zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier: Chcemy, żeby budżet UE był sprawiedliwy

15:38, 18.10.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

– Chcemy, żeby ten budżet był sprawiedliwy – powiedział w piątek w Brukseli premier Mateusz Morawiecki po rozmowach szefów państw i rządów na temat przyszłego budżetu UE. – Negocjacje na pewno będą bardzo trudne, ale zakończą się dla Polski dobrze albo bardzo dobrze – podkreślił.


Podziel się:   Więcej

Przyszły budżet UE był głównym tematem rozmów podczas drugiego dnia unijnego szczytu w Brukseli.

Premier był pytany, czy podczas spotkania szefów państw i rządów był ktoś, kto bronił propozycji fińskiej prezydencji w sprawie budżetu UE na lata 2021-2027, zakładającej obniżenie całkowitej kwoty wydatków.

– Prezydencja fińska była zadowolona ze swoich propozycji, ale większość krajów była niezadowolona z tej propozycji i Polska do nich należała – odpowiedział Morawiecki. – Uważamy, że to, co zostało zaprezentowane przez prezydencję fińską, nie przybliża nas do kompromisu – zaznaczył.

Podkreślił też, że Polska i wiele innych krajów postulowały likwidację wszystkich rabatów. – Aby ci najbogatsi nie korzystali z tego, że w minionych latach wypracowali sobie jakieś dodatkowe ulgi – mówił.

– Chcemy, żeby ten budżet był sprawiedliwy. Pokazujemy jednocześnie, że jest to swego rodzaju inwestycja, że inwestycja w drogi między Litwą, Polską, Węgrami, Rumunią, Bułgarią do Grecji jest nową inwestycją, która daje szansę na rozwój gospodarczy całej Unii Europejskiej – ocenił.


Spodziewana gorąca dyskusja o przyszłym unijnym budżecie

 
 
 
...
 
Przed nami trudne negocjacje

– Jeżeli chodzi o nowe cele, czyli te klimatyczne, my oczywiście podkreślamy, że je rozumiemy, ale musimy mieć odpowiednie rekompensaty dla zapewnienia dojścia do celów ambitnych. Wskazujemy również na to, że sama Unia Europejska nie naprawi globalnego klimatu, że emisje Unii Europejskiej to poniżej 10 proc. globalnych emisji. W związku z tym musimy współpracować w ramach organizacji międzynarodowych – podkreślał szef rządu.

Dopytywany, czy jest pesymistyczny czy optymistyczny, jeżeli chodzi o całkowitą wielkość budżetu, odpowiedział, że jest bardziej optymistyczny. – Uważam, że negocjacje przed nami są jeszcze długie i ciężkie, że one będą trwały jeszcze 6-12 miesięcy. Sądzę, że zakończą się w ostatnim kwartale przyszłego roku, aczkolwiek nic nie mamy do tego, żeby zakończyć je wcześniej – podkreślił. Dodał, że to agenda strategiczna powinna determinować kierunki wydatków budżetowych.

– Negocjacje na pewno będą bardzo trudne, ale zakończą się dla Polski dobrze albo bardzo dobrze – ocenił.Premier: Polska chce zwiększenia funduszy w nowym unijnym budżecie
Umowa ws. brexitu dobra dla naszych obywateli i przedsiębiorców

Umowa w sprawie wyjścia W. Brytanii z UE jest dobra dla naszych obywateli i przedsiębiorców – ocenił premier Morawiecki po szczycie unijnym. Jeśli Izba Gmin zatwierdzi porozumienie, będzie to przełom w „kryzysie ratyfikacyjnym” między UE a Londynem – dodał.

– Trzymamy kciuki, żeby Izba Gmin przegłosowała tę kompromisową wersję, którą udało się wypracować. (...) Zawsze wskazywaliśmy na to, że warto za kompromisem się opowiedzieć. Warto trochę ustąpić, żeby znaleźć przestrzeń do porozumienia się, i wczorajszy dzień pokazał, że było to możliwe, że nasza droga była właściwa. Takie porozumienie zostało zawarte z Wielką Brytanią – mówił Morawiecki w Brukseli.

Dodał, że przegłosowanie przez Izbę Gmin osiągniętego na brukselskim szczycie porozumienia o warunkach brexitu będzie przełamaniem „kryzysu ratyfikacyjnego, w którym tkwimy”.Morawiecki: Wydaje się, że doszliśmy do kompromisu ws. brexitu
„Ta umowa wyjścia jest dla nas bardzo dobra”

Premier ocenił, że porozumienie jest korzystne dla polskich przedsiębiorców. – Ta umowa wyjścia jest dla nas bardzo dobra. Zabezpiecza prawa naszych obywateli mieszkających na Wyspach Brytyjskich, prawa naszych przedsiębiorców, jak również możliwości rozwijania skrzydeł: eksport, import, wspólne inwestycje, wspólne przedsięwzięcia biznesowe – mówił.

Ocenił też, że porozumienie daje czas na wypracowanie umowy handlowej między UE i Wielką Brytanią. – Wielka Brytania zgodnie z tą umową będzie partycypowała we wszystkich projektach, w których wcześniej zostały zawarte zobowiązania. To jest ważne, żebyśmy mogli kontynuować nasze projekty infrastrukturalne, energetyczne, różnego rodzaju (projekty) klimatyczne, ale też (projekty w ramach) funduszu spójności o charakterze społecznym, rolnym, wszelkie inne. (To) solidny, dobry rezultat – dodał Morawiecki.

W czwartek przed południem brytyjscy i unijni negocjatorzy osiągnęli kompromis w najbardziej spornej kwestii – granicy między Irlandią Północną a Irlandią, po czym na szczycie w Brukseli przywódcy UE wyrazili zgodę na formalne zawarcie porozumienia. W sobotę nad zatwierdzeniem umowy głosować będzie brytyjska Izba Gmin.Premier Morawiecki: Polska zabiegała o kompromis ws. brexitu
„Brak decyzji w sprawie Macedonii Płn. i Albanii to kryzys”

Brak zgody UE na otwarcie negocjacji akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną, to kryzys w pojmowaniu europejskości – ocenił premier Morawiecki. Wyraził nadzieję, że UE uda się wyjść z obecnego impasu.

Ani w czwartek, ani w piątek na szczycie unijnym nie udało się osiągnąć jednomyślności w sprawie udzielenia zgody na otwarcie negocjacji akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną, mimo że większość państw była za.

– To pokazuje słabość europejskości u niektórych państw, zwłaszcza Europy Zachodniej, bo kilka najbogatszych państw wstrzymuje te negocjacje, do których zresztą UE się zobowiązała – powiedział szef polskiego rządu.
„Szansa na wysłanie pozytywnych impulsów”. Szczyt Bałkanów Zachodnich
Polityka klimatyczna

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w piątek, że podczas prezentacji priorytetów dla UE pytał przewodniczącą-elekt Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen o politykę klimatyczną, lukę w VAT w UE, ograniczanie rajów podatkowych oraz swobodę świadczenia usług.

Szef rządu powiedział dziennikarzom, że podczas prezentacji priorytetów dla UE przez przewodniczącą-elekt Komisji Europejskiej, zadał jej cztery pytania.

– Pierwsze dotyczyło tego, czy w obszarze polityki klimatycznej będziemy wyłącznie skupiać się na tym, jaka jest produkcja w odniesieniu do dwutlenku węgla, czyli jak wiele (...) emisji CO2 na głowę jednego mieszkańca jest w poszczególnych krajach, czy również uwzględnimy tzw. ślad węglowy ujęty w konsumpcji – relacjonował premier.


„Będziemy służyć radą tym, którzy chcą wykorzystać nasze doświadczenia w walce z mafiami VAT”
Luka w VAT w UE

Ponadto Morawiecki pytał też o lukę w VAT w UE.

– My pokazaliśmy w Polsce, jak można ją znacząco ograniczyć. W UE ona jest określana w wysokości około 150 mld euro, to jest mniej więcej wysokość rocznego, całego budżetu UE, a więc powiedziałem, że tego byka trzeba koniecznie złapać za rogi, oczywiście wszyscy się z tym zgadzają. Czekam teraz na konkretne działania, na konkretne programy – mówił premier.


„Będziemy służyć radą tym, którzy chcą wykorzystać nasze doświadczenia w walce z mafiami VAT”
Ograniczenie rajów podatkowych

Inną poruszaną kwestią było ograniczenie rajów podatkowych. – Odpowiednia komisja PE wskazała palcem niejako na kilka krajów UE, w tym kraje Beneluksu, w tym również Irlandię, które wykorzystują odpowiednie schematy prawniczo-księgowe po to, żeby przyciągać inwestycje, przyciągać biznes, ale tak naprawdę dzieje się to ze szkodą dla wszystkich innych państw UE – wskazywał Morawiecki.


Europosłowie wskazują na raje podatkowe wewnątrz UE
Swoboda świadczenia usług

Czwarty punkt poruszony przez polskiego premiera dotyczył swobody świadczenia usług. – To w końcu jest jedna ze swobód traktatowych i my zdecydowanie optujemy za tym, żeby było poszerzenie obszarów wspólnego jednolitego rynku europejskiego – mówił szef rządu.


Premier: Nie powinniśmy pozwolić na protekcjonizm wewnątrz UE

Kalendarz transmisji

Listopad 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych