zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

„Powstanie nie osiągnęło zwycięstwa, ale wpisało się w wielką polską historię”

11:10, 31.07.2017;   autor: akune;   źródło: PAP, IAR, KAI

– Tamte wydarzenia i postawa młodych Polaków kształtują postawę gotowości do służby ojczyźnie – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości z okazji 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Dziękował za możliwość spotkania z uczestnikami powstania – bohaterami ojczyzny, a także – jak mówił prezydent – jego życia. Dodał, że powstanie nie osiągnęło zwycięstwa, ale wpisało się w wielką polską historię.


Podziel się:   Więcej

– Dziękuję za możliwość spotkania z państwem na tej kolejnej ważnej dla Rzeczypospolitej rocznicy – mówił prezydent podczas uroczystości w poniedziałek w Muzeum Powstania Warszawskiego. Jak podkreślił, jest to rocznica ważna dla wychowania młodzieży, a więc dla przyszłości państwa.

– Jest ważna także dla mnie jako prezydenta RP, ale przede wszystkim jako obywatela, harcerza, jako tego, który na historii i micie Powstania Warszawskiego, na bohaterstwie powstańców warszawskich wychował się. Mogę powiedzieć, że moja postawa gotowości służby ojczyźnie została właśnie poprzez tamte wydarzenia i postawę młodych Polaków w dużym stopniu ukształtowana – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent wręczył podczas uroczystości odznaczenia państwowe uczestnikom powstania oraz osobom zasłużonym utrwalaniu pamięci o wydarzeniach sprzed 73 lat.

W uroczystościach z okazji 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, odbywających się w Parku Wolności przy gmachu Muzeum, udział wzięli m.in. prezydent Andrzej Duda, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, przedstawiciele polskiego rządu, parlamentarzyści i radni Warszawy oraz kombatanci Powstania Warszawskiego w tym prezes Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawskich gen. Zbigniew Ścibor-Rylski i prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Leszek Żukowski.


Prezydent do powstańców: w was wpatrzone są oczy młodych

 
 
 
...
 
(fot. PAP)
„Bohaterstwo powstańców przyczyniło się do odzyskania suwerenności przez Polskę”

– Choć Powstanie Warszawskie nie osiągnęło zwycięstwa militarnego, to także dzięki bohaterstwu powstańców możliwe było odzyskanie przez Polskę pełnej suwerenności pod koniec XX w. – powiedział prezydent Andrzej Duda.

– Powstanie Warszawskie nie osiągnęło zwycięstwa militarnego, ale wpisało się w wielką polską historię i na pewno także i dzięki bohaterstwu powstańców warszawskich możliwe było odzyskanie pełnej suwerenności pod koniec XX w. – zaznaczył prezydent Duda podczas poniedziałkowych uroczystości w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego.

– Na przełomie lat 80. i 90. dzięki postawie kolejnego pokolenia, które nie pogodziło się z sowiecką dominacją, które nie pogodziło się z tym, że nie żyje w państwie w pełni wolnym, bo pamiętało o tej krwi, która za wolną Polskę została przelana i było dodatkowo wspierane przez rodziców, którzy tą krew przelewali i przetrwali tamte dni, tamte walki – dodał.

Prezydent Duda dziękował jednocześnie powstańcom za ich postawę.„Pamięć o powstaniu to nie tylko pomniki”. Odczytano Apel Pamięci
Powstańcy, żołnierz AK Julian Kulski (L), siostra Lucyna Reszczyńska (4L), Ewa Jeglińska ps. „Ewa” (P), Halina Wołłowicz-Hołownia ps. „Rena” (3L), Jadwiga Wiśniewska ps. „Sroka” (2L) i Hanna Szeremeta-Węgrzecka ps. „Czarna Zośka” (2P) (fot. PAP/Rafał Guz)
„Wierzę, że harcerze są gotowi bronić Polski w każdym momencie”

– Wierzę w to głęboko, że nasi harcerze, zwłaszcza właśnie ta część polskiej młodzieży, gotowa jest bronić ojczyzny zawsze i w każdym momencie – powiedział Andrzej Duda. Prezydent dziękował harcerzom za ich służbę i m.in. krzewienie pamięci o powstaniu.

– Harcerze walczyli w powstaniu, harcerskie bataliony Zośka, Parasol, Wigry przeszły do historii czynu powstańczego. Dziękuje za to, że harcerze pamiętają także o swoich bohaterach i pokazują, że polskie harcerstwo jest kontynuacją tamtej wielkiej idei, która młodych bez zastanowienia popchnęła do walki o wolną Polskę – powiedział prezydent. Podziękował harcerzom za to, że „w tych dniach w Warszawie, wspierają swoją służbą obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego”.

Duda nawiązał też bezpośrednio do miejsca poniedziałkowych uroczystości. Jak zaznaczył Muzeum Powstania Warszawskiego, jest „największym pomnikiem jaki został w Polsce, w Warszawie zbudowany bohaterstwu powstańców i tej wielkiej idei wolnej ojczyzny”.

– To wielkie dzieło – dom gdzie powstańcy są gospodarzem – prezydenta prof. Lecha Kaczyńskiego, kiedy był prezydentem Warszawy. (...) marzył o tym, że ten właśnie obiekt w końcu musi powstać, żeby Polska nigdy nie zapomniała o swoich bohaterach. Właśnie po to, aby powstańcy mieli swojej miejsce, ale z drugiej strony, żeby to było miejsce, gdzie będzie przychodziła młodzież i doświadczała tej wielkiej lekcji patriotyzmu – dodał.

Prezydent podziękował też za to, że muzeum jest dobrze zarządzane. – Chcę wam powiedzieć, że jestem jako prezydent RP ogromnie z was dumny i jestem ogromnie dumny z waszego dzieła. Z tego, że tak jak ostatnio, prowadziłem tutaj po Muzeum Powstania Warszawskiego brytyjską parę książęcą, że możemy pokazać tak pięknie udokumentowany wielki moment naszej historii, że mamy tak pięknie ukazane bohaterstwo i oddanie Polaków dla ojczyzny. Jeszcze raz z całego serca za to dziękuję, cześć i chwała bohaterom, wieczna pamięć poległym – zakończył.„O wolność walczy się po to, by ją dobrze wykorzystać”. Prezydent odznaczył weteranów Powstania Warszawskiego
Prezydent Andrzej Duda (C-P) i żołnierz AK Julian Kulski (C-L) podczas uroczystości wręczenia orderów i odznaczeń państwowych uczestnikom Powstania Warszawskiego (fot. PAP/Rafał Guz)
Julian Kulski: uczestnicy Powstania Warszawskiego walczyli dla Polski

– Uczestnicy Powstania Warszawskiego nie walczyli dla siebie, lecz robili to dla Polski. Robiliśmy to dla Warszawy. Robiliśmy to dla jej mieszkańców – powiedział żołnierz AK Julian Kulski podczas poniedziałkowych obchodów 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

– Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. To właśnie 1 sierpnia, 73 lata temu – my jako młodzi ludzie postanowiliśmy stanąć, praktycznie bez broni i walczyć o swoje państwo. Wszyscy liczyliśmy na to, że uda nam się wyzwolić Warszawę – powiedział Julian Kulski.

Jak dodał, uczestnicy powstania nie walczyli dla siebie, lecz robili to dla Polski. – Robiliśmy to dla Warszawy. Robiliśmy to dla jej mieszkańców. Są takie wydarzenia, których czas nie okrywa zapomnieniem i nie odziera z emocji. Pozostają żywe w naszej pamięci i w naszych sercach. Tym nieustającym wspomnieniem dla mnie i moich kolegów są powstańcze walki – podkreślił Kulski.

Wyraził także wdzięczność za uhonorowanie powstańców odznaczeniami przez prezydenta Andrzeja Dudę „w miejscu tak znamiennym dla naszej historii – Muzeum Powstania Warszawskiego”. – Odznaczenia, które otrzymaliśmy, to dla nas wielki zaszczyt, ale też znak, że Polska pamięta i nigdy nie zapomni o nas - powstańcach warszawskich – dodał Kulski.
Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz przemawia w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego (fot. PAP/Rafał Guz)
Gronkiewicz-Waltz: każde pokolenie musi przejść próbę; jest nią obrona wartości

– W Polsce tak się składa, że każde pokolenie, także dzisiejsza młodzież, musi przejść próbę. Jest nią obrona wartości jakimi są: wolność, demokracja i prawa człowieka. Bo żadna z tych wartości nie jest gwarantowana raz na zawsze – mówiła Hanna Gronkiewicz-Waltz podczas poniedziałkowych uroczystości w Muzeum Powstania Warszawskiego.

– W tym roku obchodzimy obchody Powstania pod hasłem „wolność łączy” – podkreśliła prezydent Warszawy podczas obchodów 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

– W Polsce tak się składa, że każde pokolenie, także dzisiejsza młodzież musi przejść swoją próbę. Jest nią obrona wartości jakimi są: wolność, demokracja i prawa człowieka – powiedziała, dodając, że „żadna z tych wartości nie jest gwarantowana raz na zawsze”. – Próby się nie uniknie – próbę trzeba podjąć! – wezwała.

Gronkiewicz-Waltz podkreśliła, że spotkania z okazji rocznicy powstania mają dla niej zawsze szczególne znaczenie z uwagi na fakt udziału jej ojca w Powstaniu Warszawskim. Powiedziała, że gdy była dzieckiem każdego roku 1. sierpnia w drodze na Powązki po raz kolejny ojciec opowiadał jej swoją historię.


„To była ostatnia próba ocalenia niepodległości”. 73. rocznica Powstania Warszawskiego
Prezydent Andrzej Duda i prezes Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawskich Zbigniew Ścibor-Rylski (fot. PAP/Rafał Guz)
Ścibor-Rylski do młodych: całe szczęście, że nie wiecie, co to przelewać krew o wolność

– Całe szczęście, że nie wiecie, co to przelewać krew o wolność – zwrócił się do młodzieży prezes Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawskich gen. Zbigniew Ścibor-Rylski w 73. rocznicę zrywu. Życzył młodym satysfakcji w życiu, bo – jak mówił – to oni teraz przejmują odpowiedzialność za państwo.

Zwracając się na początku swego przemówienia do uczestników powstania biorących udział w poniedziałkowej uroczystości gen. Ścibor-Rylski powiedział: „Już taka niewielka garstka nas tutaj przyszła”. Dziękował harcerzom i wolontariuszom. Jak mówił, poświęcają oni swój czas, by informować o prawdzie o wydarzeniach sprzed 73 lat.

– Nie wiecie, co to jest przelewać krew o wolność. Całe szczęście. Może nigdy nie doczekacie się tych strasznych, okrutnych dni, jakie nasze pokolenie miało możność przeżyć – podkreślił generał.

– Tu wśród was są przyszli ministrowie, premierzy, a może głowa państwa. Wy przejmujecie pałeczkę. Wy, młodzież przeżyliście tak wspaniałe lata – mówił do młodych prezes Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawskich. Życzył im satysfakcji w życiu, bo - jak podkreślił - to oni przejmą odpowiedzialność za państwo.

– Ja, stuletni żołnierz Rzeczypospolitej Polskiej pamiętam, jak powstała nasza ojczyzna w 18 roku. Szczęście całe życie mnie nie opuszczało. Największym dowodem jest to, że dziś jestem tu z wami – zaznaczył. Ale – jak mówił – w najśmielszych marzeniach nie przypuszczał, że dożyje „tych wspaniałych lat, kiedy mamy niepodległą, wolną, ukochaną naszą ojczyznę”.

Podkreślał, że szczęściu musimy jednak pomagać. – Musimy wszystko zrobić, by Polska była piękna, wspaniała, niepodległa, suwerenna – podkreślił.


To już 75 lat. 14 lutego 1942 roku powstała Armia Krajowa
Prezydent Andrzej Duda i Hanna Szeremeta-Węgrzecka ps. „Czarna Zośka” (2P) podczas uroczystości wręczenia orderów i odznaczeń państwowych uczestnikom Powstania Warszawskiego (fot. PAP/Rafał Guz)
Ordery i odznaczenia dla powstańców i osób utrwalających pamięć o zrywie

Prezydent Andrzej Duda podczas poniedziałkowej uroczystości w przeddzień 73. rocznicy Powstania Warszawskiego odznaczył jego uczestników oraz osoby zasłużone utrwalaniu pamięci o tym zrywie. Odznaczeni zostali m.in.: Julian Kulski ps. Goliat, siostra Lucja Reszczyńska oraz łączniczka pułku „Baszta” Ewa Jeglińska.

Żołnierz Zgrupowania „Żniwiarz” Julian Kulski ps. Goliat został uhonorowany Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości RP i kultywowanie polskich tradycji narodowych.

Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczone zostały: sanitariuszka w szpitalu przy ul. Kopernika, siostra Lucja Reszczyńska oraz łączniczka pułku „Baszta” między komendą Mokotowa a Śródmieścia Ewa Jeglińska ps. Ewa.

Uhonorowane przez prezydenta Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski zostały: sanitariuszka w Zgrupowaniu „Konrad” Hanna Szeremeta-Węgrzecka ps. Czarna Zośka oraz sanitariuszka i łączniczka służąca w Wojskowej Służbie Kobiet Jadwiga Wiśniewska ps. Sroka.

Za wybitne zasługi poniesione z „niezwykłym poświęceniem w walce o suwerenność i niepodległość” państwa polskiego Krzyżem z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości prezydent odznaczył łączniczkę i sanitariuszkę w pułku „Baszta” Halinę Wołłowicz-Hołownię ps. Rena.

Za zasługi w działalności na rzecz upamiętniania prawdy o najnowszej historii Polski Złoty Krzyż Zasługi otrzymali Adam Gwiazdowicz i Barbara Pieniężna; Srebrnym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali: Elżbieta Dymek, Piotr Gursztyn, Joanna Lang, Mikołaj Mirowski, Piotr Oleńczak, Marcin Wierzchowski i Dawid Wildstein. Brązowy Krzyż Zasługi odebrali: Joanna Białobrzeska, Anna Cywińska-Kowalewska, Renata Fabiańska, Michał Komuda, Krzysztof Pasewicz, Maria Ptak i Hanna Zaremba-Ankiersztejn.


„Musimy wszystko zrobić, by Polska była piękna, wspaniała, niepodległa”
Msza polowa i apel poległych

O godz. 18.00 na placu Krasińskich przy pomniku Powstania Warszawskiego sprawowana będzie uroczysta, polowa msza święta. Po jej zakończeniu odbędzie się apel poległych, a następnie koncert „Chłopcy z tamtych lat”.


Gotowi? Start! 11 tys. osób weźmie udział w Biegu Powstania Warszawskiego
Obchody 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego (fot. PAP/Rafał Guz)
63 dni heroicznej walki

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 o godz. 17.00. Było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców.

Powstanie, planowane na kilka dni, trwało 63 dni. Nie doczekało się pomocy ze strony sowieckiej Armii Czerwonej, która biernie czekała na rozwój wydarzeń.

W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.


Powstanie „Poczet żołnierzy AK”. Elektroniczna baza danych i wirtualny pomnik