zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Premier: Europa może wzmocnić się o kolejną oś rozwojową

16:37, 27.05.2022;   autor: akune;   źródło: PAP

– Europa może wzmocnić się o kolejną oś rozwojową, która połączyłaby Warszawę i Kijów; ten sojusz nadałby wspólnocie europejskiej nową dynamikę. Aby do tego doszło, Ukraina po wojnie i w trakcie odbudowy musi wejść do UE tak szybko, jak to możliwe – powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki.


Podziel się:   Więcej

W piątkowym podkaście szef rządu mówił, że jesteśmy w momencie „całkowicie przełomowym.

– Rekonfiguruje się ład europejski i ład światowy. Przed Polską otwiera się okno nowych możliwości, ale musimy też uważać na wielkie zagrożenia. Wynik wojny na Ukrainie wyznaczy trajektorię światowej polityki na następne lata, a być może dekady – ocenił Morawiecki.

Jak podkreślił, wiele państw to dostrzega, ale są też takie, które „na dotychczasowym rozdaniu korzystały” i z niechęcią patrzą na zmianę status quo.

Tymczasem – zaznaczył – zwycięstwo Ukrainy w wojnie z Rosją „to zwycięstwo całego wolnego świata”.

– Odbudowa Ukrainy, a także wypchnięcie wpływów Rosji z regionu i zneutralizowanie jej potencjału otwiera nowy kierunek rozwoju dla całej Europy. Taka szansa zdarza się raz na kilka pokoleń – stwierdził premier.


Premier: Agresja na Ukrainę zmusza Zachód do zbudowania nowego porządku gospodarczego
Szef rządu zauważył, że „stawka jest naprawdę bardzo wysoka”.

Na naszych oczach Europa może wzmocnić się o kolejną oś rozwojową. Ta oś połączyłaby Warszawę i Kijów. Byłby to sojusz komplementarny wobec całej Unii, nadający całej wspólnocie nową dynamikę, tworzący w jej ramach wielowektorowy podział pracy i przepływu kapitału – powiedział Morawiecki.


Podkreślił jednocześnie, że – aby do tego doszło – musi być spełniony jeden warunek.

Ukraina po wojnie i w trakcie odbudowy musi wejść do Unii tak szybko, jak to możliwe. Powinniśmy uzupełnić projekt europejski o ten brakujący element – powiedział premier.


Premier w „La Repubblica”: Pokój na Ukrainie to wspólny cel, ale nie za wszelką cenę
Tymczasem – jak mówił –- na Zachodzie po trzech miesiącach wojna w Ukrainie „przestała być tragedią, na powrót została po prostu przedłużeniem polityki innymi środkami”.

Morawiecki dodał, że to jednak myślenie „krótkowzroczne, a do tego samolubne”. Przekonywał, że Ukraina w UE to żywotny interes całej wspólnoty.

Zdaniem premiera, „jeśli Europa przegapi ten dziejowy moment, zacznie zapadać się w sobie”. Stwierdził, że wielkie projekty polityczne, jak UE, „zawsze umierają od środka, zapadają się w siebie pod wpływem własnego ciężaru, którego nie są już w stanie udźwignąć”.

– Żeby do tego nie doszło muszą się rozwijać. Potrzebują nowych rynków, nowych impulsów demograficznych, kulturowych i społecznych ľ– dodał.


Morawiecki: Ukraina powinna jak najszybciej uzyskać status państwa kandydującego do UE
Morawiecki podkreślił, że Ukraina jest „naturalnym kierunkiem rozwoju dla UE, ze swoimi ogromnymi zasobami naturalnymi, ludnością, przestrzenią, położeniem geopolitycznym, ale też bliskością kulturową i historyczną”.

Wskazywał również, że Ukraina potrzebuje Unii „w sposób oczywisty nie tylko w kwestii powojennej odbudowy, ale także transformacji politycznej, ekonomicznej i społecznej”.

– Unia i Ukraina to połączenie bardzo dobre i muszą to czym prędzej zrozumieć zachodni politycy, nawet jeśli krzyżuje to ich krótkoterminowe plany – powiedział premier.


Morawiecki: W odbudowę Ukrainy ze zniszczeń chcemy zaangażować cały świat

Kalendarz transmisji

Czerwiec 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30   
25-06-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych