zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier: Bardzo potrzebujemy narodowego pojednania i zgody

14:07, 20.01.2019;   autor: łz;   źródło: PAP

Uczyńmy nasze życie publiczne lepszym, a debatę publiczną uczyńmy spokojniejszą, lepszą i pełną należytego szacunku do siebie nawzajem – zaapelował premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu wziął udział w uroczystościach związanych ze 145. rocznicą urodzin Wincentego Witosa w Wierzchosławicach (woj. małopolskie).


Podziel się:   Więcej

W swoim wystąpieniu premier odniósł się do morderstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, którego pogrzeb odbył się w sobotę. – W obliczu tych jakże smutnych zdarzeń, które miały miejsce tydzień temu, bardzo potrzebujemy narodowego pojednania i zgody – podkreślił.

Ocenił przy tym, że „przez recydywistę, szaleńca, człowieka chorego (...) zginął prezydent Gdańska, człowiek będący na służbie”. – Zginął podczas wydarzenia, które miało łączyć w dzieleniu się dobrem – wskazał.

Szef rządu wyraził nadzieję, że tragedia będzie momentem przełomu. – Bądźmy ludźmi, którzy nie tylko mówią, ale i rozmawiają. Bądźmy ludźmi, którzy nie tylko słyszą, ale i słuchają. Spierajmy się, ale i wspierajmy się – dodał.

– Ważne żebyśmy wyciągnęli lekcje, żeby to co się stało nie było kolejnym rozdziałem wojny polsko-polskiej, ale pomagało wypracować dobro. Te cechy pojednania i zgody są bardzo ważne dla Polski – podkreślił. – Musimy być uważni w naszych słowach i gestach, również w Internecie, aby wszystko prowadziło do zjednoczenia. Nauczmy się rozmawiać językiem godnym debaty publicznej. Szanujmy się, bo szanując siebie szanujemy Polskę – przekonywał.Rzecznik prezydenta: Nie ma dowodów, by Stefan W. podjął próbę wdarcia się na teren pałacu
 
 
 
...
 
Szef rządu przypomniał słowa Witosa wybitnego polityka PSL i jednego z ojców polskiej niepodległości. – „Nie ma sprawy ważniejszej niż Polska” – to słowa W. Witosa, który pokazał nam jak o Polskę trzeba walczyć, jak o Polskę trzeba dbać. Wincenty Witos chce nam dziś powiedzieć coś więcej, że mimo, że jesteśmy z różnych stron i mamy różne zainteresowania, jako Polacy mamy jeden cel – żyć dla Polski – zaznaczył.