zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Premier: Agresja na Ukrainę zmusza Zachód do zbudowania nowego porządku gospodarczego

11:08, 23.05.2022;   autor: kawi;   źródło: PAP

Przed ponad dwoma laty, wraz z pandemią rozpoczął się nowy rozdział w historii świata. Z kolei agresja Rosji na Ukrainę zmusza Zachód do zbudowania całkowicie nowego porządku gospodarczego - napisał premier w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.


Podziel się:   Więcej

Zdaniem szefa rządu polska gospodarka udowodniła w ciągu tych dwóch lat swoją siłę, skutecznie uodporniając się na wstrząs wywołany pandemią. Teraz jest gotowa, by stać się ważnym punktem nowej architektury gospodarczej świata.

Jak zauważa premier, dzięki szybkiemu wprowadzeniu finansowych narzędzi wsparcia dla przedsiębiorców cała polska gospodarka przeszła okres pandemii dosyć łagodnie. W 2020 r. odnotowaliśmy spadek PKB o zaledwie 2,2 proc. A wychodzeniu z pandemii towarzyszył szybki powrót na ścieżkę rozwoju. W okresie 2020-2021 skumulowany wzrost PKB wyniósł 4 proc., co uplasowało Polskę na drugim miejscu wśród największych gospodarek UE.

Zdaniem Morawieckiego europejska gospodarka przeżywa teraz trudne chwile. Wojna wywołana przez Rosję ma nie tylko zniszczyć Ukrainę. Ona jest wymierzona w całą Europę, a jej skutki promieniują na cały świat, co potwierdza najwyższa od 40 lat inflacja w USA.

- Nie można jednak ukrywać, że geograficzna bliskość robi swoje. Wybuch wojny ostudził zapał inwestorów, ale szybko otrząsnęli się z szoku, ponieważ wiedzą, że Polska jest bezpiecznym i dobrym miejscem do podejmowania nowych inicjatyw. A teraz stanie się również krajem strategicznym z punktu widzenia nowej architektury gospodarczej w Europie i bramą do odradzającej się Ukrainy - napisał premier.

Premier: Proces walki z brutalną rosyjską machiną wojenną nie jest procesem bezkosztowym
W ocenie Morawieckiego musimy wierzyć, że stanowcza postawa państw wolnego świata pozwoli pokonać Rosję, nawet jeżeli odbędzie się to kosztem czasowych zawirowań gospodarczych. Stawką jest wolność i suwerenność Ukrainy, a także przywrócenie pokoju i sprawiedliwości.

- Dzisiaj nie można kalkulować; trzeba zrobić wszystko, aby pokonać Rosję i poskromić jej dalsze złowrogie zamiary, a przede wszystkim rozpocząć odbudowę Ukrainy. Wraz z jej odrodzeniem będzie odradzać się wolna Europa, a Polska nie rezygnuje z ambicji bycia gospodarczym motorem kontynentu - skonkludował premier.

Premier w „La Repubblica”: Pokój na Ukrainie to wspólny cel, ale nie za wszelką cenę

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
02-07-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych