zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

„Potrzebujemy dziś dla Polski pamięci prawdziwej historii”. Prezydent wręczył nominacje i odznaczenia państwowe

11:58, 01.03.2016;   autor: msies, akune;   źródło: PAP, IAR

– Wszystkie nominacje i uhonorowania sprawiają, że dzisiejsze święto ma szczególny charakter. To Żołnierze Wyklęci było żołnierzami państwa polskiego – powiedział prezydent. Andrzej Duda wręczył we wtorek w Pałacu Prezydenckim nominacje generalskie i odznaczenia Żołnierzom Wyklętym i osobom zasłużonym w pielęgnowaniu pamięci o historii Polski.


Podziel się:   Więcej

– Żołnierze antykomunistycznego podziemia stali po stronie wolnej Polski i nigdy się nie poddali – powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda. Wyraził nadzieję, że Żołnierze Wyklęci staną się „wielkim fundamentem silnej, suwerennej, niepodległej Polski”.

Podczas uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych i nominacji oficerskich prezydent nazwał, obchodzony 1 marca, Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych „wielkim świętem”.

– Mogę mówić dzisiaj o wielkiej dumie, jaką jest możliwość kontynuowania drogi, opowiadania i honorowania prawdziwej polskiej historii i prawdziwych bohaterów, drogi, którą wytyczył pan prezydent profesor Lech Kaczyński – powiedział Duda. Wspominał też byłego prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Janusza Kurtykę.

– To także wielkie dzieło młodych ludzi z Ligi Republikańskiej i innych organizacji, którzy od początku lat 90. upominali się o prawdziwych polskich bohaterów, o Żołnierzy Niezłomnych. To również wielka zasługa w przestrzeni badań historycznych i ich inspirowania przez także nieżyjącego już dzisiaj prezesa Instytutu Pamięci Narodowej pana profesora Janusza Kurtyki – dodał.

Wspólnotowy wymiar święta

Prezydent powiedział, że święto jest oficjalnie obchodzone od kilku lat. – Po raz pierwszy ma ono charakter prawdziwie wspólnotowy. Nie ma dziś odrębnych obchodów państwowych i społecznych. Są obchody wspólne – zaznaczył.

Duda podkreślał łączność dzisiejszego Wojska Polskiego z armią podziemia antykomunistycznego. Stąd - zaznaczył - we wtorek zostały wręczone nominacje generalskie. Na stopień generała brygady mianowani zostali zastępca dowódcy Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód w Szczecinie płk Krzysztof Król oraz dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego płk Jarosław Kraszewski. Awansowanych i odznaczonych zostało kilkunastu żołnierzy antykomunistycznego podziemia.

– Żołnierze Wyklęci byli żołnierzami państwa polskiego.(...) To byli żołnierze polskiego państwa wolnego i prawdziwie niepodległego. Oni tę wolność i niepodległość w swoim sercu nieśli, aż do bezimiennego grobu – powiedział prezydent. Żołnierze Wyklęci – podkreślił Duda – „stali po stronie wolnej Polski i nigdy do samego końca się nie poddali”. – Za to w tamtych czasach czekała śmierć, a w najlepszym przypadku katownia, więzienie, cierpienie i ból – mówił.

Według prezydenta, żołnierze antykomunistycznego podziemia są wzorem dla młodych ludzi, jak nie zaprzeć się ideałów. Duda powiedział, że zaczyna się i „nabiera tempa” proces budowy instytucji kultury pokazujących prawdziwą historię Polski. Wyraził nadzieję, że Żołnierze Wyklęci staną się „wielkim i pięknym fundamentem silnej, suwerennej, niepodległej Polski”.


Szydło: Żołnierze Niezłomni pokazali nam, co w praktyce oznaczają słowa Bóg, honor, ojczyzna
 
 
 
...
 
Prezydent Andrzej Duda wręcza nominację na stopień generała brygady płk Janowi Podhorskiemu ps. Zygzak, żołnierzowi Narodowych Sił Zbrojnych (fot. PAP/Marcin Obara)
Awanse i odznaczenia

Prezydent Andrzej Duda, na wniosek szefa MON Antoniego Macierewicza, nadał dwóm oficerom sił zbrojnych stopień generała brygady. Awanse prezydent wręczył podczas uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Na stopień generała brygady mianowani zostali zastępca dowódcy Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód w Szczecinie płk Krzysztof Król oraz dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego płk Jarosław Kraszewski. Odebrali oni nominacje generalskie z rąk prezydenta i buzdygany honorowe z rąk szefa MON.

Prezydent zaznaczył, że nieprzypadkowo nominacje zostały wręczone w trakcie obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jak podkreślił, świadczy to o łączności wojska z armią podziemia antykomunistycznego.

– Otrzymać nominację generalską w takim dniu to wielkie zobowiązanie do służby dla Rzeczypospolitej, wiernej, nieugiętej i niezłomnej do samego końca. Macie panowie dzisiaj wielkich świadków swojej uroczystości – powiedział Andrzej Duda.

– Gratuluję panom generałom, bo odgrywacie dzisiaj dla współczesnej, polskiej armii i bezpieczeństwa niezwykle ważne zadania – podkreślił Duda. Prezydent mówił o „dziele budowy silnej, polskiej armii". Jak zaznaczył, wierzy, że uda się je zrealizować tak, „abyśmy mogli polegać przede wszystkim na naszych siłach zbrojnych w dziedzinie bezpieczeństwa Rzeczypospolitej”.

Na stopień generała brygady mianowano byłego żołnierza Narodowych Sił Zbrojnych, pułkownika Jana Podhorskiego. Pośmiertnie mianowano na stopień podporucznika Żołnierzy Wyklętych, skazanych przez komunistów na karę śmierci: Bolesława Budelewskiego, Bolesława Częścika, Adama Gajdka, Mariana Kaczmarka, Zygfryda Kulińskiego, Stanisława Kutryba, Józefa Łukaszewicza, Romana Pawłowskiego i Karola Rakoczego.

Prezydent Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie: Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski komendanta Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Tadeusza Danielewicza, a Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski Władysława Zarzyckiego.

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski prezydent odznaczył Aleksandra Czarnowskiego, Andrzeja Kamieniarza, Zbigniewa Tuszewskiego i pośmiertnie Tadeusza Krawczyka.


„Groby Żołnierzy Wyklętych stały się fundamentem dla ludzi Solidarności”. W Sejmie konferencja o Żołnierzach Wyklętych
Przemarsz uczestników apelu pamięci, jaki odbył się na dziedzińcu Muzeum Wojska Polskiego na plac Piłsudskiego przed Grób Nieznanego Żołnierza (fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)
W hołdzie Żołnierzom Wyklętym

Uroczystości rozpoczęła msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Następnie odbył się apel pamięci na dziedzińcu Muzeum Wojska Polskiego.

Kompania Reprezentacyjna WP i grupy rekonstrukcyjne przeszły przed Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie zostały złożone wieńce. W południe odbyła się uroczystość przed Panteonem Żołnierzy Wyklętych na „Łączce” na Wojskowych Powązkach. Po południu zaplanowano uroczystości przed tablicą pamiątkową na b. Areszcie Śledczym Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy ul. Rakowieckiej, ale także m.in. przed tablicą pamiątkową i kamieniem „Anody”.

Centralne uroczystości, podczas których zaplanowano wystąpienia i apel poległych, odbędą się późnym popołudniem przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Po przemarszu do Archikatedry św. Jana odbędzie się koncert okolicznościowy i msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych.

O godz. 20 rozpocznie się Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który ruszy sprzed Pomnika Romana Dmowskiego na pl. na Rozdrożu i przejdzie pod bramę więzienia przy ul. Rakowieckiej.

Premier Beata Szydło rano spotkała się z Żołnierzami Wyklętymi na śniadaniu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W południe będzie uczestniczyć w uroczystościach poświęconych Żołnierzom Wyklętym w Augustowie.


„Żołnierze Wyklęci to nie jest tylko historia”. Prezydent na premierze filmu „Historia Roja”
Uczestnicy apelu pamięci, jaki odbył się na dziedzińcu Muzeum Wojska Polskiego, składają kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza (fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca po raz szósty obchodzimy w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest to święto państwowe. Ma na celu oddanie hołdu żołnierzom antykomunistycznego podziemia. Upamiętnia tych, którzy po drugiej wojnie światowej walczyli o prawo do samostanowienia polskiego społeczeństwa, stawiając opór sowietyzacji i podporządkowaniu kraju Związkowi Radzieckiemu.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypada 1 marca, w rocznicę stracenia w 1951 r. przez bezpiekę siedmiu przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.


Petycja ws. dokończenia prac ekshumacyjnych na „Łączce” trafiła do prezydenta
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Warszawie (fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)
Żołnierze Wyklęci

Żołnierze Wyklęci byli zrzeszeni w różnych organizacjach, jak: Armia Krajowa Obywatelska, Narodowe Siły Zbrojne po 1944 r. czy Wolność i Niezawisłość. Komunistyczna propaganda nazywała ich „zaplutymi karłami reakcji”, „zdrajcami”, „bandytami”.

Byli skazywani na śmierć, wieloletnie więzienie, albo pobyt w obozie. Niektórych sądzono w procesach pokazowych, jak rotmistrza Witolda Pileckiego czy księdza Władysława Gurgacza. Według szacunków historyków, do połowy lat 50. przez konspirację antykomunistyczną przeszło ponad 250 tys Z tej liczby zginęło około 50 tysięcy, w tym 5 tysięcy osób skazano na karę śmierci.

Żołnierzami podziemia byli między innymi, generał August Fieldorf „Nil”, Mieczysław Dziemieszkiewicz „Rój”, Józef Kuraś „Ogień”, Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, Danuta Siedzikówna „Inka”, podpułkownik Łukasz Ciepliński „Pług”, podporucznik Anatol Radziwonik „Olech”, podporucznik Mieczysław Niedziński „Men”.


Kaczyński: budową Muzeum Żołnierzy Wyklętych kończymy pewną epokę

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych