zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier: Firmy, które opracowały szczepionki dzięki środkom publicznym powinny podzielić się patentami

10:59, 26.02.2021;   autor: kawi;   źródło: IAR

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że na szczycie Rady Europejskiej zaproponował, by firmy farmaceutyczne, które przeprowadziły badania naukowe i opracowały szczepionki przeciw Covid-19, podzieliły się patentami z innymi firmami, które mają dostępne linie produkcyjne i mogą z dnia na dzień rozpocząć wytwarzanie szczepionek. Przypomniał, że koncerny przygotowały szczepionki dzięki zaangażowaniu bardzo dużych środków publicznych, w tym środków europejskich podatników.


Podziel się:   Więcej

Mateusz Morawiecki podkreślił, że każde europejskie państwo ma w tej sprawie odpowiednie regulacje w prawie patentowym. Szef rządu podkreślił, że zdrowie i życie naszych obywateli to zbyt ważne sprawy, żeby poświęcać je dla lepszego wyniku finansowego kilku firm farmaceutycznych.

„Musimy działać solidarnie jako wspólnota - bo wszyscy chcemy jak najszybszego powrotu do zdrowia i normalności” - czytamy. Premier napisał, że opracowanie szczepionki było wielkim wspólnym wysiłkiem Unii Europejskiej, a pieniądze na ten cel, trafiły do naukowców i firm farmaceutycznych. „A teraz okazuje się, że nie nadążają one z produkcją lub że szczepionki wysyłane są z europejskich fabryk poza Unię Europejską - dla osiągnięcia większych zysków” - zauważa premier Morawiecki.

Szef rządu podkreślił, że wczoraj głównym tematem Rady Europejskiej było przyspieszenie procesu zatwierdzania szczepionek, a przede wszystkim zwiększenie zdolności produkcyjnych szczepionek w Europie. Przypomniał, że w tej sprawie apelował do Komisji Europejskiej wraz z przywódcami Belgii, Danii, Hiszpanii i Litwy do Komisji Europejskiej.

Mateusz Morawiecki zauważył, że problem z dostępnością szczepionek dotyka wszystkie kraje Europy, a opóźnienia ze strony firm farmaceutycznych i problemy związane z produkcją i dostawą dawek, połączone z pojawieniem się nowych wariantów COVID-19, stwarzają ryzyko dla pełnej odbudowy i szybkiego powrotu do normalności.

Dziś na wideoszczycie poruszony zostaje temat współpracy Unii z NATO, a także zwiększenie zdolności Europy reagowania na wyzwania i zagrożenia dla bezpieczeństwa.

Dostawa kolejnych 150 tys. szczepionek Moderny

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych