zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Prace nad nowelą tzw. ustawy sankcyjnej. Przyjęto trzy poprawki

16:37, 07.07.2022;   autor: akune;   źródło: PAP

Sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych przyjęła w czwartek trzy poprawki zgłoszone podczas drugiego czytania do rządowego projektu noweli tzw. ustawy sankcyjnej.


Podziel się:   Więcej

W czwartek odbyło się posiedzenie sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, podczas której posłowie zajęli się trzema poprawkami zgłoszonymi podczas drugiego czytania w Sejmie do rządowego projektu noweli tzw. ustawy sankcyjnej.

W jednej zawarto zapis, w jaki sposób określać wysokość wynagrodzenia w zakresie zarządcy. W drugiej brakowało odesłania do dodanego podczas pierwszego czytania ustępu, a trzecia poprawka ma jednoznacznie dać informację, skąd będą w razie czego czerpane środki, jeżeli będzie potrzeba przeprowadzania dodatkowych działań związanych z zarządem. Wszystkie trzy poprawki zostały przyjęte przez komisje.

Nowela ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego oraz ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej ma uzupełnić zapisy sankcyjne.

Wprowadza instytucję zarządcy przymusowego, którego zadaniem będzie kierowanie firmami objętymi sankcjami. Ma też dodać instrument, który zapewni wsparcie dla pracowników objętych sankcjami firm.


Wąsik: Projekt nowelizacji tzw. ustawy sankcyjnej został dziś przyjęty przez rząd
Tymczasowy zarząd przymusowy byłby wprowadzany w podmiotach, którym zamrożono środki finansowe, fundusze i zasoby gospodarcze w celu ich zbycia lub przejęcia na rzecz Skarbu Państwa.

Projekt zakłada stworzenie możliwości powołania tymczasowego zarządu przymusowego w firmach objętych sankcjami w związku z agresją na Ukrainę. Wprowadzone mają też zostać instrumenty, które zapewnią wsparcie finansowe pracownikom takich firm. Instrument zarządu przymusowego umożliwiłoby podmiotom objętym sankcjami dalsze prowadzenie działalności.

Przepisy zakładają też, że zarządca nie będzie ponosił konsekwencji ewentualnych niekorzystnych decyzji z punktu widzenia firmy lub jej właściciela.


Rząd zajmie się projektem nowelizacji tzw. ustawy sankcyjnej
W noweli zawarto przepis, który mówi o tym, że prawo pierwokupu będą miały spółki zarządzane i utworzone przez pracowników sprzedawanego podmiotu. Zaznaczył, że jeżeli spółka będzie się składała z więcej niż 50 proc. pracowników tego przedsiębiorstwa, to będzie mogła dokonać jego zakupu od zarządu przymusowego.

Rząd chce też, by Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych mógł zostać użyty wobec pracowników objętych sankcjami przedsiębiorstw, w których nie ma, bądź zabraknie środków na wypłaty dla pracowników.

W wyjątkowych przypadkach - kiedy wymaga tego interes państwa – będzie można dokonać wywłaszczenia dotychczasowego właściciela za odszkodowaniem – zakłada projekt. Nowelizacja miałaby wejść w życie dzień po ogłoszeniu.

Biuro Legislacyjne Sejmu, które zgłosiło, że ze względu na tempo prac nie zdążyło jeszcze całkowicie przeanalizować zmian, przygotuje je zanim trafi do drugiego czytania podczas obrad Izby.


Komisja AiSW m.in. o kwestii sankcji nałożonych na firmy rosyjskich oligarchów
Ustawa o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałaniu wspierania agresji na Ukrainę pozwoliła na objęcie sankcjami osób i podmiotów wskazanych na specjalnej liście MSWiA. Zamieszczane są na niej osoby lub podmioty wspierające rosyjską agresję na Ukrainie lub naruszenia praw człowieka i represje w Rosji i na Białorusi.

Listę sankcyjną opublikowano pod koniec kwietnia. Obecnie jest na niej 49 pozycji: 15 osób i 34 firmy. To np. Kaspersky Lab, Novatek Green Energy, PAO Gazprom czy założyciel ALFA Banku, największego rosyjskiego banku prywatnego, Michaił Fridman. Zastosowane sankcje obejmują m.in. zamrożenie środków finansowych i zasobów gospodarczych, wykluczenie z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego lub konkursu, a w przypadku osób również wpis do wykazu cudzoziemców, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest niepożądany.

Polskie sankcje stanowią uzupełnienie rozwiązań unijnych. Nie mogą powielać ograniczeń zastosowanych wobec poszczególnych osób i podmiotów przez całą Unię Europejską. Tym sposobem w czerwcu z polskiej listy wykreślono spółkę KAMAZ i Aleksandrę Melniczenko po tym, jak takimi samymi sankcjami objęto je w ramach UE.


Szrot: Dobrze, że uzgodniono stanowiska ws. 6. pakietu sankcji wobec Rosji; prezydent je popiera

Kalendarz transmisji

Sierpień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30 31    
09-08-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych