zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier: Celem planowanej rekonstrukcji zwiększenie skuteczności rządu

09:31, 03.08.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

Celem planowanej rekonstrukcji jest przyśpieszenie działania, uproszczenie procesu decyzyjnego, zwiększenie skuteczności rządu według idei „less is more” – powiedział premier Mateusz Morawiecki tygodnikowi „Sieci".


Podziel się:   Więcej

Premier pytany o reformę w ramach Zjednoczonej Prawicy podkreślił, że ma świadomość tego, iż obecny czas najbardziej sprzyja jej przeprowadzeniu.

– Dlatego omawiamy zmiany w rządzie. Chodzi o zbudowanie takiej struktury, która będzie w stanie skutecznie odpowiedzieć na wszystkie wyzwania, która będzie sprawnie wdrażała reformy. Dziś widzimy wiele nieefektywności w samorządach i również w ramach naszych struktur, nie ma co ukrywać. Jeśli nie przeprowadzimy zmian, nie szarpniemy za cugle, nie ruszymy do przodu, o zwycięstwo w 2023 r. będzie bardzo trudno. Być może bez niezbędnych zmian nie będzie ono możliwe – powiedział Morawiecki.

Jak dodał, dlatego nie ma dla obozu Zjednoczonej Prawicy wakacji. – Od kilku dni pracują zespoły robocze, które mają pokazać propozycje zmian, ale takich o dużej dynamice – zaznaczył szef rządu.

Ocenił, że zmian szczególnie wymagają edukacja i służba zdrowia. Zwrócił też uwagę na sprawę demografii. – Dane są dramatyczne, zmiany cywilizacyjne sprawiają, że najlepsze nawet programy społeczne działają połowicznie lub słabo. Skąd wziąć ludzi do pracy, jak ich kształcić – pytał.


Dworczyk: Nikt nie mówi o likwidacji ministerstw, analizowane są różne scenariusze
Premier podkreślił, że „potrzebę reform musi przyjąć cały obóz rządzący”. „Wszyscy. Nie można myśleć, że możemy świętować i czekać na kolejne sukcesy. Nie mamy żadnej gwarancji, że wygramy w 2023 r. W mojej ocenie bez istotnych zmian nie wygramy” – powiedział.

Pytany czy będzie zatem przegląd wydatków państwa, podkreślił potrzebę oszczędnego gospodarowania. Przytoczył przykład przedsiębiorców, którzy w pandemii przekonali się, że przy obecności jedynie części pracowników „praca toczyła się na przyzwoitym poziomie". Jak ocenił, pokazuje to, że „są rezerwy efektywności", także w sferze publicznej.

„Chcemy wdrożyć ustawę o służbie cywilnej, która pozwoli dokonać nam jakościowego przeglądu kadr” – poinformował Morawiecki. Jak zapewnił, nie ma mowy o cięciu programów społecznych i prorodzinnych. „Nasz rząd do tego nie dopuści” – zadeklarował szef rządu.

Dopytywany o cel rekonstrukcji rządu, premier dodał, że chodzi o „przyspieszenie działania, uproszczenie procesu decyzyjnego, zwiększenie skuteczności rządu” według idei „less is more”. „Jeśli mamy wiele ministerstw i agencji, to z jednej strony pojawia się szansa na specjalizację, ale z drugiej strony każdy się okopuje, dochodzi do przewlekania procedur, toczone są sztuczne dyskusje. Ale podkreślam, że ostateczny kształt rządu po zmianach nie jest jeszcze przesądzony” – powiedział Morawiecki.


Dworczyk: Można zwiększyć efektywność pracy rządu ograniczając liczbę resortów
Ocenił, że Zjednoczona Prawica „świetnie funkcjonuje". Jak podkreślił, „jest ona projektem otwartym”. „Zapraszamy do niej wszystkich, którzy podzielają nasze wartości i determinację w reformowaniu kraju. Dla dobra Polski jestem gotów współpracować z każdym, kto jest tym zainteresowany i podobnie definiuje strategiczne interesy naszego kraju” – podkreślił premier.

Morawiecki pytany o kwestię mediów ocenił, że jego obóz pokazał, że można wygrać „w sytuacji, gdy ma przeciwko sobie ogromną większość frontu medialnego”. Dopytywany, czy w takiej sytuacji konieczne są zmiany, szef rządu powiedział, że „nierównowaga medialna woła o pomstę do nieba”.

„Ogromna część polskiego społeczeństwa jest z jednej strony obrażana przez prominentnych przedstawicieli elity, nazywana +tłuszczą+ czy +chamami+, a z drugiej nie ma adekwatnej do swojej skali reprezentacji medialnej. I to nie jest w porządku. To dziedzictwo III RP. W sumie to sprawa, nad którą trzeba się poważnie zastanowić” – powiedział premier.


Terlecki: Rząd będzie znacznie mniejszy

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych