zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier: Dziękuję wszystkim, którzy wznieśli się ponad partyjne kalkulacje

20:56, 04.05.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Dziękuję tym wszystkim, którzy wznieśli się ponad swoje partyjne kalkulacje; to głosowanie na pewno było przełomowe. Ciężka praca Polaków będzie wsparta dzięki najróżniejszym inwestycjom infrastrukturalnym - powiedział po głosowaniu ws. ratyfikacji decyzji o zasobach EU premier Mateusz Morawiecki.


Podziel się:   Więcej

Sejm przyjął we wtorek wieczorem ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE. Za opowiedziało się 290 posłów, przeciw było 33, a 133 wstrzymało się od głosu.

– Dziękuję tym wszystkim, którzy wznieśli się ponad swoje partyjne kalkulacje. Było wiele emocji dzisiaj w Sejmie, ale widzieliśmy, że znalazły się też kluby, posłowie, którzy zagłosowali za Polską - powiedział premier dziennikarzom po głosowaniu.

Ocenił, że „to głosowanie na pewno było przełomowe”. – Ja odbieram je jako bardzo pozytywne, ponieważ okazało się, że jest bardzo duża większość w naszym parlamencie, która jest świadoma tego, że trzeba wspólnie prowadzić działania dla dobra całej naszej ojczyzny. Dzisiaj wygrała z całą pewnością Polska – powiedział premier.

Podkreślił, że środki z Funduszu Odbudowy „należą do Polaków”. – Ciężka praca Polaków będzie wsparta dzięki najróżniejszym inwestycjom infrastrukturalnym, ale nie tylko – zaznaczył szef rządu.


Jest zgoda Sejmu na ratyfikację decyzji o Funduszu Odbudowy
 
 
 
...
 
Przeciw wyrażeniu zgody na ratyfikację unijnej decyzji dotyczącej Funduszu Odbudowy głosowali we wtorek 17 posłów współtworzącej Zjednoczoną Prawicę Solidarnej Polski, 3 posłów PiS, 11 posłów Konfederacji, a także jeden poseł Kukiz'15 oraz jeden niezrzeszony. 133 posłów wstrzymało się od głosu – w tym prawie cały klub KO (127 posłów), a także koło Polskie Sprawy (3 posłów) oraz po jednym pośle z Lewicy, PSL i Kukiz'15.

Ratyfikacja decyzji Rady Europejskiej z grudnia ub. roku o zasobach własnych przez wszystkie kraje członkowskie jest konieczna do uruchomienia Funduszu Odbudowy gospodarek państw członkowskich po pandemii Covid–19. Z Funduszu Odbudowy Polsce ma przypaść ok 58 mld euro (250 mld zł.). Z unijnego budżetu na lata 2021–2027 oraz z Funduszu Odbudowy Polska ma otrzymać łącznie 770 mld zł.

Każde państwo członkowskie musi przygotować i przesłać do Komisji Europejskiej Krajowy Plan Odbudowy, będący podstawą do wypłaty środków z Funduszu Odbudowy. W poniedziałek po południu dokumenty związane z KPO zostały oficjalnie złożone przez Polskę w Komisji Europejskiej.

Opozycja podzielona w sprawie ratyfikacji Funduszu Odbudowy

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
08-05-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych