zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Premier: Główny temat w Davos to, w jaki sposób odbudować poszarpane łańcuchy dostaw

09:32, 25.05.2022;   autor: msies;   źródło: PAP

Głównym tematem w Davos jest, w jaki sposób odbudować poszarpane łańcuchy dostaw, które zniszczyły pandemia i wojna na Ukrainie – powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki w trakcie wizyty w firmie Siltec w Pruszkowie. Polska nie chce być tylko podwykonawcą – dodał.


Podziel się:   Więcej

– W Davos, toczą się debaty, które decydują o przyszłości świata, niektórzy mówią, że tam rozdaje się karty – zaznaczył szef rządu. Jak powiedział, to tutaj, wykuwa się przyszłość polskiej gospodarki. – I z całą pewnością mogę powiedzieć, że jak obserwuję, jak dzisiejszy kryzys wpływa na przedsiębiorców polskich i za granicą, to jestem przekonany, że także z tego kryzysu wyjdziemy mocniejsi – mówił.

– Główny temat w Davos, to dzisiaj, w jaki sposób odbudować poszarpane łańcuchy dostaw. Najpierw pandemia, a teraz wojna na Ukrainie, zniszczyła łańcuchy dostaw. Polska nie chcę być tylko podwykonawcą. I jeśli nie chcemy być monterem cudzych projektów, to musimy tworzyć własne rozwiązania – podkreślił.
 
 
 
...
 
Jak mówił premier, firma Siltec w Pruszkowie eksportuje swoje produkty do niemal wszystkich krajów NATO, w tym do krajów Unii Europejskiej. – Można sobie wyobrazić zatem, jak wysokie są to zaawansowane technologie tutaj produkowane; jesteśmy z tego dumni, że mamy takie firmy jak Siltec – zaznaczył. Dodał, że taka firma jest nie tylko certyfikowana przez nasze służby specjalne, ale także przez specjalne innych krajów.

Firma Siltec w Pruszkowie istnieje na rynku 40 lat. Dostarcza w Polsce i poza granicami produkty i usługi: wyposażenie służące do ochrony informacji niejawnych i wrażliwych, agregaty prądotwórcze małej i dużej mocy, nowoczesne rozwiązania specjalne, prowadzi badania i z sukcesem buduje prototypy nowych urządzeń, także dla resortów mundurowych i instytucji centralnych państwa.

„Jak nie zostawiliśmy polskich przedsiębiorców w pandemii, tak i teraz będziemy razem z nimi”


Szef rządu zaznaczył, że w Davos uczestniczył w debacie zorganizowanej przez firmę Google. – Dyskusja ogniskowała się na cyberbezpieczeństwie, w jaki sposób zabezpieczać istotne systemy, żywotne dla bezpieczeństwa wszystkich krajów NATO – powiedział.

Polska może być najsilniejszym ogniwem nowo odbudowywanych łańcuchów dostaw. O tym rozmawiałem w Davos. Jestem przekonany, że tak jak nie zostawiliśmy polskich przedsiębiorców w czasie pandemii, w czasie poprzedniego kryzysu, tak jak nie zostawiliśmy w czasie odbudowywania gospodarki po pandemii, tak i teraz też będziemy razem z polskimi przedsiębiorcami – zapewnił Mateusz Morawiecki.
– Widzę, że przedsiębiorcy są gotowi na ten trudny czas, który jest przed nami. Poprzez tarczę antyputinowską zostawiliśmy w kieszeniach przedsiębiorców kilkanaście miliardów złotych. Poprzez obniżki podatków zostawiliśmy w kieszeniach obywateli kilkadziesiąt miliardów złotych – przypomniał premier.

– To wszystko powoduje, że nasz system jest odporny, odporniejszy niż wiele innych krajów, których stan gospodarki miałem możliwość obserwować w Davos – ocenił szef rządu.

Dzisiaj spójność gospodarki to także jej bezpieczeństwo, także w cyberprzestrzeni. Jestem przekonany, że razem z przedsiębiorcami będziemy w stanie zaproponować najlepsze, najnowocześniejsze rozwiązania na świecie wszystkim krajom świata, NATO i Unii Europejskiej – zapewnił Mateusz Morawiecki.