zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier: Apeluję do wszystkich obywateli – nie lekceważmy zagrożenia

22:22, 23.10.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował do Polaków w telewizyjnym wystąpieniu, aby nie lekceważyć zagrożenia związanego z epidemią koronawirusa, wszędzie stosować zasadę: dystans, dezynfekcja, maseczki tam, gdzie one obowiązują. Bądźmy odpowiedzialni, dbając o siebie, dbamy też o innych – dodał.


Podziel się:   Więcej

Premier w wystąpieniu, wyemitowanym w piątek wieczorem w TVP, Polsat i TVN24, podkreślał, że sytuacja epidemiczna w Polsce i Europie jest bardzo poważna. 2 Wirus powrócił z siłą znacznie większą niż wiosną tego roku. Rekordy zakażeń padają na całym kontynencie. Także w Polsce zmagamy się z rosnącą każdego dnia liczbą zakażeń – mówił szef rządu. Podkreślił, że „powaga sytuacji wymaga szybkich i zdecydowanych działań”.

– Nie wahaliśmy się ich podjąć na wiosnę, nie wahamy się i teraz. Dlatego od soboty na terenie całej Polski obowiązują nowe zasady bezpieczeństwa: cała Polska będzie czerwoną strefą, a dzieci i młodzież od czwartej klasy szkoły podstawowej przechodzą na nauczanie zdalne. Ograniczenia dotyczą także naszych seniorów. Podejmując te decyzje – niełatwe zarówno od strony społecznej, jak i gospodarczej – kierujemy się opiniami najważniejszych polskich i zagranicznych autorytetów – epidemiologów i wirusologów – podkreślił szef rządu.

Premier: Od soboty cała Polska w czerwonej strefie
 
 
 
...
 
Przedstawił też strategię działania rządu i przygotowania państwa do drugiej fali pandemii. – Idziemy drogą środka i stosujemy optymalne rozwiązania. Nasza strategia oparta jest na trzech filarach: po pierwsze zapewnić sprawność i wytrzymałość systemu ochrony zdrowia, tak, żeby skutecznie walczyć o zdrowie każdej zagrożonej osoby. Po drugie zagwarantować stabilność gospodarczą, tak, żeby ratować miejsca pracy oraz zadbać o bezpieczeństwo finansowe polskich rodzin. I po trzecie otoczyć szczególną ochroną najsłabszych i najbardziej narażonych, zwłaszcza naszych seniorów i osoby chore – powiedział premier.

Morawiecki podkreślił znaczenie doświadczenia zdobytego podczas pierwszej fali epidemii. – Wykorzystaliśmy ten czas. Zakupiliśmy niezbędny sprzęt: respiratory, dodatkowe łóżka szpitalne, środki zabezpieczające personel medyczny. Każdego dnia zasoby te trafiają do szpitali w całej Polsce, by służyć pacjentom. Przygotowaliśmy też rozwiązania, które w tym kluczowym momencie pozwolą odciążyć służbę zdrowia – przekonywał premier.

Podkreślił również, że dla rządu ważne jest utrzymanie miejsc pracy Polaków. – Dzięki sprawnie uruchomionej tarczy antykryzysowej i finansowej jesteśmy dziś w stanie mierzyć się z II falą epidemii – zapewnił szef rządu.

Podziękował „tym, którzy z epidemią walczą na pierwszej linii frontu” – służbom medycznym i służbom mundurowym. – Wasze codzienne obowiązki to coś więcej niż praca. To wielkie poświęcenie i służba, której nie sposób przecenić. Jesteście prawdziwymi bohaterami – ocenił Morawiecki. Zapowiedział jednocześnie, że państwo będzie reagować „na łamanie obowiązujących reguł i nieprzestrzegania środków zapobiegawczych”.

– Wygrać z epidemią możemy tylko zjednoczeni – podkreślił. – Odłóżmy na bok polityczne spory. Będzie jeszcze na nie czas. Teraz trzeba działać. Życie, zdrowie i miejsca pracy Polaków są najważniejsze. Zróbmy to wspólnie – zaapelował premier.

Prezydent: Szpital na Stadionie Narodowym ma stanowić zabezpieczenie
Zwrócił się też do Polaków: – Zwracam się do państwa, do wszystkich obywateli, do wszystkich grup społecznych i zawodowych, do młodych i seniorów: proszę, nie lekceważmy zagrożenia, stańmy razem do walki z wirusem. Wszędzie, gdzie jesteśmy, stosujmy żelazną zasadę – dystans, dezynfekcja, maseczki wszędzie tam, gdzie one obowiązują – podkreślił premier.

Wzywał, by zadbać o swoje bezpieczeństwo „korzystając na telefonie z aplikacji STOP COVID”. Zaapelował też by pamiętać, aby nieść pomoc osobom starszym, które powinny zostać w domach.

– Bądźmy odpowiedzialni – dbając o siebie, dbamy też o innych. Każda nasza codzienna, nawet drobna decyzja ma dziś ogromne znaczenie. Stawką tej walki jest bowiem zdrowie i życie naszych bliskich. Naszych sąsiadów, znajomych, przyjaciół, członków rodziny, wreszcie – być może każdego z nas. Musimy pokonać tę epidemię. Jako naród zawsze potrafiliśmy być odważni i ofiarni. Solidarni – zwyciężymy – podkreślił premier.

Premier: Mamy do czynienia z drugą falą epidemii, ale być może grozi nam też trzecia

Kalendarz transmisji

Listopad 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych