zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Premier: Dla nas mieszkaniec jakiegokolwiek miejsca w Polsce jest ważniejszy niż sędzia trybunału z Luksemburga

17:43, 13.01.2022;   autor: kawi;   źródło: PAP

Dla nas mieszkaniec Augustowa, Siedlec i jakiegokolwiek innego miejsca w Polsce jest ważniejszy niż sędzia trybunału z Luksemburga - mówił w Sejmie premier Mateusz Morawiecki zwracając się do opozycji. Wy, posłowie PO, PSL zrobicie wszystko żeby wstawić się w obronie brukselskich elit - dodał.


Podziel się:   Więcej

Przed rozpoczęciem czwartkowego bloku głosowań głos z mównicy sejmowej zabrał szef rządu zwracając się do posłów opozycji.

- Chciałbym na samym początku już dzisiaj postawić sprawę bardzo jasno. Wy, posłowie PO, PSL zrobicie wszystko żeby wstawić się w obronie brukselskich elit, warszawskich salonów. I to jest wasza polityka. Tymczasem my przede wszystkim myślimy o wszystkich sprawach polskich, bo mamy obowiązki polskie i działamy dla Polski - powiedział Morawiecki.

- I kiedy wy to zrozumiecie, że dla nas mieszkaniec Augustowa, Siedlec albo Przasnysza, Zielonej Góry i jakiegokolwiek innego miejsca w Polsce jest ważniejszy niż sędzia trybunału z Luksemburga. Kiedy wy to zrozumiecie? - dodał premier zwracając się do posłów opozycji.

„Projekt obniżający VAT to działanie dla całego kraju”
 
 
 
...
 

„Staramy się robić wszystko, aby ulżyć Polakom w tych trudnych miesiącach”

- Polski Ład i Tarcza Antyinflacyjna, w tych bardzo trudnych najbliższych tygodniach, trudnych miesiącach i być może kwartałach, to są dwa pomosty, które są opuszczane z dwóch stron rzeki, po to, żeby w tym trudnym środowisku gospodarczym, środowisku globalnego kryzysu, globalnej drożyzny, było Polakom łatwiej - mówił premier, który zabrał głos z mównicy sejmowej przed rozpoczęciem czwartkowego bloku głosowań.

Jak wskazał szef rządu, „obniżamy VAT, obniżamy akcyzę, obniżamy VAT na żywność i obniżymy także VAT na paliwo z 23 do 8 proc.”. - Wiecie co to znaczy? 60 do 70 groszy. I tego się już boicie, że 1 i 2 lutego Polacy zobaczą realność naszych działań - mówił Morawiecki do posłów opozycji.

- Bo polityka, która nie jest realną polityką na rzecz Polaków, to słaba polityka. A my staramy się zrobić wszystko, aby ulżyć Polakom w tych trudnych miesiącach i zrobimy to - podkreślił premier.

Müller: Przygotowujemy warianty rozwiązań rekompensujących podwyżki cen gazu i energii
Na koniec swojego wystąpienia Morawiecki, zwracając się do posłów opozycji, zaapelował do nich, żeby po zakończeniu obrad „wyszli do ludzi”. - I zapytajcie ludzi, czy chcą tej obniżki podatków, czy chcą tych dodatków osłonowych, czy chcą tej kwoty wolnej od podatku, jednej z najwyższych w Europie, czy chcą ochrony polskich rodzin - mówił szef rządu.

- Ja wiem, jaka jest odpowiedź, ale jak wy usłyszycie tę odpowiedź, to nie zapomnijcie powiedzieć także, że to wszystko robi rząd PiS - zakończył Morawiecki swoją wypowiedź skierowaną do posłów opozycji.

„Tarcza antyinflacyjna da 200-300 zł miesięcznie oszczędności dla przeciętnej polskiej rodziny”


Premier Morawiecki w czwartek w Sejmie przed rozpoczęciem bloku głosowań mówił o tarczy antyinflacyjnej 2.0. Jak przyznał, spodziewał się, że ten program będzie pod „obstrzałem” opozycji. - Ale nie sadziliśmy, że będą to głosy tak pełne hipokryzji i manipulacji jakie padają dziś ze strony Platformy Obywatelskiej - powiedział.

Jak mówił, „dziś Polska staje u progu znacznego kryzysu globalnego, kryzysu inflacyjnego, kryzysu postpandemicznego, kryzysu gospodarczego”.

Podkreślił, że rząd PiS, jako odpowiedzialny rząd, znalazł rozwiązania tego kryzysu i konsekwentnie je wdraża. Premier przedstawił wyliczenia. - To jaka jest rzeczywistość - mówił. Według niego rodzina 2+2 na obniżce podatku VAT do zera na żywność oszczędzi około 53 zł miesięcznie. Jak dodał, obniżki podatków dla rodzin korzystających z samochodu mają wynieść około 48 zł miesięcznie. Rodziny korzystające z prądu i gazu jednocześnie - „w zależności od tego, czym ogrzewa dom lub mieszkanie” - zaoszczędzą od 65 do 200 zł miesięcznie - podkreślił.

Premier: Nasz program jest programem osłaniającym ludzi przed skutkami kryzysu inflacyjnego
Premier stwierdził, że ma na myśli obniżki wszystkich podatków („VAT i akcyzy”). Jak ocenił, dadzą one korzyść dla rodziny wielkości około 200 zł. „Dla »kuchenkowiczów« to jest mniej” - stwierdził szef rządu. Dodał, że dla tych, którzy podgrzewają wodę junkersami będzie to obniżka w wysokości 36 zł miesięcznie.

- Ja wiem, że wy kpicie sobie z takich pieniędzy. Wiem, że to dla was jest nic - mówił Morawiecki do posłów opozycji. - Może to jest śmieszne dla was, ale to nie jest śmieszne dla mnie. To są realne problemy ludzi - dodał premier.

- Jak zbierzemy tylko te działania, z tej części tarczy antyinflacyjnej, to jest od 130 do 230 zł miesięcznie (oszczędności) dla polskiej rodziny. Dodatek osłonowy to dla przeciętnej polskiej rodziny 850 zł. Jak to podzielimy, to jest 71 zł miesięcznie. Razem mamy od 200 do 300 zł (oszczędności) - wyliczał Morawiecki.

Po tych słowach posłowie KO zasiadający w ławach poselskich podnieśli do góry tabliczki z napisami „PiS = drożyzna” i zaczęli też skandować takie hasło.

Premier: Nasz program jest programem osłaniającym ludzi przed skutkami kryzysu inflacyjnego

Kalendarz transmisji

Styczeń 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
27-01-2023
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych