zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier: Decyzje ministra zdrowia i szefa MSWiA uratowały Polskę przed kataklizmem

10:36, 02.06.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

– Początek pandemii był czasem, kiedy potrzebowaliśmy jedności; wspólnie z prezydentem Andrzejem Dudą zapraszaliśmy do rozmów opozycję, część prominentnych polityków opozycji zamiast dbać o spokój i pomagać, rzucała piach w tryby – oświadczył we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że decyzje ministra zdrowia i szefa MSWiA uratowały Polskę przed kataklizmem.


Podziel się:   Więcej

Premier na wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie podkreślił, że dla obecnego rządu godność i życie ludzkie są najwyższymi wartościami.

– Wtedy (na początku pandemii) byli też, niestety, tacy ludzie, którzy nie chcieli współpracować. To część prominentnych działaczy opozycji – mówił Mateusz Morawiecki.

Jaka dodał, opozycja zamiast dbać o spokój i pomagać, próbowała wówczas „rzucać piach w tryby”. – My powiedzieliśmy temu stanowcze +nie”. Jesteśmy jednością. Jesteśmy solidarni – podkreślał szef rządu.

– Czy ktoś wierzy w to, że w czasach opozycji ta organizacja byłaby lepsza? – pytał premier.

– Przede wszystkim byłaby gigantyczna dziura budżetowa; taka była w ich czasach, w czasach PO, Koalicji Obywatelskiej, partii Rafała Trzaskowskiego, Borysa Budki – podkreślił szef rządu. – Wtedy sytuacja budżetu była taka, że nie byłoby nawet stać państwa na taką obronę – zauważył premier.

Jak dodał, „dzięki dyscyplinie, dzięki spójności narodu polskiego, naród przechodzi tę walkę zwycięsko". Za tę zwycięską walkę, za tę trudną drogę chcielibyśmy podziękować, za dyscyplinę, za solidarność – mówił Morawiecki. Jak ocenił, kryzys spowodowany koronawirusem jest największym kryzysem, który spadł w ostatnich latach na świat.


Premier: Polska na dobrej drodze do zwalczenia epidemii COVID-19„Nie ma jasności dotyczących znoszenia kolejnych obostrzeń”. Senacka komisja o działaniach w walce z epidemią
 
 
 
...
 
Trudne i odważne decyzje

– Chcę podziękować ministrowi zdrowia Łukaszowi Szumowskiemu, szefowi MSWiA Mariuszowi Kamińskiemu za trudne decyzje, odważne, które uratowały Polskę przed kataklizmem, jaki widzieliśmy w Europie Zachodniej – powiedział premier.

Morawiecki przekazał, że dzięki dyscyplinie i spójności Polski, Polacy przechodzą zwycięsko walkę z koronawirusem.

Przypominał przy tym, że m.in. we Włoszech wywożono ciężarówkami zmarłych i chowano ich w zbiorowe groby, nie nadążano z chowaniem zmarłych, miało miejsce odłączanie ludzi od respiratorów, ludzi starszych, którzy nie byli leczeni. – To wszystko w krajach Europy Zachodniej, to wszystko w Stanach Zjednoczonych – zaznaczył.


Szef rządu podkreślał, że „w analizach różnych instytutów Polska jest na czołowym miejscu jako ten kraj, który ratował człowieka, ratował przed śmiercią w samotności”.

– Chce podziękować ministrowi Szumowskiemu, panu ministrowi Kamińskiemu za tamte trudne decyzje, odważne, które uratowały Polskę przed kataklizmem, jaki widzieliśmy w Europie Zachodniej. Uratowały i spowodowały, że dzisiaj możemy walczyć już o tę normalność, że dzisiaj idziemy w lepszy kierunku, możemy iść lepszą drogą, bezpieczniejszą dla zdrowia, bezpieczniejszą dla ratowania miejsc pracy i dziękuje za to, dziękuje za to wszystkim rodakom, dziękuje wszystkim Polakom za tak wspaniałą postawę, za to, że byliśmy i jesteśmy razem – mówił Morawiecki.


Premier: Mogę zapewnić, że jesteśmy dobrze przygotowani na walkę z koronawirusem


„Rząd wywiązał się poprawnie z obowiązku zabezpieczenia wszystkich służb medycznych”
„Pandemia koronawirusa to kryzys, jakiego nie widzieliśmy od dziesiątek lat”

– Pandemia koronawirusa to kryzys, jakiego nie widzieliśmy od dziesiątek lat, który spowodował, że najbogatsze państwa miały ogromne problemy z ratowaniem ludzi – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, dziś może „spokojnie spojrzeć w lustro, bo decyzje jego rządu dot. obostrzeń były właściwe”.

Premier mówił na konferencji prasowej we wtorek, że pandemia koronawirusa to kryzys, jakiego „politycy, lekarze, służba zdrowia, ludzie nie widzieli od dziesiątek lat; który spowodował, że najbogatsze państw świata miały ogromne problemy z ratowaniem ludzi”.

– Wtedy w tamtym momencie trzeba było podejmować dramatyczne decyzje; trzeba było je podejmować w imię najwyższych wartości, które są dla nas wyznacznikiem działaniem; to wartością jest ratowanie każdego ludzkiego życia – mówił Morawiecki. – Wtedy staliśmy wobec wielkiego znaku zapytania i decyzje trzeba było podejmować błyskawicznie – dodał szef rządu.
Jak mówił, Polska jako jedno z pierwszych państw zamknęła granice i wprowadziła kontrole sanitarne, a kilka dni po zarejestrowaniu pierwszego przypadku koronawirusa wprowadzono zakaz organizowania zgromadzeń masowych, „które w Europie Zachodniej, w najbogatszych krajach świata doprowadziły do wielkich tragedii, do apokaliptycznych obrazów, do śmierci dziesiątek tysięcy ludzi i to śmierci w samotności”.

Premier zauważył, że zgonów z powodu koronawirusa było w krajach Europy Zachodniej średnio 15 razy więcej na milion mieszkańców niż w Polsce.

– To był czas, kiedy Polska potrzebowała jedności. Potrzebowaliśmy zjednoczenia, dlatego zapraszałem opozycję na spotkania, dlatego pan prezydent organizował spotkania w ramach RBN. Wyciągnęliśmy rękę do opozycji, chcieliśmy rozmawiać. To był czas, kiedy bardzo wiele osób było w ogromnej niepewności – powiedział szef rządu

– Jeśli dziś mogę spokojnie spojrzeć w lustro to przede wszystkim dlatego, że kiedy jeżdżę po kraju i spotykam się z ludźmi - pielęgniarkami, lekarzami, nauczycielami, rolnikami, ludźmi wszystkich zawodów to, to oni też wiedzą i czują, że tamte decyzje podejmowane w dramatycznych okolicznościach były właściwe – powiedział Morawiecki.

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
11-07-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych