zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

„Powoli znikają przyczyny niepublikowania nazwisk osób udzielających poparcia kandydatom do KRS”

12:20, 12.07.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

Z rozmów prowadzonych w KRS wynika, że powoli znikają przyczyny niepublikowania nazwisk osób udzielających poparcia kandydatom do Rady – ocenił szef KRS Leszek Mazur. Jak podkreślił, sam zadeklarował gotowość do ich ujawnienia, jednak jest związany stanowiskiem KRS i stanem prawnym.


Podziel się:   Więcej

W piątek przewodniczący KRS Leszek Mazur przedstawiał w Senacie informację dotyczącą działalności Rady w 2018 r. Pytany o kwestię publikowania nazwisk osób, które udzieliły poparcia kandydatom do KRS, Mazur odparł, że według jego wiedzy „te listy poparcia znajdują się w dyspozycji marszałka Sejmu”. – My zajmowaliśmy stanowisko aprobujące stanowisko marszałka Sejmu – dodał.

– Natomiast sytuacja uległa zmianie o tyle, że minął rok, zostało praktycznie zakończone postępowanie dotyczące ujawnienia tych list. O ile kojarzę, jest prawomocny wyrok NSA w tej sprawie, ale nie KRS jest adresatem tego orzeczenia, nie my możemy wykonać ten obowiązek – powiedział Mazur.

– Z rozmów, jakie odbywamy w Radzie, wydaje się, że kształtuje się takie przekonanie, że powoli znikają te przyczyny, które legły u podstaw niepublikowania tych list – powiedział.

Jak wskazywał, atmosfera w roku ubiegłym była „napięta, gorąca”. – Mieliśmy do czynienia z takimi przypadkami pewnego ostracyzmu – ocenił. – Ja deklarowałem ze swojej strony gotowość ujawnienia tej listy, ale jestem związany i stanowiskiem Rady, i również stanem prawnym – powiedział Mazur.

Pod koniec czerwca Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że Kancelaria Sejmu powinna udostępnić wykaz nazwisk osób, które udzieliły poparcia kandydatom do Krajowej Rady Sądownictwa. Tym samym sąd oddalił kasację szefa Kancelarii Sejmu w tej sprawie.Senat wysłucha sprawozdań z działalności CBA i KRS


Senat przyjął bez poprawek nowelę ustawy o KRS

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych