zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Premier: Cieszę się, że dzisiaj cała UE i NATO wspierają nasze działania

20:31, 12.11.2021;   autor: ansa;   źródło: PAP

Musimy zwiększyć presję na reżim białoruski; cieszę się, że dzisiaj cała UE i NATO mówią jednym głosem i wspierają nasze działania w walce z terroryzmem Łukaszenki - podkreślił w piątek premier Mateusz Morawiecki.


Podziel się:   Więcej

Kwatera Główna Sojuszu podała w środę, że Polska poinformowała Radę Północnoatlantycką o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. „Kraje sojusznicze NATO są w pełni solidarne z Polską i innymi sojusznikami, dotkniętymi instrumentalizacją migrantów przez Białoruś. Sojusznicy jasno dali do zrozumienia, że Białoruś ponosi odpowiedzialność za kryzys, a wykorzystywanie migrantów przez reżim Łukaszenki jako taktyka hybrydowa jest nieludzkie, nielegalne i niedopuszczalne” – podkreślono.


Premier: Działamy na najważniejszych forach międzynarodowych ws. sytuacji na granicy z Białorusią
Na czwartkowym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ jej europejscy członkowie (oprócz Rosji) i USA potępiły Białoruś. Napiętnowały ją w związku z kryzysem na granicy z Polską za instrumentalne traktowanie istot ludzkich wiodące do „zdestabilizowania zewnętrznej granicy UE”.

W związku z kryzysem bezpieczeństwa na granicy polsko-białoruskiej Komisja Europejska zaproponowała zwiększenie o 25 mln euro środków w Funduszu Zintegrowanego Zarządzania Granicami (IBMF) - potwierdziły PAP unijne źródła dyplomatyczne.

W piątek we wpisie na Facebooku podkreślił: „Musimy zwiększyć presję poprzez mechanizm większych sankcji. Trzeba rozmawiać o skutecznym zablokowaniu lotów z krajów Bliskiego Wschodu na Białoruś i rozpocząć akcję dyplomatyczną z poziomu UE w stolicach państw Bliskiego Wschodu”.

„Cieszę się, że dzisiaj cała Unia Europejska oraz NATO mówią jednym głosem i wspierają nasze działania w walce z terroryzmem Łukaszenki” – dodał Mateusz Morawiecki.

Kalendarz transmisji

Styczeń 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
27-01-2023
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych