zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Premier: Będziemy zabiegali w dyskusjach z NATO, by przesmyk suwalski był wzmocniony

16:29, 24.06.2022;   autor: akune;   źródło: PAP

– Będziemy zabiegali w dyskusjach z naszymi partnerami z NATO, aby przesmyk suwalski był wzmocniony – powiedział w piątek w Brukseli premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że już obecnie i polskie wojsko, i sojusznicy „zwróceni są swoją siłą operacyjną w kierunku wschodnim i w kierunku przesmyku suwalskiego”.


Podziel się:   Więcej

Premier został zapytany na konferencji prasowej w Brukseli, czy na zakończonym w piątek po południu szczycie Rady Europejskiej poruszył temat przesmyku suwalskiego, który wielu ekspertów określa jako strategiczny dla całego NATO.

– Tak poruszyłem ten temat, bardzo wyraźnie wskazując na ryzyka. Reakcja ze strony pana prezydenta Litwy była bardzo pozytywna, oczywiście z ogromną wdzięcznością odebrał moją uwagę – odpowiedział Morawiecki.

Dodał, że Polska, Litwa i pozostałe kraje bałtyckie „w szczególny sposób wskazują naszym partnerom z NATO na ryzyko tego odcinka, przesmyku suwalskiego znajdującego się pomiędzy Kaliningradem a Białorusią”.

– Będziemy zabiegali w dyskusjach z naszymi partnerami z NATO, co przecież w znacznej części pokrywa się również z krajami członkowskimi UE, aby ten przesmyk był wzmocniony – oświadczył premier.


Premier: Podczas szczytu UE poruszę kwestię przesmyku suwalskiego
 
 
 
...
 
Według niego warto opinii publicznej w Polsce „przypomnieć, że już dzisiaj w specjalnej bazie na Mazurach stacjonuje wielonarodowa jednostka z siłami NATO-wskimi”.

– Byłem tam w tej jednostce jakiś czas temu. I Brytyjczycy, i Amerykanie, i Chorwaci uczestniczą w różnych działaniach w całej Polsce we wzmocnieniu polskich sił obronnych – dodał szef rządu.

A więc – jak mówił – „owszem z jednej strony będziemy zabiegać o dalsze wzmocnienie obecności sił NATO na przesmyku suwalskim, a z drugiej strony trzeba pamiętać, że już dzisiaj nie zasypiamy gruszek w popieli i polskie wojsko, i nasi sojusznicy zwróceni są swoją siłą operacyjną w kierunku wschodnim i w kierunku przesmyku suwalskiego”.

Przesmyk ten to obszar wokół Suwałk, Augustowa i Sejn, łączący Polskę z Litwą i pozostałymi krajami bałtyckimi, zarazem oddzielający należący do Rosji Obwód Kaliningradzki od Białorusi.

Portal Politico napisał niedawno, że w razie starcia między Rosją a NATO przesmyk suwalski prawdopodobnie byłby „pierwszym punktem kontaktu”.


„Przesmyk suwalski jest newralgicznym miejscem na mapie NATO; dlatego obecność wojskowa jest tam mocna"

Kalendarz transmisji

Sierpień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30 31    
12-08-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych