zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier: będziemy pracować nad projektem ustawy antyaborcyjnej, jeśli trafi do Sejmu

12:57, 21.03.2016;   autor: akune;   źródło: PAP, „Rzeczpospolita”

– Będziemy pracować nad obywatelskim projekt ustawy antyaborcyjnej, jeśli wpłynie do Sejmu – powiedziała w poniedziałek premier Beata Szydło. Dodała, że powinien on zostać przesłany „przynajmniej do komisji”, bo projekty obywatelskie nie powinny trafiać „do kosza”.


Podziel się:   Więcej

Szefowa rządu pytana na konferencji prasowej w Krakowie, czy w tej kadencji Sejmu widzi możliwość zmiany przepisów antyaborcyjnych, odpowiedziała, że według jej informacji do Sejmu ma trafić obywatelski projekt ustawy. – Jeżeli wpłynie do Sejmu, to będziemy nad nim pracować – zadeklarowała.

– Uważam, że taki projekt powinien zostać przesłany przynajmniej do komisji i tam powinny się odbywać prace – dodała Szydło.

Jak wyjaśniła w kampanii wyborczej PiS deklarowało, że „trzeba skończyć z tymi czasami, gdy obywatelskie projekty ustaw trafiały do kosza”. – One zawsze wymagają namysłu i zasługują, żeby nad nimi pracować – oceniła.


Jest śledztwo ws. śmierci dziecka po aborcji. Żyło 22 minuty
 
 
 
...
 
Projekt nowelizacji ustawy wpłynął do Sejmu

Według „Rzeczpospolitej” projekt nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny wraz z tysiącem podpisów i zawiadomieniem o utworzeniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej wpłynął do Sejmu w ubiegłym tygodniu. „Najpóźniej dzień po świętach marszałek Marek Kuchciński będzie musiał wydać postanowienie o przyjęciu bądź odrzuceniu zawiadomienia” – napisała gazeta.

Ustawa o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli przewiduje, że marszałek Sejmu przyjmuje zawiadomienie o utworzeniu komitetu, jeśli spełnia ono wymogi formalne: m.in. podana jest pełna nazwa komitetu, dane pełnomocników, dołączone jest 1000 podpisów oraz projekt ustawy.

Jeśli marszałek stwierdzi jakieś braki formalne, wzywa komitet do ich usunięcia w ciągu 14 dni. „Nieusunięcie braków powoduje odmowę przyjęcia zawiadomienia. Umotywowane postanowienie Marszałka Sejmu o odmowie przyjęcia zawiadomienia może być przez pełnomocnika komitetu zaskarżone do Sądu Najwyższego w terminie 14 dni od daty doręczenia. (...) Od postanowienia Sądu Najwyższego nie przysługuje środek prawny” – czytamy w ustawie.


Kontrola resortu zdrowia w stołecznym szpitalu po aborcji. Zabezpieczono dokumentację
Czego dotyczy projekt?

Jak pisze „Rzeczpospolita”, projekt Fundacji Pro Prawo do Życia, przewiduje m.in. wprowadzenie całkowitego zakazu przerywania ciąży, które jest obecnie dopuszczalne w trzech przypadkach: gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, gdy jest wynikiem przestępstwa i gdy badania wykażą ciężkie i nieodwracalne uszkodzenia płodu.

Projekt zakłada też – podaje dziennik – że osoba powodująca śmierć dziecka poczętego podlegałaby karze więzienia od trzech miesięcy do pięciu lat. Wobec matki dziecka sąd mógłby zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary lub odstąpić od jej wymierzenia.


Aborcja i in vitro na bok. „Są ważniejsze sprawy”. Kościół niezadowolony
Niepokój w szeregach PiS

Według informatorów gazety, działania organizacji pro life wywołały w szeregach Prawa i Sprawiedliwości niepokój. Jak dodają, doradcy marszałka Sejmu próbują przekonać obrońców życia, że w tej chwili zgłaszanie projektów dotyczących aborcji nie jest dobre.

Wg informatora gazety związanego z ruchem sprzeciwiającym się aborcji, politycy PiS usiłują nawet wywrzeć presję na episkopat, by ten powstrzymał obrońców życia przed pochopnym działaniem. Według jednego z polityków PiS, z którym rozmawiała gazeta, z arb. Stanisławem Gądeckim rozmawiał na ten temat Jarosław Kaczyński, a także premier Szydło.

Jak dodaje w rozmowie z gazetą jedna z osób z otoczenia prezesa partii rządzącej, w PiS słychać głosy wyrażające obawę przed debatą na temat aborcji. Jak dodaje, teraz dla takiej dyskusji nie ma dobrego klimatu.

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
14-05-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych