zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Premier : Cyfryzacja kolejnych obszarów życia publicznego to priorytet naszego rządu

10:58, 27.05.2022;   autor: msies;   źródło: PAP

Cyfryzacja kolejnych obszarów życia publicznego to priorytet naszego rządu - zapewnił premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników konferencji "Kompetencje przyszłości - rozwój polskiej cyfryzacji", która w piątek odbywa się na Politechnice Wrocławskiej.


Podziel się:   Więcej

Celem konferencji zorganizowanej przez KPRM jest przybliżenie rozwiązań cyfrowych w administracji publicznej i ich potencjału w gospodarowaniu regionem. Wydarzenie ma charakter lokalny – organizowane jest w szczególności dla przedstawicieli samorządów i włodarzy miast województwa dolnośląskiego, a także dla zarządzających jednostkami gospodarczymi.

Mateusz Morawiecki w liście do uczestników sympozjum podkreślił, że cyfryzacja kolejnych obszarów życia publicznego to priorytet rządu. „Sprawy, które jeszcze kilka lat temu wymagały fizycznej obecności w urzędzie teraz możemy załatwić kilkoma kliknięciami w smartfonie. Konsekwentnie dążymy do tego, aby liczba e–usług stale rosła” – napisał.

Premier wymienił takie rozwiązania jak: twój e-pit, elektroniczne wnioski o 500 plus i 300 plus, e-zwolnienia, e-recepty czy dowód z warstwą elektroniczną. „Kluczem do tych wszystkich narzędzie jest profil zaufany, z którego korzysta już kilkanaście milionów Polaków. W sumie od początku roku już ponad 1,2 mln osób założyło swój profili zaufany, z czego jedną trzecią stanowią obywatele Ukrainy” – zauważył szef rządu. W tym kontekście wymienił również aplikację mObywatel, która umożliwia posiadanie w telefonie cyfrowych wersji dokumentów.


Premier podwyższył stopień alarmowy z ALFA-CRP do CHARLIE-CRP

„Fundamentalną kwestią jest cyberbezpieczeństwo”


Według premiera przy wdrażaniu nowych rozwiązań fundamentalną kwestią jest cyberbezpieczeństwo. „Dotyczy to zwłaszcza sektora publicznego, szczególnie narażonego w obecnej sytuacji geopolitycznej. Wojna, jaką rosyjski agresor wypowiedział Ukrainie, ma wymiar nie tylko bezpośrednich, krwawych działań zbrojnych, ale także bezwzględnej wojny informacyjnej prowadzonej w sieci i bardzo groźnych cyberataków” – wskazał Morawiecki.

Jak dodał, Polska od początku inwazji na Ukrainę pozostaje w stanie podwyższonej gotowości. „Z wyprzedzenie wprowadziliśmy bowiem stopień alarmowy Charli–CRP” – przypomniał.

Szef rządu dodał, że „na cyberbezpieczeństwie nie można oszczędzać”. „Dlatego w tym roku przeznaczymy na ten obszar 800 mln zł więcej niż w roku ubiegłym” – zadeklarował.

Premier wskazał też, że w ramach projektu Cyfrowa Gmina dolnośląskie samorządy złożyły wnioski na ponad 30 mln zł. „Dzięki tym unijnym środkom lokalne społeczności otrzymają pieniądze na zakup sprzętu, oprogramowania, działań na rzecz cyberbezpieczeństwa, a także na profesjonalne szkolenia pracowników” – zwrócił uwagę Morawiecki. Wymienił w tym kontekście również Granty PPGR, dzięki którym możliwe będzie kupno sprzętu komputerowego dla dzieci i młodzieży z rodzinny popegeerowskich. „Tylko na Dolnym Śląsku łączna kwota złożonych wniosku wynosi 60 mln zł. To bardzo ważny krok w kierunku walki z wykluczeniem cyfrowym” – podkreślił premier.


Apel premierów do wielkich firm technologicznych o walkę z rosyjską propagandą