zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier: Do 40 mld zł dla przedsiębiorców i kultury w Tarczy 2.0

10:32, 26.11.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Państwo polskie nie zostawiło samych sobie przedsiębiorców i pracowników podczas kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa - przekonywał podczas czwartkowej konferencji Mateusz Morawiecki. Premier przedstawił rozwiązania rządu dla gospodarki w ramach tarczy antykryzysowej 2.0.


Podziel się:   Więcej

Szef rządu podkreślał, że świat w dobie pandemii zmaga się nie tylko z jej skutkami w obszarze ochrony zdrowia, ale również w gospodarce. Stwierdził przy tym, że obecne metody walki z kryzysem w Polsce przynoszą pozytywne rezultaty.

– Poziom bezrobocia i aktywności ekonomicznej ludności - tutaj nie tylko rejestrujemy jedne z najlepszych wyników w Europie, a nawet na świecie, ale dodatkowo można powiedzieć, że mamy do czynienia w III kwartale z przyrostem aktywności ekonomicznej ludności powyżej poziomu sprzed czasów pandemii – mówił Morawiecki.

Według niego, „podstawową przyczyną tego osiągnięcia” jest to, że „państwo polskie nie zostawiło samych sobie przedsiębiorców i pracowników podczas kryzysu”.

Prezydent Duda zachęca ozdrowieńców do oddawania osocza
 
 
 
...
 
Rząd będzie kontynuował działania, by ocalić miejsca pracy

Premier mówił, że „by lepiej sobie zdać sprawę” z efektu rządowej tarczy dla gospodarki, trzeba porównać sytuację Polski do innych krajów Europy.

– Tutaj mamy do czynienia z taką sytuacją, że i OECD i KE prognozują jeden z najniższych spadków PKB w Polsce w porównaniu do innych krajów UE. A jeśli zestawimy ze sobą dwa te parametry jednocześnie – czyli gospodarka i płytkość recesji, płytkość spadku gospodarki oraz zdolność do utrzymania miejsc pracy, to myślę, że jesteśmy na miejscu numer jeden w Europie – powiedział Morawiecki.

Dodał, że porównując dane Polski do danych choćby z krajów mających podobny spadek PKB, jak Litwa, to „na Litwie jednak przyrost bezrobocia był jednym z najwyższych, o około 2 punkty procentowe, to tak jakby u nas wzrosło bezrobocie z 6 do 8 proc.”. – A oczywiście nasza sytuacja jest na rynku o wiele, wiele lepsza – stwierdził Morawiecki. Mówił, że warto przywołać też dane z Narodowego Banku Polskiego wskazujące, że Polska w 2020 roku najprawdopodobniej będzie miała największą nadwyżkę na rachunku bieżącym, przynajmniej od czasu wejścia do UE. – Praktycznie jedną z najwyższych kiedykolwiek odnotowanych. To też świadczy o zdolności Polski do odpowiedzi na te trudne czasy i budowania siły konkurencyjnej gospodarki, siły eksportu – powiedział szef rządu.

– Ktoś powie, że to tylko sygnały, ale oczywiście te sygnały nie zadziały się bez przyczyny i tą przyczyną są nasze działania, które pozwoliły ocalić miejsca pracy, takie jak zwolnienie z składek na ZUS, jak postojowe, jak świadczenia dla pracowników z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, jak oczywiście bezpośrednie dotacje dla mikrofirm, dla małych firm i to będziemy kontynuować – oświadczył premier.
„Nie jesteśmy głusi na wołania o ratowanie gospodarki”

– Przede wszystkim chcemy ratować miejsca pracy, bo nie jesteśmy głusi, nie jesteśmy odporni, jak rząd Platformy Obywatelskiej (...) na wołania ze strony kół gospodarczych o pakiety stymulacyjne, o ratowanie gospodarki – powiedział Morawiecki.

Przekonywał, że w Polce wzrost bezrobocia jest mniejszy niż w niektórych krajach Unii Europejskiej, m.in. Niemczech, Hiszpanii. – To pokazuje skalę różnicy w działaniach Polski, która jest krajem na dorobku. W porównaniu do Niemiec, Francji, Hiszpanii, Włoch jesteśmy kraje biedniejszym (...) Potrafiliśmy lepiej i inaczej odpowiedzieć ratując miejsca pracy – stwierdził.

Podkreślił, że nie oznacza to jednak, że sytuacja gospodarcza jest dobra, bo – dodał – „jest bardzo trudna”. – Od naszej wspólnej odpowiedzialności zależy, jak szybko będziemy w stanie wyjść, odbić się z tego gospodarczego dołka – powiedział premier.

Jak mówił, to, że instytucje międzynarodowe prognozują, że Polska „już w 2021 roku przezwycięży kryzys” napawa go optymizmem. – Ale wołałbym, żebyśmy z ogromną odpowiedzialnością podeszli do epidemii, bo to mechanizm sprzężeń zwrotnych – powiedział Morawiecki.
„Zrobimy wszystko dla ratowania miejsc pracy”

Premier podkreślił w czwartek na konferencji prasowej, że nie możemy utknąć w „ślepym zaułku”, który będzie blokował rozwój gospodarczy na lata.

– Potrzebne jest ratowanie tych branż w najtrudniejszej sytuacji, a w roku 2021 kombinacja wielu instrumentów finansowych, gospodarczych, inwestycyjnych, biznesowych dla przedsiębiorców, ale także dla pracowników, po to, żeby tarcza branżowa, tarcza 2.0 okazała się jak najbardziej skutecznym mechanizmem – powiedział szef rządu.

Jak zaznaczył, „ta wojna z wirusem na pewno się jeszcze nie zakończyła”. – Jego bardzo niedobre skutki dla gospodarki również będą jeszcze długo widoczne, ale państwo polskie – w tej wojnie i w tych poszczególnych bitwach może obiecać jedno – na pewno nie pozostawimy przedsiębiorców, na pewno nie pozostawimy pracowników samymi sobie. Będziemy robić wszystko dla ratowania miejsc pracy, i dla ratowania potencjału gospodarczego polskich przedsiębiorców – powiedział Morawiecki.
W tarczy 2.0 znajdą się m.in. świadczenia postojowe i zwolnienia ze składek na ZUS

Podczas konferencji prasowej premier przedstawił rozwiązania rządu dla gospodarki w ramach tarczy antykryzysowej 2.0.

Zdaniem Morawieckiego, „państwo polskie ratuje polskich przedsiębiorców i polskie miejsca pracy”. – Całe branże mogłyby być zmiecione z powierzchni polskiej gospodarki, gdyby nie te działania, które proponujemy w ramach tarczy 2.0 – ocenił.

Premier zapowiedział, że „działania w ramach tarczy 2.0. będą działaniami, które częściowo znamy z naszego instrumentalium wiosennego”.

Wśród zaproponowanych rozwiązań znajdą się: „dotacje bezzwrotne dla mikrofirm, które – jak podkreślił premier – będzie można powtarzać w sytuacji, jeśli gospodarka nie będzie wychodziła na prostą, świadczenia postojowe, zwolnienia ze składek ZUS, świadczenia dla pracowników z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych”.

Premier ocenił, że „2021 rok będzie rokiem przełomu gospodarczego”. – Musimy odbić się po recesji roku 2020 – oświadczył.
Do 40 mld zł dla przedsiębiorców i kultury w Tarczy 2.0

– Tarcza 2.0 to co najmniej 35 do 40 mld zł, 3 mld zł dla mikrofirm, 5 mld zł dla małych firm; dla średnich i większych to pozostałe 25–27 mld zł – powiedział premier zapowiadając na konferencji prasowej wdrożenie nowego programu pomocy.

Według niego, dzięki wcześniejszym działaniom „przemysł w Polsce zanotował najlepsze rezultaty w całej UE i to na przestrzeni lat”, a „stało się tak dlatego, że zastosowaliśmy instrumenty dobrze przycięte do warunków gospodarki polskiej”.

„O ile pierwsza tarcza uratowała gospodarkę w tamtej fali kryzysu (...), dzisiaj patrzymy przede wszystkim na te branże, które są najbardziej dotknięte” – dodał Morawiecki. Powiedział, że chodzi o ok. 40 branż w tym: gastronomię, przewozy, hotelarstwo, turystykę, a także kulturę i rozrywkę.

„Gospodarka i stan epidemii to dwa mechanizmy ze sobą bezpośrednio powiązane. Niestety przed nami kolejne trudne miesiące i nie wiemy dokładnie, kiedy pozbędziemy się epidemii na dobre”– przyznał szef rządu.

Kalendarz transmisji

Styczeń 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
24-01-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych