zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Premier Beata Szydło podsumowuje 100 dni rządu. Pokazała niebieską teczkę

08:33, 26.02.2016;   autor: akune, pl;   źródło: PAP, TVP Info

Wszystkie projekty, o których mówiłam w kampanii wyborczej, zostały przez nas rozpoczęte, część z nich jest już zrealizowana – powiedziała w piątek przed godz. 6.00 premier Beata Szydło, podsumowując pierwsze 100 dni funkcjonowania jej gabinetu. Jako największy sukces wymieniła program Rodzina 500+.


Podziel się:   Więcej

Szefowa rządu przypomniała na konferencji prasowej, że 100 dni temu wygłosiła w Sejmie exposé, w którym zaprezentowała program i plany rządu na najbliższe miesiące oraz całą kadencję.

Jak mówiła, program PiS z kampanii wyborczej i plany z exposé zostały napisane głosami obywateli, bo „to Polacy w wyborach parlamentarnych dając mandat PiS, Zjednoczonej Prawicy zdecydowali, jaki program ma być realizowany i jakiej chcą wizji Polski”.

Wszystkie projekty z kampanii wyborczej zostały rozpoczęte, a część została zrealizowana

Rząd – mówiła premier – postawił sobie jako priorytety przede wszystkim: program Rodzina 500+, obniżenie wieku emerytalnego, niższy CIT dla małych przedsiębiorców, darmowe leki dla seniorów, prawo rodziców do decydowania, czy ich sześcioletnie dzieci pójdą do szkoły, minimalną stawkę godzinową za pracę 12 zł, skończenie z procederem odbierania dzieci tylko dlatego, że rodziny były w gorszej sytuacji materialnej.


Szydło: dziecko to najlepsza inwestycja w przyszłość”. Rząd przyjął projekt programu Rodzina 500+
 
 
 
...
 
Największym sukcesem 100 dni rządu program Rodzina 500+

Największym sukcesem pierwszych 100 dni rządu jest program Rodzina 500+ – podsumowała premier Beata Szydło. Dotycząca go ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci została podpisana przez prezydenta 17 lutego, wypłaty świadczeń – 500 zł na drugie i kolejne dzieci, a także na pierwsze w uboższych rodzinach – mają ruszyć w kwietniu.

Rząd – powiedziała Szydło – „dokonał wielkiego skoku cywilizacyjnego dla polskich rodzin”, a program Rodzina 500+ jest przełomowym.

– Myślę, że to jest też sukces, który rząd będzie mógł na końcu kadencji pokazać jako swoje wielkie osiągnięcie – podkreśliła szefowa rządu. Według niej, „to jest program, który pozostanie dla rodzin symbolem tego, że państwo chce wspierać rodziny, by to one były tym najważniejszym podmiotem, o który będziemy dbali, o którym będziemy myśleli”.


Świadczenia 500+ na razie bez waloryzacji. Finał konsultacji programu
Premier Beata Szydło (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Zniesienie obowiązku szkolnego 6-latków

Kolejnymi wymienionymi przez szefową rządu zrealizowanymi zapowiedziami są: zniesienie obowiązku szkolnego 6-latków i danie – jak mówiła premier – prawo rodzicom do decydowania, czy ich sześcioletnie dzieci pójdą do szkoły, oraz wprowadzenie tzw. podatku bakowego – przepisy w tej sprawie weszły już w życie.


Obowiązek szkolny dla sześciolatków został zniesiony. Projekt „jest zmianą dewastującą system edukacji”
Zakaz odbierania rodzicom dzieci ze względu na biedę

Premier podkreśliła, że uchwalona została już ustawa zakazująca odbierania rodzicom dzieci ze względu na biedę.


Sejm uchwalił ustawę zakazującą odbierania dzieci z powodu biedy rodziców

Do konsultacji przekazany został projekt wprowadzający 15 proc. CIT dla przedsiębiorców, zakończyły się konsultacje i do Sejmu trafi projekt ws stawki 12 zł wynagrodzenia za godzinę, w Sejmie jest już projekt ws darmowych leków dla seniorów po 75. roku życia.


Stawka godzinowa przy umowach zleceniach 12 zł/godz. od II połowy roku? Ma pomóc w tworzeniu nowych miejsc pracy

Ubezpieczenia rolników

Ponadto, mówiła Szydło, projekt w sprawie szerszego dostępu do ubezpieczeń dla rolników został przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów; po pierwszym czytaniu w Sejmie jest projekt ws podniesienie kwoty emerytury i renty wolnej od egzekucji.

Kwota wolna od podatku

Szefowa rządu podkreśliła też, że prezydent Andrzej Duda przedstawił już dwa projekty zapowiedziane przez niego: dotyczący obniżenia wieku emerytalnego i podniesienia kwoty wolnej od podatku.


Podwyższenie kwoty wolnej do 8 tys. zł odrzucone w pierwszym czytaniu
Obniżenie wieku emerytalnego

– Myśmy zawsze deklarowali, że jeżeli pan prezydent złoży projekt o obniżeniu wieku emerytalnego, to ten projekt będzie procedowany przez nas i rząd przyjmie go jako projekt, który będzie popierał – podkreśliła szefowa rządu.

Pytana, czy ustawa dotycząca obniżenia wieku emerytalnego może wejść w życie 1 stycznia 2017 roku, powiedziała: „Chcemy, żeby harmonogram prac był tak skoordynowany i przeprowadzony, żeby rzeczywiście ten projekt zaczął obowiązywać w przyszłym roku”. Dodała, że w tej chwili projekt jest po pierwszym czytaniu w komisji.


Prezydent podpisał projekt ustawy ws. wieku emerytalnego
Premier Beata Szydło podczas konferencji prasowej w KPRM (fot. PAP/Radek Pietruszka)
„Zaproponowaliśmy opozycji współpracę, nie została ona jednak podjęta”

Szydło podkreśliła też, że rząd zaprosił do współpracy opozycję, jednak – jak stwierdziła – ta współpraca nie została podjęta. – Nasze projekty wynikają z oczekiwań Polaków, w sprawach ważnych dla obywateli politycy powinni wznieść się ponad podziały, dlatego rząd zaprosił do współpracy opozycję, ale ta propozycja nie została podjęta – powiedziała premier Beata Szydło.

– Powiem więcej – (opozycja – red.) nie dała nam nawet tych symbolicznych 100 dni spokoju – mówiła szefowa rządu. – Opozycjo droga, zapraszamy do współpracy, chcemy rozmawiać i realizować pewne projekty wspólnie, jesteśmy otwarci na współpracę – apelowała Szydło.

– Jeżeli opozycja przestanie narzekać, zabierze się do pracy, jeżeli przestanie buntować przeciwko rządowi i Polsce, wprowadzać zamieszanie zupełnie niepotrzebne, to myślę, że skorzystają na tym obywatele. Mam apel do opozycji, by zabrała się do pracy i razem z nami realizowała dobry program zmian – powiedziała premier.

Dodała, że czeka na dobre projekty opozycji. – Jeżeli one się pojawią, będziemy nad nimi pracować, ale w tej chwili słyszymy na razie: przerwa, przerwa, przerwa, a ja mówię: praca, praca, praca, rozwój, rozwój, rozwój – powiedziała Szydło.

Zapowiedziała, że dalsze prace jej rządu będą się koncentrowały wokół słowa „rozwój”. Przypomniała, że w ciągu 100 dni został również zaprezentowany plan rozwoju przygotowany przez wicepremiera, ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego. – To będzie program, który będą realizowali wszyscy ministrowie – podkreśliła premier.


„Będziemy konsekwentnie realizowali program”. Premier o 100 dniach pracy rządu
Premier Beata Szydło powiedziała, że projekty przedstawiane przez rząd i PiS wynikają z oczekiwań Polaków (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Niebieska teczka

Szydło powiedziała też, że projekty przedstawiane przez rząd i PiS wynikają z oczekiwań Polaków. – Stąd wzięła się zawartość niebieskiej teczki (..) to są głosy ludzi, których spotykaliśmy na trasie naszej drogi wyborczej, kampanijnej – dodała.

– Opozycja pyta od dłuższego czasu, gdzie jest niebieska teczka – mówiła Szydło nawiązując do teczki z projektami ustaw, którą miała w czasie kampanii wyborczej. – Pokazuję, nie zginęła, jest wypełniona po brzegi – dodała prezentując teczkę.

– Wszystkie projekty, o których mówiłam, i które były w tej teczce w kampanii wyborczej złożone, zostały przez nas rozpoczęte, część z nich jest zrealizowana – podkreśliła szefowa rządu.

Odniosła się również do krytycznych głosów opozycji w kwestii realizacji projektu dodatków socjalnych na dzieci.

– Niewielu wierzyło, że te pieniądze się pojawią. Dzisiaj program Rodzina 500+ stał się faktem. Już dla tego jednego projektu warto było podjąć tę pracę, wykonać ten wysiłek, żebyśmy mogli powiedzieć, że dokonaliśmy wielkiego skoku cywilizacyjnego dla polskich rodzin – mówiła.


Rzecznik rządu: udowodniliśmy, że jesteśmy konsekwentni i realizujemy program
Premier Beata Szydło i rzecznik rządu Rafał Bochenek podczas konferencji prasowej (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Błędem była pierwotna wersja projektu ws. podatku od hipermarketów

Pierwotną wersja projektu dotyczącego tzw. podatku od hipermarketów uznała premier za błąd pierwszych 100 dni funkcjonowania jej rządu. Zapowiedziała, że w przyszłym tygodniu do konsultacji trafi nowa wersja projektu.

– To nie jest tak, że wszystko nam się udało. (...) Popełniliśmy błędy, tak jak każdy, kto podejmuje się różnych działań, różnych wyzwań, popełnia błędy. Nie popełnia błędów tylko ten, kto niczego nie robi – powiedziała szefowa rządu.

Jako przykład premier podała właśnie projekt dotyczący podatku od hipermarketów. Odpowiadając na pytania dziennikarzy powiedziała, że założeniem tzw. podatku od hipermarketów było to, aby oprócz zapewnienia wpływów do budżetu, wspierał on także polskie firmy handlowe i małe rodzinne sklepy, by miały szanse konkurowania z dużymi sieciami.

– Pierwsze założenia projektu, które zostały przygotowane, nie do końca spełniły te oczekiwania, ponieważ okazało się, że polskie podmioty, polskie firmy handlowe będą też - gdybyśmy przyjęli w takim kształcie – musiały płacić ten podatek. Zwróciły się do nas organizacje handlowe, polscy przedsiębiorcy. W wyniku rozmów, dyskusji postanowiliśmy zmienić założenia tak, aby rzeczywiście nie doszło do tego – powiedziała szefowa rządu. Wskazała, że największy problem dla twórców ustawy stanowią sieci franczyzowe.

Według Szydło nowy wariant podatku będzie uwzględniał „wyższą wolną kwotę od podatku, co zabezpieczałoby polskich przedsiębiorców”, także zrzeszonych w sieci. – Projekt ustawy będzie w przyszłym tygodniu skierowany do prac rządowych, do konsultacji, on już jest w tej chwili na ukończeniu – zadeklarowała premier.

Rząd wyciąga wnioski

Jak mówiła, choć rząd popełnia błędy, to wyciąga z nich wnioski.

– Ten pierwszy projekt, który był przez nas zaprezentowany, okazał się projektem, który nie wypełniał tych założeń, które sobie stawialiśmy. Ale mamy zasadę, której trzymaliśmy się w kampanii wyborczej, której byliśmy wierni przez 8 lat opozycji, i której będziemy wierni również teraz: słuchamy Polaków – powiedziała Szydło.


„Podatek od hipermarketów jest jednym z priorytetów rządu. Będzie szeroko konsultowany”
Premier Beata Szydło i minister w KPRM Henryk Kowalczyk po przyjeździe do piekarni Piekarczyk w Kroczewie (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Podziękowania dla biało-czerwonej drużyny

Premier podziękowała też ministrom za pierwsze 100 dni pracy. Zapowiedziała, że w piątek z okazji 100 dni rządu odwiedzi miejsca, w których była w ramach kampanii wyborczej. Premier dodała, że zgubne dla władzy jest, kiedy odrywa się ona od rzeczywistości i od ludzi. – My chcemy być z Polakami, ponieważ potrzebujemy ich wsparcia, ich głosu, również głosów krytycznych – powiedziała Szydło.

Premier odwiedzi różne miejscowości

Beata Szydło odwiedzi dziś różne miejscowości – będzie się spotykała m.in. z pracownikami zakładów i rodzinami.

W ciągu dnia własne konferencje zapowiedzieli ministrowie. Mają podsumować działania resortów, którymi kierują.

Premier Szydło odwiedzi wiele miejsc, w których w trakcie kampanii wyborczej składała obietnice wyborcze, m.in. podwarszawski Józefów, gdzie spotykała się z rodzinami wielodzietnymi i przedstawiła założenia programu Rodzina 500+.


„Pokażemy, co się udało nam do tej pory zrobić”. W piątek premier podsumuje 100 dni rządu
Program specjalny o 100 dniach rządu

W piątek o godz. 20 zapraszamy na godzinny program o 100 dniach rządu. Premier Beata Szydło odpowie na pytania, które zadawać będą: Michał Adamczyk, Dorota Gawryluk oraz Łukasz Mężyk. Program będzie na żywo transmitowany w TVP Info, a także w Polsat News i 300polityka.pl.


Witek: diagnoza stanu państwa zakończona; zostanie zaprezentowana w najbliższym czasie

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
26-09-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych