zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Posłowie rozpoczęli prace nad prezydenckim projektem ustawy o Funduszu Medycznym

11:36, 21.07.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

Fundusz Medyczny to realizacja zapowiedzi prezydenta dotycząca wsparcia innowacyjnych świadczeń medycznych – wyjaśniał w czasie dyskusji nad projektu ustawy o Funduszu Medycznym wiceszef kancelarii prezydenta Paweł Mucha. Opozycja wskazywała, że projekt jest bublem prawnym, pisanym na potrzeby prezydenckiej kampanii wyborczej, a w systemie ochrony zdrowia nie pojawiają się żadne nowe środki.


Podziel się:   Więcej

Prezydent złożył projekt ustawy o Funduszu Medycznym pod koniec czerwca. Jego powołanie zapowiedział w marcu. Fundusz Medyczny to państwowy fundusz celowy.

Jak uzasadniał w czasie swojego wystąpienia zastępca szefa Kancelarii Prezydenta celem funduszu jest wsparcie działań, które mają poprawić zdrowie i jakość życia Polaków poprzez zapewnienie odpowiedniej infrastruktury oraz profilaktyki, wczesnego wykrywania i diagnostyki oraz leczenia chorób cywilizacyjnych, w tym chorób nowotworowych i chorób rzadkich.

Ponadto fundusz ma zapewnić pacjentom dostęp do wysokiej jakości świadczeń, w tym świadczeń specjalistycznych dla osób poniżej 18 lat oraz udzielanych poza granicami kraju oraz innowacyjnych terapii lekowych.

Na te zadania w tym roku przeznaczono 2 mld zł, w kolejnych do 2029 r. po 4 mld zł rocznie.

O przeznaczaniu środków na poszczególne zadania ma decydować właściwy minister zdrowia. Pochodzą one m.in. z opłat, dotacji budżetu państwa (z części której dysponentem jest właściwy minister zdrowia), z odsetek od gromadzonych środków, dobrowolnych wpłat, darowizn i zapisów.


Sejmowa komisja zajmie się prezydenckim projektem ustawy o Funduszu Medycznym
W czasie dyskusji posłowie opozycji wskazywali, że projekt jest bublem prawnym, pisanym jedynie na potrzeby prezydenckiej kampanii wyborczej, a faktycznie środki przesuwane są z kieszeni do kieszeni tych samych spodni", bo w systemie ochrony zdrowia nie pojawiają się żadne nowe środki.

– Gdzie pokażą się te dziury, jeśli te dwa miliardy (zaplanowane w 2020 roku - PAP) przeznaczycie z Funduszu – dopytywał wiceprzewodniczący sejmowej komisji zdrowia Rajmund Miller (KO).

A prezes Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej Dorota Korycińska pytała: „Z jakich świadczeń NFZ będzie musiał zrezygnować, by mógł powstać Fundusz Medyczny?".

Podobne zdanie podzielił prezesem Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego Krzysztof Kopeć wskazując, że „nie możemy zabrać jednym pacjentom, by dać innym”. – Jesteśmy za tym, by były to dodatkowe środki – mówił w czasie dyskusji.

Również przedstawiciele samorządu lekarskiego zwrócili uwagę na to, że jeszcze za wcześnie, by powiedzieć na co rzeczywiście przeznaczone zostaną środki , ale powinny być one dzielone w sposób przejrzysty i przemyślany, a nie – jak wskazywało wiele osób uczestniczących w dyskusji – uznaniowy.


Prezydent: Fundusz Medyczny będzie dużym wsparciem dla systemu ochrony zdrowia

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
24-09-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych