zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier: Chcę jak najbliższej współpracy z samorządami

16:50, 26.10.2021;   autor: ansa;   źródło: PAP/IAR

– Chcę podjąć pałeczkę i jak najbliżej współpracować z samorządami; pula środków w ramach rządowego funduszu inwestycyjnego dla samorządów została zwiększona do blisko 24 mld zł - powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z przedstawicielami samorządów.


Podziel się:   Więcej

– Dziś odtwarzamy i tworzymy miejsca pracy; Naszym marzeniem jest to, żeby plany i aspiracje Polaków, którzy urodzili się, mieszkają i kształcą w mniejszych i średniej wielkości miastach, mogły być tam realizowane. Żeby nie trzeba było szukać jakiegoś miejsca za granicą czy koniecznie starać się przeprowadzać do większego ośrodka, do wielkich miast – powiedział premier Mateusz Morawiecki na wtorkowej konferencji prasowej po spotkaniu z przedstawicielami samorządów, które odbyło się we wtorek w KPRM.

W poniedziałek w Otwocku 30 prezydentów polskich miast powołało Stowarzyszenie Prezydentów Miast Polskich - Praca, Rozwój, Odpowiedzialność. Jej celem jest m.in rozbudowywanie platformy o dialogu pomiędzy rządem a samorządem, kształtowanie wspólnej i spójnej polityki samorządów lokalnych, diagnozowanie problemów i barier rozwojowych miast małych, średnich i metropolii oraz opracowywanie sposobów ich rozwiązywania. We wtorek przedstawiciele tej organizacji - w tym prezydent Chełma Jakub Banaszek oraz prezydent Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki – spotkali się z szefem rządu.

– Dziękuję za tę konstruktywną, trudną, ale ważną i bardzo dobrą rozmowę, która pokazuje mi ogromne obszary do współpracy z samorządowcami – zwrócił się podczas konferencji w KPRM do przedstawicieli samorządów premier.

Morawiecki oświadczył, że chciałby „podjąć pałeczkę i jak najbliżej współpracować z samorządami”. – Razem pracujemy nad uzdrowieniem finansów publicznych, co dało nam podstawę do możliwości stworzenia nowych rozwiązań inwestycyjnych – zaznaczył.
Morawiecki: Coraz więcej wskazuje, że za atakiem hakerskim stoją służby rosyjskie
– Samorządy przedstawiły wnioski na kilkadziesiąt miliardów, dlatego zdecydowaliśmy się zwiększyć tę pulę z 20 do blisko 24 miliardów. To - ten wielki program inwestycyjny, Rządowy Fundusz Polski Ład - będzie rozwijane i premier. Powied – ział, że rząd stara się efektywnie rozdysponować środki między poszczególne samorządy, zaznaczył także, że wnioski spłynęły do prawie wszystkich jednostek samorządowych w Polsce.

Premier podkreślił, że Polski Ład to „kompleksowa strategia, a nie jednorazowe działania". – Strategia, która ma się przełożyć na wyższy standard życia naszych mieszkańców, a jednocześnie na stworzenie takich perspektyw, w których realizowało się będzie to, co jeszcze niedawno wydawało się niemożliwe – przyciąganie naszych obywateli z zagranicy – dodał.

Podczas konferencji głos zabrali także uczestniczący w spotkaniu z premierem prezydenci Chełma i Gorzowa Wielkopolskiego.

Prezydent Chełma Jakub Banaszek podkreślał, że oczekiwanie mieszkańców jest takie, by poziom życia w ich małych ojczyznach był jak najlepszy. Przekonywał, że aby tak się stało, potrzeba jest współpracy i dialogu. Przekonywał, że dotychczas bywało tak, że dobre pomysły „ulegały zatarciu przez to, że nabierały czynnika politycznego, a części samorządowców - bez wskazywania kto – nie do końca zależało na merytoryce, a bardziej na tym by pokazywać swoje racje w sporze politycznym".
Premier o Turowie: Trudno zamknąć 4-7 proc. naszego systemu elektroenergetycznego
Mówił, że samorządowców cieszą piękniejące miasta i kończone inwestycje, a także "bycie blisko ludzi". "To jest inny wymiar polityki i o tym nie powinniśmy nigdy zapominać. Dlatego powołaliśmy, prezydenci polskich miast, do życia Stowarzyszenie prezydentów miast polskich „Praca, Rozwój, Odpowiedzialność+, w skrócie PRO” - powiedział. Zaznaczył, że tworzy je 30 przedstawicieli z różnych opcji politycznych, jak mówił „czasem bezpartyjnych, czasem przedstawicieli prawej strony".

Prezydent Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki zapewniał z kolei, że członkowie stowarzyszenia będą starali się sukcesywnie przygotować rozwiązania problemów mieszkańców, a ich spotkania z premierem będą cykliczne.


Schreiber: Przygotowywany jest nowy program dla samorządów
Premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że przed końcem roku rozpocznie się nabór wniosków dla samorządów do drugiej odsłony Rządowego Funduszu Polski Ład - Programu Inwestycji Strategicznych. Wczoraj ogłoszono wyniki pierwszej, pilotażowej edycji - dofinansowanie otrzymało prawie 2800 gmin i powiatów na kwotę ponad 23 miliardów złotych, to około 97 procent wszystkich samorządów.

Szef rządu pytany na konferencji przez IAR o zasady ubiegania się o dofinansowanie w kolejnej odsłonie programu odpowiedział, że zamierza usprawnić procedury i zmodyfikować kryteria. Dana jednostka samorządu terytorialnego będzie mogła złożyć maksymalnie 2 lub 3 wnioski. Premier przypomniał również, że niedługo zostanie uruchomiona druga edycja programu wsparcia dla gmin popegeerowskich (w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych). Mateusz Morawiecki dodał, że rząd kończy też prace nad Funduszem Odnowy Zabytków. Ma on wesprzeć samorządy w renowacji i odbudowie historycznych rynków, pałaców, dworków, zamków lub kościołów.

Program Inwestycji Strategicznych jest skierowany do samorządów i ich związków. Polega na udzieleniu przez rząd bezzwrotnego dofinansowania inwestycji publicznych, w których wkład własny danego samorządu musi wynieść od 5 do 20 procent (w zależności od obszaru priorytetowego w jakim mieści się przedsięwzięcie). Dofinansowanie może objąć jeden z 35 obszarów, na przykład budowę lub modernizację infrastruktury drogowej lub wodno-kanalizacyjnej. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych ma na celu dofinansowanie projektów inwestycyjnych realizowanych przez gminy, powiaty i miasta lub ich związki w całej Polsce. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Wysokość bezzwrotnego dofinansowania jest zależna od obszaru priorytetowego, w którym mieści się planowana inwestycja.

Pierwsza edycja pilotażowego naboru wniosków rozpoczęła się 2 lipca i trwała do 15 sierpnia 2021 r. W tym czasie każda jednostka samorządu terytorialnego, czy związek JST, mogła zgłosić maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie, w tym: jeden wniosek bez kwotowego ograniczenia, jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 30 mln zł.


Müller: W czasach rządów PiS do samorządu terytorialnego trafia zdecydowanie więcej środków


Kalendarz transmisji

Grudzień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
02-12-2021
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych