zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Premier: Europejski Fundusz Odbudowy dla całej Europy to 750 mld euro

14:45, 19.06.2020;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

– Poszliśmy o krok dalej; proponujemy nowe rozwiązania np. opłatę od wielkich korporacji za sprzedaż produktów i usług na jednolitym rynku, a także podatek od transakcji finansowych – powiedział premier Mateusz Morawiecki w piątek po zakończeniu posiedzenia Rady Europejskiej.


Podziel się:   Więcej

Szef polskiego rządu wziął w piątek udział w posiedzeniu Rady Europejskiej, która odbyła się w formie wideokonferencji. Głównym tematem spotkania miało być omówienie propozycji nowego unijnego budżetu na lata 2021-2027 oraz projektu Europejskiego Funduszu Odbudowy.

Podczas późniejszej konferencji prasowej Morawiecki wskazał, że Polska integruje kilka punktów widzenia. – I to jest ważne, że inaczej patrzy na ten kryzys południe Europy, inaczej kilka bardzo skąpych krajów, najbogatszych zresztą mniejszych krajów Europy Zachodniej i Północnej, inaczej Europa Centralna – mówił.

– Polska stara się zintegrować, pojednać ze sobą kilka perspektyw i to całkiem nieźle nam się udaje. To że dzisiaj poszliśmy na pewno o krok dalej wiąże się również z tym, że proponujemy nowe, ciekawe rozwiązania – oświadczył premier.

Jak tłumaczył chodzi o rozwiązania oparte o nowe zasoby własne, ale – zaznaczył – progresywne z punktu widzenia Europy Środkowej.

– To znaczy na przykład o opłatę od wielkich korporacji międzynarodowych za używanie, za użytkowanie zasad jednolitego rynku, czyli za to, że mogą sprzedawać swoje produkty i usługi konsumentom na jednolitym rynku – powiedział.


Morawiecki wskazał też na podatek od transakcji finansowych, gdzie „wiadomo, że to rynki zachodnie są dużo wyżej rozwinięte finansowo, w związku z tym powinny płacić więcej do budżetu UE”.


Premier: Kryzys związany z pandemią koronawirusa może być punktem zwrotnym w historii UE
 
 
 
...
 
„To wielki dodatkowy fundusz”

– Z Europejskiego Funduszu Odbudowy dostaniemy znacznie więcej, niż sugerowali nasi polityczni przeciwnicy, nie mając świadomości tego, jak skutecznie potrafimy negocjować – powiedział Mateusz Morawiecki.

Premier podkreślił na piątkowej konferencji prasowej w KPRM, że zależy mu na szybkim wdrożeniu środków z Europejskiego Funduszu Odbudowy. – Bo to jest wielki dodatkowy fundusz, który może wesprzeć szybkie odbicie Polski po koronawirusie. I ja widzę, że to jest absolutnie możliwe – podkreślił Morawiecki.

Według niego „dostaniemy z tego funduszu znacznie więcej, niż sugerowali nasi przeciwnicy polityczni, nie mając świadomości tego, jak skutecznie potrafimy negocjować".

– Dzisiaj Unia potrzebuje silnej i szybkiej reakcji, nie możemy tracić czasu na długotrwałe negocjacje i dlatego proponujemy pewne kompromisy, co do których wydaje się, że Polska jest właśnie w tym centralnym miejscu, gdzie stykają się perspektywy, stykają się różne punkty widzenia – mówił premier.Premier Morawiecki weźmie udział w szczycie przywódców Unii Europejskiej
W ocenie premiera, „Polska nigdy nie broniła swoich racji tak skutecznie". – Nie tylko stoi za nami cała Grupa Wyszehradzka, ale także Rumunia, bardzo ważny kraj w tej części Europy, i inne kraje też dzielą naszą perspektywę – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

– Ja od początku wybuchu tego kryzysu apelowałem o to, żeby Europa zdecydowała się na ambitny budżet, ambitny plan odbudowy – nazwałem to planem Marshalla współczesnym. I dzisiaj mogę powiedzieć, że taki plan rysuje się na horyzoncie i jest już stosunkowo blisko. Myślę, że w lipcu lub w sierpniu jest bardzo duża szansa na domknięcie tych negocjacji – podkreślił szef rządu.Przyjęcie funduszu odbudowy to nie tylko szczyt, ale i decyzja krajowych parlamentów
„Pieniądze, które trafią do Polski, to dobry prognostyk”

– Fundusz Odbudowy, łącznie dla całej Europy dzisiaj dyskutowany to 750 mld euro. Większość tej kwoty to dotacje, a mniejszość to pożyczki długoterminowe na oprocentowaniu bliskim zero procent – mówił Mateusza Morawieckiego.

Szef rządu poinformował na piątkowej konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Europejskiej, że pieniądze, które trafią do Polski z Europejskiego Funduszu Odbudowy plus środki z Wieloletnich Ram Finansowych, to dobry prognostyk; mogą one doprowadzić do odbicia polskiej gospodarki.

– Wysłuchano naszych racji, które przedstawialiśmy, racji związanych ze wspólną polityką rolną, przyspieszenie dopłat dla rolników po to, żeby one szybciej zostały wyrównane ze średnią unijną, to o co walczy pan komisarz (ds. rolnictwa Janusz – PAP) Wojciechowski w Komisji Europejskiej – wskazywał.


Wideokonferencja unijnych przywódców ws. budżetu UE i funduszu odbudowy
Zdaniem premiera wysokie środki dla Polski to efekt skutecznej współpracy między rządem a komisarzem ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim, a także między rządem a Sejmem oraz rządem i prezydentem. – To bardzo ważne dla skuteczności i szybkości naszych działań – dodał.

– Te perspektywy, które pokazuję dotyczą również polityki spójności, ale także transformacji energetycznej. To coś, czego potrzebujemy po to, żeby w sposób skuteczny, a z drugiej strony akceptowalny społecznie transformować w najbliższych dziesięcioleciach naszą energetykę – mówił premier.

Morawiecki powiedział, że „jest zalecenie, by w możliwie najkrótszym czasie zaabsorbować środki z Funduszu Odbudowy”. – My też tego chcemy. Wiemy, gdzie są najważniejsze projekty, gdzie infrastruktura wymaga podniesienia. Infrastruktura drogowa, kolejowa, mosty, szybki szerokopasmowy internet, 5G, energetyka, ochrona środowiska, edukacja, służba zdrowia – to są te cele, które mają podnieść innowacyjność Polski i podniosą. Widzę to już dzisiaj wyraźnie, dzięki tym funduszom i dzięki tarczy finansowej, dobremu stanowi finansów publicznych Rzeczypospolitej – dodał.

Kalendarz transmisji

Październik 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
02-10-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych