zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier: Fuzja Orlenu i Lotosu to jeden z ważniejszych procesów dla polskiej gospodarki

12:21, 14.07.2020;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

– Przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen jest jednym z ważniejszych procesów dla kształtu polskiej gospodarki – powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.


Podziel się:   Więcej

Komisja Europejska poinformowała we wtorek, że zatwierdziła przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen. Uzależniono je jednak od pełnego wywiązania się ze zobowiązań przedstawionych przez Orlen. Chodzi m.in. o sprzedaż 30 proc. udziałów rafinerii Lotos i 80 proc. stacji tej sieci.

Szef rządu mówił podczas konferencji prasowej, że proces ten jest jednym z ważniejszych procesów dla kształtu polskiej gospodarki.

– Przed nami dekady inwestycji w nowe technologie, w transformację energetyczną, której powiększony Orlen jest kluczowym podmiotem. Dla przeprowadzenia tak skomplikowanego procesu gospodarczego niezbędna jest odpowiednia siła kapitałowa, niezbędne są możliwości, które pojawiają się wraz ze skalą – mówił premier.

Zdaniem Morawieckiego poprzez tego typu fuzje tworzy się możliwości wygenerowania dodatkowych synergii.

– To, co tutaj ma miejsce, to jest przełomowy proces, który zwiększa efektywność funkcjonowania całej wielkiej polskiej grupy energetycznej Orlen – dodał.Fuzja Orlenu i Lotosu. Premier: Koncern może być kołem zamachowym gospodarki
 
 
 
...
 
Premier zapewnił, że miejsca pracy, które są związane dziś z Lotosem, pozostaną. Jak mówił Morawiecki, jest nawet plan zwiększenia zatrudnienia w najbardziej zaawansowanych technicznie segmentach.KE zatwierdziła fuzję Orlenu z Lotosem. Stawia jednak warunki
„Rozwój przemysłu paliwowego to przyszłość polskiej gospodarki”

– Zwiększamy bezpieczeństwo energetyczne państwa; badania i rozwój całego przemysłu paliwowego, a w szczególności petrochemicznego to jest przyszłość przed polską gospodarką – powiedział premier Mateusz Morawiecki. >

PKN Orlen otrzymał od Komisji Europejskiej warunkową zgodę na fuzję z Grupą Lotos. Uzależniono ją jednak od pełnego wywiązania się ze zobowiązań przedstawionych przez Orlen. Chodzi m.in. o sprzedaż 30 proc. udziałów rafinerii Lotos i 80 proc. stacji tej sieci. >

Jak podkreślał szef rządu, proces negocjacji z Komisją Europejską był bardzo trudny i skomplikowany. Podziękował prezesowi PKN Orlen Danielowi Obajtkowi, wicepremierowi Jackowi Sasinowi i minister rozwoju Jadwidze Emilewicz za ich uczestnictwo w tym procesie.

– Obserwowałem wiele takich procesów fuzji, połączeń, akwizycji, różnego rodzaju zgód międzynarodowych i krajowych. Ten proces przebiegał w najbardziej optymalny sposób, tak jak mógł w tej sytuacji przebiec i warunki, które zostały wynegocjowane są warunkami właściwymi, patrząc na dalszą perspektywę rozwoju tej grupy – wskazał Morawiecki.

Jak dodał, fuzja oraz kolejne planowane zmiany na rynku to „odważny kierunek rozwoju budowy championa już nie tylko polskiego, ale i championa europejskiego z ambicjami wychodzenia na inne rynki”.

– Dając takie możliwości rozwojowe jednocześnie zwiększamy bezpieczeństwo energetyczne państwa, przesuwamy się w górę na drabinie wartości dodanej, bo badania i rozwój całego przemysłu paliwowego, a w szczególności petrochemicznego to jest przyszłość przed gospodarką polską – podkreślił Morawiecki.

Przypomniał, że obecnie „mamy cały czas 6-7 mld euro rocznie deficytu handlu szeroko rozumianą chemią”. – Podstawowym naszym strategicznym wyzwaniem na najbliższe 5-10 lat, jest redukcja tego deficytu przez rozbudowę potencjału produkcyjnego w Polsce i to właśnie tutaj robimy – dodał premier.

Kalendarz transmisji

Sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych