zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier: Europa ojczyzn - tak! Europa równych i równiejszych - nie!

12:02, 20.11.2020;   autor: akune;   źródło: PAP, Facebook

UE to równość państw wobec prawa, wartości przestrzegania traktatów - a nie tworzenie rozporządzeń, które obchodzą traktaty. Nie może być unią podwójnych standardów; Europa ojczyzn – tak! Europa równych i równiejszych – nie! – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.


Podziel się:   Więcej

Szef rządu podkreślił w swoim wpisie na Facebooku w piątek, że Europa jest wielką, gdy jest Europą ojczyzn. „To jest Europa, którą tworzyli jej chrześcijańscy ojcowie założyciele” – zaznaczył.

0132Unia Europejska to równość państw wobec prawa, wartości przestrzegania traktatów - a nie tworzenie rozporządzeń, które obchodzą traktaty. Nie może być unią podwójnych standardów, unią równych i równiejszych” – oświadczył.

„Europa ojczyzn – tak! Europa równych i równiejszych – nie!” – napisał Morawiecki.


Kwestia budżetu i mechanizmu praworządności bez rozstrzygnięcia na szczycie
W poniedziałek Polska i Węgry zgłosiły zastrzeżenia w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania środków unijnych z przestrzeganiem zasad praworządności.

Na początku listopada wypracowane zostało między prezydencją niemiecką a Parlamentem Europejskim porozumienie w sprawie mechanizmu powiązania dostępu do środków unijnych z praworządnością, które zostało skrytykowane przez rządy Polski i Węgier.


Przywódcy unijni zasiedli do trudnych rozmów ws. budżetu i pandemii
Podczas czwartkowego szczytu UE unijni liderzy nie rozstrzygnęli problemu blokady prac nad wieloletnim budżetem i funduszem odbudowy. Podczas krótkiej dyskusji w kwestii wieloletniego budżetu i mechanizmu praworządności poza kanclerz Niemiec i szefem Rady Europejskiej głos zabrali premierzy Polski, Węgier i Słowenii, którzy – jak przekazało wysokiej rangą źródło zbliżone do posiedzenia - „bardzo zwięźle powtórzyli swoja stanowiska”.


Szczerski: Mam nadzieję, że będziemy mieli kolejną rundę negocjacji ws. budżetu UE

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
23-04-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych