zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier: Bezpieczeństwo Polaków jest dla nas najważniejsze, dlatego inwestujemy w polskie służby

20:13, 24.09.2021;   autor: elolc;   źródło: PAP

Bezpieczeństwo Polaków jest dla nas najważniejsze, dlatego od lat inwestujemy w polskie służby, realizując kolejne ustawy modernizacyjne - podkreślił w piątek Mateusz Morawiecki odnosząc się do porozumienia pomiędzy MSWiA i związkami zawodowymi służb mundurowych.


Podziel się:   Więcej

„Bezpieczeństwo Polaków jest dla nas najważniejsze. Dlatego od lat konsekwentnie inwestujemy w polskie służby, realizując kolejne ustawy modernizacyjne. Dziś zrobiliśmy następny krok w zwiększeniu bezpieczeństwa ekonomicznego tych, którzy na co dzień dbają o nas wszystkich: funkcjonariuszy Polskiej Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Służby Ochrony Państwa” - napisał premier w piątek na Facebooku.

Przypomniał, że minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński podpisał porozumienie z przedstawicielami związków zawodowych służb mundurowych MSWiA, które przewiduje wzrost wynagrodzeń funkcjonariuszy. „To efekt długich i trudnych negocjacji. Udało się osiągnąć kompromis, bowiem jestem przekonany, że dla obu stron najważniejsze było i jest bezpieczeństwo obywateli” - podkreślił szef rządu.

Zaznaczył, że „dzisiejsze porozumienie to także element nowej ustawy modernizacyjnej, która już w najbliższych dniach zostanie przedstawiona przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji”. „Zakłada ona ponad 10 mld złotych na inwestycje w służby mundurowe” - dodał Morawiecki.

Premier podziękował też „wszystkim osobom, bez których nie byłoby możliwe osiągnięcie porozumienia: przede wszystkim ministrowi Mariuszowi Kamińskiemu i wiceministrowi Maciej Wąsik oraz przedstawicielem strony związkowej”.


Prezydent: Modernizacja służb mundurowych to modernizacja Polski
Szef MSWiA Mariusz Kamiński oświadczył w piątek, że zostało osiągnięte porozumienie, które w sposób istotny polepszy sytuację materialną naszych funkcjonariuszy. - Jestem przekonany, że będzie ono dobrze odebrane przez wszystkich funkcjonariuszy służb mundurowych podległych MSWiA - powiedział Kamiński.

Szczegóły porozumienia przedstawił wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Poinformował, że osiągnięte w piątek porozumienie przewiduje podwyżkę uposażeń dla funkcjonariuszy służb podległych MSWiA od 1 stycznia 2022 r. w kwocie 677 zł brutto, czyli 500 zł na rękę. - W ramach tej kwoty jest także już zawarta kwota waloryzacji uposażeń przewidziana w projekcie ustawy budżetowej, czyli 4,4 proc. wynagrodzenia - dodał. Zaznaczył, że w przypadku wzrostu wynagrodzeń w przyszłych latach, strona rządowa obliguje się do tego, żeby waloryzacja objęła także wynagrodzenia służb mundurowych.

- Przyjęliśmy także rozwiązania, które umożliwią podwyżki dla 64 tys. funkcjonariuszy Policji, 11 tys. funkcjonariuszy Straży Pożarnej i 9 tys. funkcjonariuszy Straży Granicznej - to są automatyczne awanse z grupy drugiej na trzecią, z trzeciej na czwartą, z czwartej na piątą i z piątej na szóstą w przeciągu najbliższych 4 lat. Te pierwsze grupy awanse dostaną od 1 stycznia 2022 r. - podkreślił Wąsik. - To duża skala podwyżek dla funkcjonariuszy, którzy są najniżej w hierarchii uposażeń - dodał.

Przekazał, że strona rządowa zobowiązała się również do zniesienia limitów etatowych w jednostkach organizacyjnych Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej. - Tak, żeby umożliwić funkcjonariuszom normalną drogę do awansu - wskazał.


Brudziński: do 2020 r. służby mundurowe otrzymają ponad 9 mld zł z programu modernizacji

Kalendarz transmisji

Październik 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
17-10-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych