zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

„Pragniemy, aby skauci z całego świata przybyli na Jamboree do Gdańska”

07:24, 10.10.2016;   autor: akune;   źródło: PAP

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wsparli pomysł zorganizowania w Gdańsku Światowego Jamboree Skautowego w 2023 r. – Pragniemy, aby skauci z całego świata przybyli na Jamboree do Gdańska – mówią oboje w opublikowanych w sobotę filmach.


Podziel się:   Więcej

Nagrania – jedno po polsku, drugie po angielsku – zamieściła Kancelaria Prezydenta. O organizację w 2023 r. zlotu harcerzy z całego świata, w którym może wziąć udział nawet 40 tys. młodych ludzi, ubiega się Gdańsk. Jego konkurentem jest położone w Korei Południowej Saemangeum. Decyzja ma zapaść w sierpniu 2017 r.

Oba nagrania zawierają apel do skautek i skautów z zarządów narodowych organizacji skautowych. "Jamboree to święto radości, solidarności i braterstwa wszystkich skautów. To nowe znajomości i przyjaźnie, ale też czas wymiany doświadczeń i zdobywania wiedzy. Organizacja Jamboree oznacza dla wybranego kraju wielki zaszczyt i honor. Bardzo byśmy chcieli, aby w 2023 r. to wyróżnienie przypadło Polsce, gdzie idea skautingu jest znana i rozwijana od ponad 100 lat – powiedział prezydent.

Podkreślił, że kandydatura Polski cieszy się pełnym poparciem władz RP (prezydent przewodniczy jej komitetowi honorowemu – red.).

– Pragniemy, aby skauci z całego świata przybyli na Jamboree do Gdańska, do miejsca narodzin Solidarności, która przyniosła Polakom wolność i w wyjątkowy sposób wyraziła tak ważnego również dla skautingu ducha wspólnoty. Gdańsk to miast magiczne i symboliczne, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością. To miejsce, w którym historia Polski stała się częścią historii świata – dodała małżonka prezydenta.


„Polska gotowa gościć w 2023 r. Światowe Jamboree Skautowe”. Prezydent spotkał się z przewodniczącym Światowego Komitetu Skautów
Polska przygotowana do organizacji wielkich wydarzeń

Prezydent Duda zaznaczył, że Polska jest piękna, otwarta, bezpieczna i doskonale przygotowana do organizacji wielkich wydarzeń. – Podczas Światowych Dni Młodzieży gościliśmy setki tysięcy młodych ludzi. Zapytajcie swoich koleżanek i kolegów, z jakimi wspomnieniami wyjechali z Polski, kogo tutaj poznali i czego się nauczyli. Jesteśmy przekonani, że będzie to obraz Polski gościnnej i przyjaznej. Taką właśnie Polskę chcemy wam pokazać podczas Jamboree w 2023 r. – powiedział.

Dodał, że jest pewien, iż skauci, którzy wrócą z Polski do swoich krajów, przywiozą ze sobą wspaniałą energię i radość w sercach, niezapomniane wspomnienia i inspiracje. – Wierzymy, że wybór Polski jako organizatora Jamboree w 2023 r. będzie dla światowego skautingu będzie bardzo dobrą decyzją – powiedziała pierwsza dama na zakończenie nagrania.

Drugi z opublikowanych filmów przedstawia samego prezydenta Dudę, który wygłasza ten sam apel po angielsku. Jak podała Kancelaria Prezydenta, przesłanie po angielsku zostało w sobotę po raz pierwszy zaprezentowane na Konferencji Regionu Eurazjatyckiego Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM) w Erywaniu. W spotkaniu tym uczestniczą liderzy skautingu z Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Kazachstanu, Mołdawii, Rosji, Tadżykistanu i Ukrainy.


Jamboree Skautowe w Polsce? Prezydent spotkał się z sekretarzem ruchu skautowego
Światowe Jamboree Skautowe w 2023 r.

Decyzja o przyznaniu organizacji zlotu Polsce lub Korei Południowej zapadanie w sierpniu 2017 roku podczas Światowej Konferencji Skautowej w Azerbejdżanie. Przed tym wydarzeniem instruktorzy ZHP, którzy są wolontariuszami w zespole projektu Jamboree 2023, będą promować Polskę w trakcie konferencji poszczególnych regionów WOSM (Europejskiego, Eurazjatyckiego, Azji i Pacyfiku, Arabskiego, Afrykańskiego i Panamerykańskiego) oraz uczestniczyć w spotkaniach z członkami zarządów narodowych organizacji skautowych.

Chęć pretendowania do organizacji w 2023 roku Światowego Jamboree Skautowego Gdańsk ogłosił oficjalnie w czerwcu 2015 r., kiedy to władze miasta podpisały z władzami Związku Harcerstwa Polskiego wstępną umowę dotyczącą organizacji zlotu (w przypadku powierzenia polskim harcerzom przygotowania tej imprezy).

Wcześniej – w maju 2014 r. – projekt organizacji zlotu w Polsce poparł polski rząd. Decyzja ta oznacza wsparcie dla wniosku ZHP, zapewnia też ułatwienia ze strony państwa przy organizacji imprezy.

Starania Gdańska

W przypadku Gdańska – w razie powodzenia starań – harcerskie miasteczko namiotowe powstałoby na Wyspie Sobieszewskiej. Władze miasta podpisały już nawet wstępną umowę dzierżawy 300 hektarów na terenie Wyspy.

Mieszkańcom tej części Gdańska i turystom ma służyć także nowy most na Wyspę przez Martwą Wisłę, który ma zostać oddany do użytku w 2018 r. W sierpniu wyłoniono jego wykonawcę.

Światowe Jamboree Skautowe to najważniejsza impreza tego środowiska. W 2023 r. – w 25. Jamboree, ma wziąć udział około 40 tysięcy skautów z ponad 160 krajów.

W zlocie mogą brać udział harcerze w wieku 14-18 lat, uczestnikiem organizowanego raz na cztery lata zlotu można więc być tylko raz w życiu. Spotkanie trwa kilkanaście dni, w czasie których skauci biorą udział w zajęciach edukacyjnych i kulturalnych, zwiedzają kraj i region, w którym odbywa się zjazd, ale wykonują też prace społeczne na rzecz różnych lokalnych organizacji czy społeczności.

Pierwsze Światowe Jamboree Skautowe odbyło się w 1920 r. w Londynie. Ostatni zlot miał miejsce w 2015 r. w Japonii, a w 2019 r. harcerze spotkają się w USA. Polska nigdy jeszcze nie była gospodarzem Jamboree.