zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier dla „GP”: Wykorzystaliśmy sztuczną inteligencję

08:03, 26.05.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

E-recepty czy e-zwolnienia to zasługa wyłącznie ministrów Szumowskiego i Cieszyńskiego; w czasie pandemii one miały znaczenie kluczowe, bo minimalizowały odwiedziny ludzi w przychodniach – mówi premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla tygodnika „Gazeta Polska”, który ukaże się w środę.


Podziel się:   Więcej

We fragmencie rozmowy, opublikowanym we wtorkowym wydaniu „Gazety Polskiej Codziennie” premier był pytany m.in. „czy informatyzacja realizacji takich programów jak choćby 500 plus pozwoliła zdobyć doświadczenie niezbędne w przygotowaniu obsługi tarczy antykryzysowej?”. „W jakimś zakresie na pewno tak. Ale system obsługi tarczy jest nieporównywalnie bardziej skomplikowany. By go wdrożyć, musieliśmy połączyć ze sobą niemal pół tysiąca projektów – dokładnie 420 – i zrobić to tak, by one realnie współdziałały” – powiedział premier.

„Dokonaliśmy tego w ciągu ok. 20 dni. Wykorzystaliśmy do tego sztuczną inteligencję, analizę wielkich baz danych, znakomitych programistów i analityków. Ale w czasie naszych rządów udało się uruchomić bardzo wiele programów informatycznych obsługujących nasze codzienne sprawy. Nie wiem, dlaczego w czasach naszych poprzedników – przypomina, ze jednym z ministrów odpowiedzialnych w Polsce za cyfryzację był pan Trzaskowski – te sprawy leżały odłogiem” – podkreślił szef rządu.

Jak dodał, najlepszym przykładem jest program P1 – wprowadzający informatyzację usług medycznych. „Ogłoszono go, a nic konkretnego nie zrobiono. Albo Empatia – program dla bezrobotnych, który de facto okazał się niewypałem” – wymieniał Morawiecki.

Premier był pytany również o wypowiedzi prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, że rząd nie współpracuje z samorządowcami. „Sęk w tym, że bardzo wiele samorządów w Polsce – małych i dużych – nie ma takich problemów, jakie przytłoczyły pana Trzaskowskiego. Zatem może powinien zastanowić się, czy to przypadkiem nie jego sposób zarządzania miastem stołecznym jest najsłabszym ogniwem” – odpowiedział.

Jak stwierdził, „skoro inni sobie radzą dużo lepiej czy wręcz bardzo dobrze, a władze Warszawy poległy, to trzeba spojrzeć krytycznie na własną pracę”. „Oczywiście nie zostawimy stolicy bez pomocy, wesprzemy pana Trzaskowskiego, bo przecież chodzi o to, by przedsiębiorcy mogli korzystać z tarczy jak najszybciej. Mam nadzieję, że da sobie pomóc” – dodał szef rządu.

Recepta bez wizyty. Prezydent podpisał ustawę o e-receptach