zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier apeluje do przedsiębiorców o przestrzeganie obowiązujących przepisów

15:29, 18.01.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Poprzez Głównego Inspektora Sanitarnego, powiatowy sanepid, będziemy realizować kontrole i egzekwować przepisy wobec przedsiębiorców, którzy np. będą otwierać swoją działalność – zapowiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki, apelując o przestrzeganie obowiązujących przepisów.


Podziel się:   Więcej

Premier był pytany na poniedziałkowej konferencji prasowej o konsekwencje wobec osób, przedsiębiorców, np. właścicieli hoteli, którzy zdecydują się na otwarcie swoich biznesów.

– Konsekwencje zgodne są z dzisiaj obowiązującym stanem prawnym. Przyjęta została przez parlament polski ustawa, w wyniku której wzmocnione zostały jeszcze dodatkowo konsekwencje i one są egzekwowane przez Głównego Inspektora Sanitarnego przy wsparciu policji – powiedział premier.

Jak dodał, tych którzy łamią przepisy, spotykają kary po 30 tys. zł lub mniej w zależności od tego, jaka jest szkodliwość, intencjonalność danego czynu. – W przypadku bardzo wielu przedsiębiorców, myślę, że zadziałało to odpowiednio, zadziałało to jak kubeł zimnej wody – ocenił szef rządu.

Handel w niedziele. Komisje senackie za zniesieniem zakazu w okresie stanu epidemii
Jednocześnie premier przyznał, że „są tacy przedsiębiorcy, ludzie, którzy nie chcą się stosować do przepisów”.

– Dlatego raz jeszcze apeluję, my będziemy poprzez Głównego Inspektora Sanitarnego, poprzez sanepid powiatowy realizować plan kontroli i będziemy egzekwowali obecne przepisy. Niestety sytuacja jest na tyle skomplikowana, że musimy cały czas utrzymywać te rygory, po to, żeby wirus nie rozlał się w dużo szerszym zakresie po całym społeczeństwie – powiedział Morawiecki.

Po decyzji rządu o przedłużeniu obostrzeń do 31 stycznia, w tym zamknięcia stoków narciarskich i hoteli, wielu przedsiębiorców z Podhala zamierza otworzyć swoje działalności po 17 stycznia.

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys przekazał w poniedziałek na Twitterze, że od piątku w ramach Tarczy Finansowej 2.0 wpłynęło 6 tys. 017 wniosków mikro oraz małych i średnich firm na kwotę 939 mln zł.

„Pierwsze 728 firm otrzymało właśnie na rachunek 109 mln zł (średnio 150 tys. zł) pomocy w formie subwencji” – napisał Borys.

Strategia 3.0 walki z pandemią. Minister zdrowia przedstawił plan

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30 31    
04-03-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych