zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Premier: Deglobalizacja gospodarki przełoży się na skracanie łańcuchów dostaw

11:22, 05.10.2022;   autor: kawi;   źródło: PAP

Deglobalizacja gospodarki nie oznacza zamknięcia się gospodarek narodowych, ale przełoży się na skracanie łańcuchów dostaw - stwierdził w środę premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że perspektywy rozwoju na wschodzących rynkach są bardziej obiecujące niż na tych, z których musimy zrezygnować.


Podziel się:   Więcej

Jak powiedział premier w wystąpieniu transmitowanym podczas środowego PAIH Forum Biznesu 2022, „definitywnie skończyła się skończyła się epoka geopolitycznego spokoju, a wraz z nią przestrzeń do łatwych zysków”. Szef rządu podkreślił, że do nowej sytuacji należy zaadaptować się w wymiarze przede wszystkim gospodarczym.

- Pandemia, a teraz wojna uświadomiły nam, że to nie rywalizacja, ale rozważna kooperacja są gwarantem sukcesu zarówno dla prywatnego biznesu, jak i dla rozwoju całego państwa - powiedział Morawiecki.

Zaznaczył, że wyzwań w związku z nową sytuacją jest wiele. Wskazał przede wszystkim na konieczność reorientacji geopolitycznej polskiej gospodarki. - Nasze interesy nie mogą już biec niemal wyłącznie po linii Wschód-Zachód. Dlatego ustanawiamy nową oś rozwoju na linii Północ-Południe - mówił. Dodał, że jej zwiastunem jest otwarcie Baltic Pipie oraz wzmacnianie współpracy w ramach projektu Międzymorza. - Rola polskiej gospodarki będzie kluczowa również w kontekście regionalnym - wskazał.

Premier: Musimy w społeczeństwie polskim poszukiwać nie wojny, lecz kompromisu i nie sporów, lecz zgody
Zdaniem premiera ważne jest maksymalne wykorzystanie szans w nowym układzie geopolitycznym. - Głębokie spadki eksportu do Ukrainy, Rosji, Białorusi i silny wzrost wartości importowanych paliw spowodowały skokowe pogorszenie salda obrotów towarowych - przypomniał. Zwrócił uwagę, że trwająca wojna i towarzyszące jej sankcje i kontrsankcje zakłóciły lub zatrzymały dotychczasowy eksport produktów wysokoprzetworzonych do krajów zaangażowanych w konflikt.

Zdaniem Mateusza Morawieckiego „to wszystko nie wstrząsnęło podstawami polskiego eksportu”. Jak mówił, czas, „pójść za ciosem”. - Zwłaszcza, że perspektywy rozwoju na wschodzących rynkach azjatyckich czy afrykańskich są dziś (...) bardziej obiecujące niż na tych, z których musimy zrezygnować - zaznaczył.
Morawiecki wskazał też na deglobalizację gospodarki. - Proces ten nie oznacza zamknięcia się gospodarek narodowych, ale z pewnością przełoży się na skracanie łańcuchów dostaw i preferencje w wyborze partnerów biznesowych dla krajów o stabilnej i przewidywalnej sytuacji gospodarczej i politycznej - powiedział.

W ocenie szefa rządu „prymat niskich kosztów ustąpi prymatowi jakości i pewności prowadzenia biznesu, a to faworyzuje Polskę i polskich przedsiębiorców”. Zdaniem Mateusza Morawieckiego potencjał rozwojowy polskiej gospodarki „jest daleki od osiągnięcia maksimum”. - Nadchodzące miesiące nie będą proste. Standardowe zyski będą ponad wymagały ponadstandardowego wysiłku - podkreślił.

Stwierdził, że przejście przez ten trudny czas będzie dowodem odporności polskiej gospodarki i potwierdzeniem, że „dołączyliśmy do grona topowych graczy światowych”. - Możemy to osiągnąć grając tylko razem - prywatny biznes wespół z państwem - stwierdził. Zapewnił, że rząd dołoży starań, by polskie firmy mogły „przedrzeć się przez ten sztorm i wypłynąć na spokojniejsze wody - z korzyścią dla siebie i dla całej polskiej gospodarki”.

Kowalczyk: Gdyby trzeba było wyłączać prąd, branże mleczarska i mięsna będą chronione

Kalendarz transmisji

Listopad 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
27-11-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych