zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

„Prawo łaski jest prerogatywą prezydenta, nie podlega kontroli”

17:37, 31.05.2017;   autor: pl;   źródło: IAR

Kancelaria Prezydenta podkreśla, że prawo łaski jest prerogatywą prezydenta i nie podlega żadnej kontroli, również ze strony wymiaru sprawiedliwości – podkreślił prezydencki minister Paweł Mucha.


Podziel się:   Więcej

To reakcja na rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego, który uznał, że prezydent może ułaskawić jedynie osoby prawomocnie skazane. Sędziowie odpowiedzieli w ten sposób na pytanie prawne, w sprawie dotyczącej byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego i jego współpracowników, którzy zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę, mimo że wyrok wobec nich nie był prawomocny.

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha powiedział na konferencji prasowej, że prawo łaski jako wyłączna prerogatywa prezydenta nie podlega żadnej kontroli.

– Sąd Najwyższy nie może ingerować w sferę prerogatyw prezydenta i w naszym przekonaniu uchwała podjęta dziś przez Sąd Najwyższy nie ma należytej podstawy prawnej – mówił Paweł Mucha i podkreślił, że rozstrzygnięcie „nie może być podstawą ingerencji władzy sądowniczej” w kompetencje przypisane wyłącznie prezydentowi.

Zaznaczył, że zgodnie ze stanowiskiem, prezentowanym wcześniej przez Prokuratora Generalnego, wszystkie działania związane z ułaskawieniem Mariusza Kamińskiego i innych osób były zgodne z prawem.

– Ta sprawa nie budziła żadnych naszych wątpliwości – dodał sekretarz stanu w KPRP. Z kolei rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński mówił, że ruch Sądu Najwyższego pokazuje jak „pilna i konieczna” jest zmiana konstytucji.

– Polska potrzebuje konstytucji, która będzie na tyle precyzyjna, że do interpretacji jednego jej zdania nie będzie potrzeba pracy kilku sędziów przez kilka miesięcy – zaznaczył.
 
 
 
...
 
Na pytanie, czy nie ma problemu, żeby Mariusz Kamiński pełnił dalej funkcję koordynatora ds. służb specjalnych Mucha odpowiedział: Oczywiście, że nie ma żadnych przeszkód, żeby minister Mariusz Kamiński pełnił swoją funkcję i żadne tutaj przeszkody prawne nie zachodzą.

Rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński zwrócił uwagę na wypowiedź rzecznika Sądu Najwyższego, który - jak stwierdził Łapiński - określił uchwałę sądu, jako „odważną”.

– W naszym przekonaniu uchwały Sądu Najwyższego muszą być zgodne z prawem i czynione w granicach prawa. Kryterium nie jest odwaga, czy brak odwagi – powiedział Łapiński. – Taka wypowiedź budzi nasze zdziwienie – dodał.

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych