zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier: Ambitna Europa potrzebuje ambitnego budżetu

12:17, 21.02.2020;   autor: akune;   źródło: TVP Info, PAP, IAR

– Jeśli chcemy mocniejszej Europy potrzebujemy ambitnego budżetu. Kilka państw nie do końca dostrzega tę zależność – powiedział dziennikarzom premier Mateusz Morawiecki wchodząc w piątek na szczyt Unii Europejskiej w Brukseli.


Podziel się:   Więcej

Morawiecki zaznaczył, że negocjacje na szczycie unijnym są bardzo trudne.

– Z tego względu, że kilka państw chyba nie do końca dostrzega tę zależność, że jeśli chcemy mocniejszej Europy – wraz z tym otwarciem, które teraz nastąpiło, nowa kadencja PE, nowa kadencja KE – to potrzebujemy ambitnego budżetu – powiedział premier.

Dodał, że „nie da się zrobić więcej za mniej pieniędzy, a tak postulują niektórzy”.

– Będąc wśród najbogatszych krajów Unii Europejskiej, chcą jednocześnie zmniejszać dostęp do środków dla krajów, które doganiają, krajów, które się szybko rozwijają, ale przecież ze względu na naszą sytuację wcześniejszą, historyczną, niezawinioną przez nas, mamy jeszcze bardzo dużo do nadrobienia – powiedział Morawiecki.


Duże rozbieżności między krajami ws. unijnego budżetu



Premier Morawiecki na dwustronnych konsultacjach z szefem Rady Europejskiej
 
 
 
...
 
„Staramy się przekonywać, że w ślad za ambicjami muszą iść środki”

Polska stara się przekonywać kilka mniejszych krajów unijnych, że w ślad za ambicjami muszą iść środki - powiedział premier Mateusz Morawiecki w piątek, w drugim dniu nadzwyczajnego szczytu UE w sprawie budżetu Wspólnoty na lata 2021-2027.

Odnosząc się do stanowiska państw domagających się cięć w unijnej kasie szef rządu ocenił, że w nocy nastąpił klincz w negocjacjach. Swojego stanowisko twardo bronią Austria, Holandia, Dania i Szwecja, które określane są mianem „oszczędnej czwórki”.



Przedłużają się rozmowy dotyczące unijnego budżetu
– Próbujemy przekonywać kilka mniejszych krajów UE. Nie wiem, czy to się uda podczas tego posiedzenia Rady Europejskiej, jeśli nie, to czekają nas kolejne posiedzenia, zobaczymy, my na pewno będzie twardo bronić naszych interesów – powiedział Morawiecki wchodząc do budynku Rady Europejskiej w Brukseli.



Premier: Pojawiły się propozycje dodatkowych miliardów złotych dla Polski

Kalendarz transmisji

Czerwiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30     
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych