zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Posłowie PSL-Kukiz15 chcą zwiększenia finansowania ochrony zdrowia

13:40, 14.01.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Zwiększenie finansowania ochrony zdrowia do poziomu 6,8 proc. PKB – przewiduje złożony w Sejmie projekt posłów PSL-Kukiz15. Według nich w Polsce na ochronę zdrowia wydaje się zbyt mało, co odbija się na niskiej jakości usług zdrowotnych i utrudnionej dostępności do nich w ramach publicznego systemu.


Podziel się:   Więcej

Projekt grupy posłów Klubu Koalicja Polska-PSL-Kukiz15 nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych przewiduje wprowadzenie zasady, zgodnie z którą na finansowanie ochrony zdrowia przeznaczać się będzie corocznie środki finansowe w wysokości nie niższej niż 6,8 proc. PKB z roku poprzedniego.

Mieczysław Kasprzak (PSL-Kukiz15) podkreślił w rozmowie z PAP, że sytuacja w polskiej służbie zdrowia jest dramatyczna. – Coraz mniej pieniędzy jest w służbie zdrowia i dzisiaj problemy są okropne. Służba zdrowia nie przetrwa tego roku, jeżeli nie będą podjęte zdecydowane działania. Pieniądze są jednym z elementów. Bez tych pieniędzy poprawy nie będzie – zauważył poseł.

Jak zaznaczył, problemy służby zdrowia są obecnie wyraźnie widoczne zwłaszcza w małych, powiatowych szpitalach. – Pochodzę z Podkarpacia. Tam praktycznie nie ma szpitala powiatowego, który nie likwidowałby oddziału. Ustrzyki, Lesko, Sanok – tam obecnie rozważane są propozycje łączenia szpitali. Rozmawiam z ich dyrektorami i oni przyznają, że mają ogromne problemy z zatrudnieniem personelu. Brakuje lekarzy i pielęgniarek. Sytuacja jest dramatyczna – podkreślił Kasprzak. – Rządzącym nie zależy na lekarzach, ale zmiany które proponujemy nie są dla lekarzy, a dla pacjentów, bo ludzie umierają w tej chwili na SOR-ach i to się nasila – dodał.
Szczurek–Żelazko w Sejmie: ochrona zdrowia priorytetem rządu
W uzasadnieniu do projektu podkreślono, że według raportów OECD dotyczących wysokości środków publicznych przeznaczanych na ochronę zdrowia, średnia publicznych wydatków dla krajów rozwiniętych gospodarczo na zdrowie to 6,7 proc. PKB. Zauważają też, że Polska zajęła w 2015 r. jedno z ostatnich miejsc pod względem wysokości finasowania ochrony zdrowia wśród państw rozwiniętych przeznaczając na ten cel 4,5 proc. PKB. Za naszym krajem znalazły się takie kraje jak Litwa (4,4 proc. PKB), Turcja (4,0 proc. PKB), Łotwa(3,4 proc. PKB) oraz Meksyk (3,0 proc. PKB) - czytamy.

– Konkurencyjna wysokość wynagrodzeń w innych krajach Unii Europejskiej prowadzi do odpływu (z polskiej służby zdrowia) pracowników medycznych, głównie lekarzy i pielęgniarek, co ma również przełożenie na dostępność do świadczeń. Szacunki wskazują, że przy dzisiejszej zawartości tzw. koszyka świadczeń gwarantowanych i obecnej demografii brakuje (na służbę zdrowia) co najmniej ok. 30 mld zł rocznie – podkreślono w uzasadnieniu. Jak zaznaczono, trendy demograficzne, w tym zwiększająca się liczba ludności w wieku poprodukcyjnym – a także rozwój technologii medycznych wymagają zwiększenia „podaży pieniądza w systemie”.

Opisując skutki społeczne zaproponowanej regulacji oceniono, że spowoduje ona polepszenie jakości opieki zdrowotnej, zmniejszenie emigracji zarobkowej pracowników tego sektora, zwiększenie dostępności do świadczeń - a w rezultacie – polepszenie stanu zdrowia społeczeństwa.

Kasprzak pytany, jak klub PSL-Kukiz15 przekona pozostałe siły polityczne w Sejmie do poparcia proponowanych rozwiązań, stwierdził, że jeżeli nie uda się to posłom z jego klubu, zrobią to sami pacjenci, którzy sygnalizują, że mają duże problemy z dostępnością do opieki medycznej w ramach NFZ i domagają się szybkiej poprawy w tym zakresie.
Premier: Służba zdrowia jest wielkim wyzwaniem. Podjęliśmy rękawicę

Kalendarz transmisji

Styczeń 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
25-01-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych