zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Powołano Radę Rodziny. Minutą ciszy uczczono ofiary wybuchu gazu w Szczyrku

11:27, 05.12.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg powołała w czwartek Radę Rodziny. – W życiu każdego państwa, które chce się rozwijać, rodzina musi mieć centralne miejsce - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości powołania członków Rady.


Podziel się:   Więcej

W siedzibie MRPiPS w czwartek obyła się uroczystość powołania Rady Rodziny przez szefową resortu Marlenę Maląg. W wydarzeniu wziął udział premier Mateusz Morawiecki.

Otwierając uroczystość powołania Rady Rodziny w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej premier podkreślił, że „są takie momenty w życiu rodzin, które wyrywają nas z normalnych kolein życia i nakazują refleksję nad tym, co wszystkich nas czeka”.

– Chciałbym poprosić, byśmy uszanowali tę tragedię minutą ciszy - powiedział premier.

Do wybuchu gazu doszło w środę wieczorem, około godz. 18.30. W budynku było prawdopodobnie osiem osób. Dotychczas znaleziono ciała sześciu ofiar. To cztery osoby dorosłe i dwoje dzieci.


Premier: Państwo, które dba o przyszłość, rodzinę stawia na pierwszym miejscu
 
 
 
...
 
W Polsce, „rodzina jest przedmiotem ideologicznego ataku”

– W życiu każdego państwa, które chce się rozwijać, rodzina musi mieć centralne miejsce, ponieważ tam powstaje ten podstawowy zaczyn do życia społecznego, państwowego i życia indywidualnego. Każdy z nas tam odbiera wychowanie, wykształcenie i tam uczeni jesteśmy życia – powiedział premier.

Podkreślił, że rodzina zawsze była w centrum uwagi rządu Zjednoczonej Prawicy. Podziękował nowo powołanym członkom Rady Rodziny za chęć pomocy w budowie programu wzmacniającego rodziny.

– Można z całą pewnością powiedzieć, że rodzina jest takim centralnym ośrodkiem życia społecznego, bez którego nie ma długofalowego rozwoju społecznego. Ale za tym rozwojem musi się również kryć pewna mądrość – podkreślił premier. Wskazał, że w strategii dotyczącej demografii i rodziny powinny znaleźć się kolejne mądre i jak najlepsze rozwiązania.


„Prezydent popiera zmiany, które przyczyniają się do polepszenia sytuacji rodzin”
Zaznaczył, że jest to ważne, ponieważ obecnie w Europie i innych miejscach na świecie, a także w Polsce, „rodzina jest przedmiotem ideologicznego ataku”.

– My nie tylko na ten atak ideologiczny, na te ekstremizmy z jakiejkolwiek strony się nie zgadzamy. Uważamy, że dzieci, młodzież, dzieci w rodzinie są autentycznie najwyższą wartością społeczną. Są wartością, od której zależy przyszłość Rzeczypospolitej. Dlatego jednym z głównych zadań Rady Rodziny będzie również to, żeby tworzyć odpowiednią przestrzeń do rozwoju dla naszych dzieci, dla młodzieży – powiedział premier.

Premier przypomniał, że w pierwszej kadencji rządu Zjednoczonej Prawicy uruchomiono programy „Rodzina 500 plus”, „Dobry Start” i „Mama 4 plus”.

Morawiecki skierował prośbę do Rady Rodziny o kolejne pomysły i rozwiązania w obszarach usług publicznych, działania administracji państwowej i samorządowej w obszarze życia społecznego.
„Wzmocnijmy rolę kobiety”

Premier stwierdził, że to na barkach kobiet, „wspaniałych żon, mam, babć, sióstr, córek spoczywa w dużym stopniu życie rodziny”, jednak – jak mówił – również mężczyźni mają „obowiązek, żeby wspierać i pomagać paniom”.

– Chcemy tworzyć najlepsze rozwiązania również dla kobiet, które umożliwią z jednej strony jak najlepsze, jak najbardziej owocne, piękne wychowanie dzieci, a z drugiej strony dadzą ten fundament wartości, fundament aksjologiczny, a więc pozwolą odeprzeć te czasami bardzo sprytnie prowadzone działania ideologiczne dla destabilizacji rodziny – powiedział premier.

– Wzmocnijmy rolę kobiety i w rodzinie, i w życiu społecznym, i w pracy, i w karierze zawodowej, tak żeby wszystko można było we właściwy sposób pogodzić ze sobą – dodał.

Szef rządu podkreślił, że „przyszłość państwa polskiego jest w rękach rodzin, w rękach wszystkich tych, którzy starają się zabezpieczyć spójność, trwałość, fundament materialny i duchowy dla polskich rodzin”.

– Wszystkim tym, którzy się do tego przyczynili, wraz z wielką rolą polskiego Kościoła, chciałbym bardzo serdecznie podziękować. Bo to dzięki wielu organizacjom, instytucjom, jesteśmy dzisiaj w miejscu dobrym, dobrym punkcie startu do tego, żeby rodziny polskie mogły być nie tylko fundamentem, ale rozpostrzeć skrzydła bardzo szeroko i doprowadzić do tego, że przyszłość Rzeczypospolitej będzie jeszcze piękniejsza niż do tej pory – powiedział premier.

Wicepremier Sasin: Rodzina jest fundamentem polityki naszego rządu
Skład Rady Rodziny

Do Rady powołanych zostało w sumie 14 osób - profesorów, ekspertów i przedstawicieli organizacji pozarządowych. Przewodniczącą Rady została działaczka społeczna Dorota Bojemska.

W skład rady weszli także: wiceprezes PKO BP Rafał Antczak, poseł PiS Dominika Chorosińska, profesor Szkoły Głównej Handlowej Ewa Frątczak, prezes Fundacji Mamy i Taty Marek Grabowski, burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz, prezes Związku Dużych Rodzin "Trzy Plus" Joanna Krupska, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk, profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Michał Michalski, prezes Fundacji Narodowy Dzień Życia Jacek Sapa, poseł PiS Anna Maria Siarkowska, profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu Krzysztof Szwarc, poseł PiS Piotr Uściński, współtwórca Akademii Familijnej Janusz Wardak.

Do zadań Rady Rodziny należeć będzie m.in. inicjowanie i wspieranie działań na rzecz promowania kultury prorodzinnej oraz promocja tradycyjnej rodziny, opracowanie kierunków działań, których celem jest poprawa sytuacji demograficznej w Polsce, przedstawianie ministrowi propozycji rozwiązań w zakresie polityki demograficznej w Polsce.

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 
23-02-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych