zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Posłowie ratyfikowali konwencję o zwalczaniu przemocy. Awantura w Sejmie

11:24, 06.02.2015;   autor: akune, dmilo;   źródło: PAP, IAR

Sejm uchwalił ustawę o ratyfikacji konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Ustawę poparli w większości posłowie koalicji rządowej, SLD oraz Twojego Ruchu. Przeciwni przyjęciu dokumentu byli posłowie PiS i SP; „przeciw” zagłosowali również szefowie PSL. Dyskusja przed głosowaniem była burzliwa – Konwencja nakazuje ślepe zwalczanie tradycji, religii i kultury - argumentowała Małgorzata Sadurska (PiS), a Zbigniew Giżyński mówił o „mordowaniu naszej cywilizacji”.


Podziel się:   Więcej

W głosowaniu wzięło udział 437 posłów. „Za” opowiedziało się 254, „przeciw” było 175, natomiast 8 wstrzymało się od głosu.

Wśród posłów, którzy zagłosowali przeciwko ratyfikacji, było – poza posłami PiS i SP – 19 posłów PSL (w tym wicepremier Janusz Piechociński, minister rolnictwa Marek Sawicki i wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Grzeszczak), trzech posłów PO (m.in. Marek Biernacki i Lidia Staroń) oraz 11 posłów niezrzeszonych. Ponadto pięciu posłów PO i trzech PSL wstrzymało się od głosu.


Kopacz: to dobry dzień dla ofiar przemocy

Dyskusja przed głosowaniem była burzliwa. Marszałek Radosław Sikorski musiał wielokrotnie dyscyplinować posłów.

– Konwencja poprawi sytuację ofiar przemocy – podkreślała Wanda Nowicka (niez.), apelując o przyjęcie dokumentu. Przeciwnicy ratyfikacji przekonywali, że konwencja jest niepotrzebna i niebezpieczna. – Nakazuje ślepe zwalczanie tradycji, religii i kultury – mówiła Małgorzata Sadurska (PiS).

Marzena Wróbel (niez.) przekonywała, że konwencja zwiększy przemoc wobec kobiet, ponieważ nie chodzi w niej o przeciwdziałanie temu zjawisku, ale o „przemodelowanie ideologiczne społeczeństwa”.

„Tylko Rosja miała zastrzeżenia”

O przyjecie ustawy apelował minister sprawiedliwości Cezary Grabarczyk. – Konwencja jest potrzebna, bo pozwala na skuteczne zwalczanie zjawiska przemocy – powiedział i dodał, że rząd zadbał o to, żeby jej postanowienia były interpretowane i stosowane zgodnie z polską konstytucją.

Dariusz Joński (SLD) podkreślał, że dziś 95 proc. ofiar przemocy domowej to kobiety i dzieci; sprawcy otrzymują wyroki w zawieszeniu i dlatego potrzebna jest konwencja. Jak mówił, pracowało nad nią 47 krajów i tylko jeden miał zastrzeżenia. – Panie prezesie Kaczyński, tym krajem była Rosja. Skoro inne argumenty nie przemawiają, to może ten przemówi, żeby pan zagłosował z większością – powiedział.

Poprawki PiS i SP zostały odrzucone

Przed głosowaniem nad uchwaleniem ustawy posłowie – zgodnie z czwartkową rekomendacją komisji – odrzucili poprawki do projektu zgłoszone przez PiS i Sprawiedliwą Polskę. W obu poprawkach chodziło o to, by w ustawie zapisać, że Sejm nie wyraża zgody na ratyfikację konwencji.

Wcześniej na posiedzeniu Konwentu Seniorów sprzeciw wobec głosowania nad projektem ustawy ws. ratyfikacji konwencji zgłosił klub PiS. W związku z tym konieczne było przeprowadzenie głosowania nad wprowadzeniem tego punktu do porządku obrad.

Przed tym głosowaniem Krzysztof Szczerski (PiS) zgłosił wniosek o przerwę oraz m.in. o zwrócenie się do MSZ o notę wyjaśniającą treść konwencji. Podkreślił, że są wątpliwości co do jakości tłumaczenia tekstu dokumentu. Również Marzena Wróbel (niez.) wnioskowała o przerwę i posiedzenie Konwentu oraz o odesłanie tej – jak mówiła – „tragicznej ustawy, konwencji” pod obrady połączonych sejmowych komisji.

Ostatecznie większość posłów opowiedziała się za głosowaniem nad projektem.

Pęknięcia w Platformie i w koalicji? Przeciw konwencji głosowali trzej politycy PO i szefowie PSL

Dokument budził wiele emocji

Prace nad uchwaleniem ustawy trwały od wielu miesięcy. Dokument budził wiele emocji – zarówno wśród opozycji, jak i organizacji pozarządowych o prawicowych konotacjach. Wg przeciwników głównym zarzutem wobec konwencji jest promowanie – poprzez jej zapisy – środowisk homoseksualnych oraz ideologii gender.

Konwencja obejmuje wszelkie akty przemocy, niezależnie od tego, gdzie do nich doszło, a także wszystkie ofiary: kobiety, dzieci i osoby starsze. Nakłada na państwa-strony obowiązek zapewnienia oficjalnej infolinii, działającej 24 godziny na dobę dla poszkodowanych.

Muszą powstać portale z informacjami, a także odpowiednia liczba schronisk i ośrodków wsparcia. Państwa mają też przygotować chroniące ofiary procedury przesłuchań policyjnych, zbierać dane na temat przestępstw z uwzględnieniem płci oraz prowadzić akcje informacyjne w zakresie przeciwdziałania przemocy wobec kobiet.

Kalendarz transmisji

Czerwiec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
16-06-2021
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych