zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier: Budżet na 2020 r. jest prorozwojowy i skrojony na miarę

13:30, 24.09.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

– Po konsultacjach w Radzie Dialogu Społecznego rząd wprowadził do projektu budżetu na 2020 r. drobne korekty, ale pozostaje zrównoważony – powiedział premier Mateusz Morawiecki we wtorek po posiedzeniu Rady Ministrów, na którym przyjęto projekt. Budżet jest skrojony bardzo dobrze, na miarę, jest prorozwojowy.


Podziel się:   Więcej

Jak podkreślił szef rządu, Rada Ministrów we wtorek dokonywała „ostatnich szlifów”. – Dokonywaliśmy ostatnich korekt, tak żeby generalnie utrzymać i równowagę budżetową w budżecie państwa i niewielki deficyt w sektorze finansów publicznych, tak jak to wskazywaliśmy miesiąc temu, i żeby odpowiedzieć na wyzwania mikro- i makroekonomiczne – oświadczył Morawiecki.

Jak dodał, zaproponowany w lutym pakiet propozycji, zwany „piątką Kaczyńskiego”, można uznać za klasyczny keynesowski impuls fiskalny, stosowany w momencie, w którym wiadomo, że wokół, w strefie euro, panują słabsze warunki gospodarcze.

– Budżet jest skrojony bardzo dobrze, na miarę, jest budżetem prorozwojowym, a zarazem jest budżetem, który w znacznym stopniu kontynuuje wiele programów, które zainicjowaliśmy – stwierdził Morawiecki.


Rząd zajmie się we wtorek projektem budżetu na 2020 r.

 
 
 
...
 
Jak dodał, budżet przewiduje już obowiązujące zwolnienie z podatku PIT dla młodych ludzi do 26. roku życia, obniżenie stawki PIT. To wszystko będzie dobrze służyło polskiej gospodarce i polskiemu społeczeństwo – oświadczył Morawiecki.Rząd przyjmie projekt budżetu na 2020 r. w tym tygodniu lub w następny poniedziałek
Wydatki i dochody najwyższe od 1989 r.

– Zakładamy, że wydatki i dochody budżetu będą na poziomie 429,5 mld zł, więc tym samym będą to największe wydatki i dochody od 1989 r. – powiedział minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

– Dzisiaj Rada Ministrów przyjęła zrównoważony budżet – poinformował. – W projekcie budżetu na przyszły rok zakładamy ten sam poziom wydatków, jak również ten sam poziom dochodów – powiedział minister.

Poinformował, że praktycznie niewiele co się zmieniło w stosunku do propozycji, która była dyskutowana przez Radę Ministrów w sierpniu. – Zakładamy, że wydatki i dochody budżetu będą na poziomie 429,5 mld zł, więc tym samym będą to największe wydatki i dochody od 1989 r. – wskazał minister.

Będzie to budżet, jak tłumaczył, który z jednej strony będzie zapewniał kontynuację programów społecznych, wśród których jednym z ważnych jest 500 plus na pierwsze dziecko. – Te ulgi, które dajemy dla przedsiębiorców, szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorców, może w krótkim okresie będą faktycznie powodowały mniejsze wpływy do budżetu, ale zakładamy, że w średnim i długim okresie one będą pozytywnie wpływały na rozwój kraju i tym samym również wpływy podatkowe do budżetu. Po prostu będziemy szybciej się rozwijać – podkreślił Kwieciński.

Zaznaczył, że przyszłoroczny budżet jest „skrojony na miarę, na czas”. – Jest budżetem konserwatywnym. Zakładamy w nim, że wzrost gospodarczy w przyszłym roku wyniesie 3,7 proc. – dodał.

Zaznaczył, że w tym roku wzrost gospodarczy może się zamknąć „znacząco powyżej 4 proc. PKB”. – Ten wzrost w tym roku jest mniej więcej trzy razy większy niż przeciętny wzrost w strefie euro – powiedział Kwieciński.


Premier: Wpływy ze zniesienia 30-krotności składek na ZUS są założone w budżecie