zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Poznański: Mechanizm odwróconego VAT na złom wprowadzono zbyt późno

13:40, 26.04.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

– Mechanizm odwróconego VAT na złom wprowadzono zbyt późno, co pozwoliło oszustom przejść do innych branż - zeznał w piątek przed komisją śledczą ds. VAT Kazimierz Poznański, prezes zarządu Izby Gospodarczej Metali Nieżelaznych i Recyklingu.


Podziel się:   Więcej

Świadek mówił, że pierwsze sygnały o tym, iż w branży stalowej dochodzi do nagminnych wyłudzeń VAT, pojawiły się już na przełomie 2009 i 2010 r. Powiedział, że izba wysłała do resortu finansów pismo w tej sprawie. Podkreślił, że „alarmistyczne apele pokazujące skalę patologii” wysłała również do przedstawicieli rządu i parlamentarzystów, senatorów.

Zaznaczył, że po konsultacjach z ekspertami z innych krajów, izba wystąpiła do MF o szybkie wprowadzenie mechanizmów, które „pozwoliłyby zlikwidować patologie w wymiarze międzynarodowym”. – W niektórych państwach unijnych z powodzeniem wprowadzono reverse charge (odwrócony VAT) – mówił.

Powiedział, że nie rozumie, dlaczego mechanizm ten wprowadzono w Polsce dopiero w 2011 r., skoro projekt ustawy był gotowy znacznie wcześniej. Na pytanie, czy dostał w tej sprawie jakąś informację z resortu, zeznał, że „pojawiły się argumenty, że reverse charge jest sprzeczny z unijną dyrektywą VAT”.

Zaznaczył też, że w ustawie, która weszła w życie w 2011 r. brakowało definicji złomu, co pozwoliło oszustom przerzucać się z produktu na produkt. – Prawie przez pięć lat dopominaliśmy się o rozszerzenie asortymentu złomu z odwróconym VAT m.in. na półprodukty z aluminium, cyny, niklu – powiedział. Zaznaczył, że dzięki temu opóźnieniu wiele nieuczciwych firm miało czas na przejście do innych branż, gdzie reverse charge nie było.


Komisja śledcza ds. VAT przesłuchuje Kazimierza PoznańskiegoPiechociński: to służby powinny „dochodzić, kto jest słupem, kto oszustem”
 
 
 
...
 
Odwrócony VAT

Świadek zeznał, że gdyby działanie ustawodawców było szybsze, to „wiele uczciwych podmiotów, które zostały +wpuszczone przez tzw. znikające podmioty w maliny+, nie musiałoby się tłumaczyć”.

Podkreślił, że po wprowadzeniu odwróconego VAT korzyści dla budżetu państwa resort finansów kierowany przez Jacka Rostowskiego oszacował na ok. 400 mln zł rocznie.Neneman: W MF powstała bardzo dobra koncepcja uszczelnienia systemu podatkowego
„Odwrócony VAT chroni firmy i Skarb Państwa”

– Odwrócony VAT na metale chroni przedsiębiorców, gospodarkę i interesy Skarbu Państwa – zeznał przed komisją śledczą ds. VAT Kazimierz Poznański.

Jak mówił Poznański, Izba nie widziała koordynacji działań różnych ministerstw, dlatego słała pisma do różnych adresatów w rządzie. Zaznaczył, że Ministerstwo Gospodarki dostawało od Izby sygnały, że jej członkowie czują obawy przed „wplątaniem się” w przestępcze mechanizmy.

Pytany o wystąpienie Izby do Komisji Europejskiej, Poznański stwierdził, że była to swego rodzaju demonstracja bezsilności. – Zdarzały się okresy, w których widzieliśmy, że prace w rządzie nad odpowiednimi regulacjami nie są intensyfikowane, albo nic nie wiedzieliśmy o tych pracach – tłumaczył. – Myśleliśmy, że jak się poskarżymy, to da to jakiś efekt – mówił, dodając, że co prawda KE zareagowała na skargę, ale żadnych konkretnych efektów nie było.Horała: Projekt końcowego raportu komisji śledczej ds. VAT pod koniec lipca
header("X-php: 103");