zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier: Chcemy zapewnić godne warunki do życia wszystkim seniorom

21:07, 13.05.2022;   autor: akune;   źródło: KPRM, Twitter

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z seniorami w Kocmyrzowie, w województwie małopolskim. Rozmawiał o ich potrzebach oraz działaniach rządu na rzecz wsparcia w ich codziennym życiu.


Podziel się:   Więcej

Szef rządu podkreślił, że obecna polityka senioralna oparta jest na dwóch filarach – wsparciu finansowym i wsparciu aktywności w jesieni życia.

W tym roku mija siedem lat od uruchomienia programu „Senior+”.

– Zwiększamy aktywne uczestnictwo w życiu społecznym seniorów poprzez rozbudowę ośrodków wsparcia w środowisku lokalnym – powiedział premier. Szef rządu ogłosił także, że w przyszłym tygodniu Rada Ministrów zajmie się projektem ustawy o 14. emeryturze.

Wsparcie finansowe seniorów


Trzynasta i czternasta emerytura to dodatkowe środki na żywność, lekarstwa, ale również doposażenie mieszkania, opał czy małe remonty.


Premier: Będziemy poszerzać program „Senior+”

Trzynasta i czternasta emerytura


– Trzynastą emeryturę wypłaciliśmy po raz pierwszy w 2019 r. To dodatkowe świadczenie pieniężne – od 2020 roku gwarantowane ustawowo – dla wszystkich emerytów i rencistów w Polsce – zaznaczył premier Morawiecki.

Jak dodał, dodatkowe pieniądze wypłacane są ok. 9,7 mln osobom. Wysokość tego świadczenia to najniższa emerytura, która obowiązuje od 1 marca danego roku. Tylko w tym roku całkowita kwota wypłat to ponad 13,1 mld zł.

– Czternasta emerytura jest wsparciem finansowym m.in. dla osób starszych pobierających niższe emerytury i renty. Po raz pierwszy wypłaciliśmy ją w 2021 r. dla ok. 8 mln emerytów i rencistów – w pełnej wysokości oraz ok. 1,2 mln – w wysokości niepełnej – podkreślił.

– Decyzją rządu, czternastą emeryturę wypłacimy również w 2022 r. Do seniorów trafi w tym roku, w ramach tego świadczenia, ok. 11,4 mld zł – dodał.


Projekt w sprawie czternastej emerytury w wykazie prac rządu. Kiedy wypłata?

Program „Senior+"


– Chcemy zwiększyć aktywne uczestnictwo seniorów w życiu społecznym. Dlatego siedem lat temu wystartowaliśmy z programem „Senior+”. Dzięki niemu dofinansowujemy rozbudowę infrastruktury ośrodków wsparcia w środowisku lokalnym. Wspieramy finansowo jednostki samorządu terytorialnego w tym zakresie. Dzięki przekazanym pieniądzom mogą również prowadzić i zapewnić miejsca osobom starszych w ośrodkach wsparcia – zaznaczył premier.


Opublikowano nowelę rozporządzenia w sprawie waloryzacji emerytur i rent

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych