zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Prawie tysiąc osób odwiedziło w niedzielę Pałac Prezydencki

18:29, 27.11.2022;   autor: akune;   źródło: PAP, IAR, Twitter

Prawie tysiąc osób odwiedziło w niedzielę Pałac Prezydencki w Warszawie. Gościom Pałacu udostępniono do zwiedzania historyczne wnętrza, m.in. Salę Kolumnową, Sale Orderu Orła Białego, Sale im. Lecha Kaczyńskiego, Salę Obrazową i Salę Chorągwianą.


Podziel się:   Więcej

Gmach, zwykle niedostępny dla gości, to prawdziwa atrakcja dla wielbicieli historii, architektury i sztuki.
Gościom Pałacu zostały udostępnione do zwiedzania historyczne wnętrza, m.in. Sala Kolumnowa, Sala Orderu Orła Białego, Sala im. Lecha Kaczyńskiego, Sala Obrazowa, Sala Chorągwiana.

Zaprezentowany również został nowy wystrój Sieni Wielkiej, eksponujący wizerunki Orła Białego na przestrzeni dziejów Rzeczypospolitej. Można było też zajrzeć do pałacowej kaplicy.

– Pałac Prezydencki ma ponad 12 tys. m kw., jest ponad dwukrotnie większy od Białego Domu. Jego historia jest niezwykle interesująca. Powstał w połowie XVII wieku i można w nim zobaczyć niezwykle interesujące sale, pełne polskiego malarstwa, a także polskich symboli narodowych – powiedział Konrad Komerlicki z Biura Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


W niedzielę Pałac Prezydencki będzie otwarty dla zwiedzających
Zwiedzający mogli podziwiać obrazy z wystawy „Romantyczność. Malarstwo polskie XIX wieku”, przygotowaną z okazji Roku Romantyzmu Polskiego we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie.

Na ekspozycję składają się m.in. prace Józefa Brandta, Jana Matejki, Artura Grottgera, Wojciecha Gersona, Józefa Simmlera, Januarego Suchodolskiego, Henryki Beyer czy Marcina Zaleskiego.

Chętnych do zwiedzania nie brakowało, już od rana wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia ustawiła się kilkusetmetrowa kolejka oczekujących. Pierwsi goście oczekiwali na wejście ponad godzinę przed otwarciem zwiedzania. Wśród odwiedzających Pałac byli nie tylko warszawiacy, ale także goście z całej Polski oraz zagraniczni turyści.


Prezydent otworzył wystawę „Romantyczność. Malarstwo polskie XIX wieku”

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28     
05-02-2023
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych