zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Premier do poszkodowanych w pożarze w Nowej Białej: Nie zostawimy was samych

11:49, 20.06.2021;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

– Chcę powiedzieć mieszkańcom Nowej Białej: nie zostawimy państwa samych, będziemy robić wszystko, by na dniach trafiła tutaj pomoc bezpośrednia dla rodzin i pomoc państwa polskiego w odbudowie budynków mieszkalnych i zabudowań gospodarczych – powiedział w niedzielę premier Mateusz Morawiecki.


Podziel się:   Więcej

Premier uczestniczył w niedzielę rano w Wojewódzkim Zespole Zarządzania Kryzysowego w Nowej Białej, gdzie w sobotę doszło do pożaru kilkudziesięciu budynków.

Na konferencji prasowej po spotkaniu szef rządu zapewnił mieszkańców o wsparciu.

– Chcę powiedzieć mieszkańcom Nowej Białej, którzy ucierpieli: nie tylko nie zostawimy państwa samych, ale będziemy robić wszystko, żeby ta pomoc trafiła tutaj na dniach, pomoc bezpośrednia dla mieszkańców, dla rodzin, ale także pomoc państwa polskiego w odbudowie budynków mieszkalnych, zabudowań gospodarczych – powiedział premier.

Podkreślił, że „od siły ognia silniejsza może być tylko ludzka solidarność”.

– My tę solidarność ludzką na pewno tutaj pokażemy – zapewnił. "Będziemy w maksymalnie szybkim czasie przywracać prąd, przywracać budynki gospodarcze, budynki mieszkalne do takiego stanu, by rodziny mogły tutaj z powrotem żyć i mieszkać" - dodał szef rządu.

Szef rządu podziękował też mieszkańcom Nowej Białej, którzy okazali swoją solidarność wobec tragicznie poszkodowanych współmieszkańców.

„Dziękuję za szybko przeprowadzoną akcję ratunkową”


– Dziękuję za szybko przeprowadzoną akcję ratunkową – mówił premier. Zwrócił uwagę, że jednostki straży były błyskawicznie na miejscu pożaru.

Jak mówił szef rządu na konferencji prasowej, „w tej tragedii przede wszystkim trzeba było pomóc ludziom, odwieźć do szpitala tych, którzy mogli potrzebować pomocy”. – Na szczęście okazało się, że żadnemu z mieszkańców nie stało się nic poważnego – powiedział.

Premier podziękował za „szybko przeprowadzoną akcję ratunkową”. – Bardzo chciałem podziękować za koordynację panu wojewodzie Łukaszowi Kmicie, który świetnie organizował całą akcję koordynacyjną pomiędzy wszystkimi służbami, także komendantowi wojewódzkiemu Państwowej Straży Pożarnej – mówił.

Szef rządu zwrócił uwagę, że jednostki były błyskawicznie na miejscu; pożar przenosił się z jednego budynku na drugi w bardzo szybkim tempie.

– Szybkość tej akcji ratunkowej była zasadnicza – podkreślił premier. Jak zaznaczył, na miejscu potrzebne były nie tylko jednostki Państwowej Straży Pożarnej, ale także Ochotniczych Straży Pożarnych. – Współpraca między nimi była wzorowa – ocenił.

Podziękował również policji i Wojskom Obrony Terytorialnej za pomoc w zabezpieczaniu mienia.

Będzie rozporządzenie Rady Ministrów umożliwiające szybką odbudowę Nowej Białej


– Potrzebna będzie bardzo szybka ścieżka związana z pozwoleniami na budowę, ponieważ zabudowa Nowej Białej jest objęta procedurami wojewódzkiego konserwatora zabytków – powiedział premier.

Mateusz Morawiecki zapowiedział wydanie rozporządzenia Rady Ministrów, które umożliwi szybką odbudowę budynków mieszkalnych i zabudowań gospodarczych.

Premier zapewnił, że pomocą objęci będą wszyscy poszkodowani mieszkańcy wsi – niezależnie, czy deklarują się jako mniejszość słowacka. – Wszystkim będziemy pomagać – powiedział Mateusz Morawiecki.

Potrzebna będzie, szanowni mieszkańcy, bardzo szybka ścieżka związana z pozwoleniami na budowę, ponieważ ta zabudowa budynków mieszkalnych jest objęta procedurami wojewódzkiego konserwatora zabytków, a to oznaczałoby znaczące przedłużenie tej procedury

– Zrobię wszystko, żeby zmienić nasze procedury i odpowiednim rozporządzeniem Rady Ministrów umożliwić odbudowę budynków mieszkalnych i zabudowań gospodarczych jak najszybciej – dodał.


Prezydent: Emocje piłkarskie nikną wobec pożaru w Nowej Białej na Podhalu

Kalendarz transmisji

Grudzień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30 31 
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych