zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Premier: Historia rzuciła nam wielkie wyzwanie, ale stanęliśmy na wysokości zadania

20:31, 24.06.2022;   autor: akune;   źródło: PAP

– Ostatnie miesiące to czas najpoważniejszego egzaminu przed jakim państwo polskie stanęło od roku 1989 roku, egzaminu z bezpieczeństwa, suwerenności i odpowiedzialności – mówił w piątek premier Mateusz Morawiecki. To, co wydarzyło się w Polsce po 24 lutego nazwał „nowym festiwalem solidarności”.


Podziel się:   Więcej

Premier opublikował w piątek kolejny odcinek swojego podcastu, w którym podsumował pierwszy sezonu tego cyklu cotygodniowych spotkań z słuchaczami.

Ostatnie miesiące to czas najpoważniejszego egzaminu przed jakim państwo polskie stanęło od roku 1989: egzamin z bezpieczeństwa, suwerenności i z odpowiedzialności – - powiedział premier.

Przyznał, że jeśli w jakiś sposób miałby nazwać to, co wydarzyło się w Polsce po 24 lutego, a więc po ataku Rosji na Ukrainę, to przychodzi mu do głowy tylko jedno określenie – „nowy festiwal solidarności”.

– Pokazaliśmy, że jako naród i jako społeczeństwo jesteśmy gotowi dokonywać wielkich rzeczy – zaznaczył zapewniając, że nie jest to pochwała dla rządu, ale dla nas wszystkich, zwykłych ludzi: rodzin, wspólnot lokalnych, samorządów, parafii i organizacji pozarządowych i pracowników urzędów.

– W czasach tak niepewnych pokazaliśmy wielkie serce i zawsze będę za to państwu dziękował i kłaniał się nisko w pas – podkreślił szef rządu.


Premier: Nie może być tak, że Europa zostawia Ukrainę na pastwę Rosji dlatego, że jest poza UE
Premier mówił, że historia ponownie rzuciła nam wielkie wyzwanie, ale – zapewnił – że stanęliśmy na wysokości zadania.

– Zorganizowaliśmy pomoc dla Ukrainy na miejscu w postaci konwojów humanitarnych i budowanych przez nas miasteczek modułowych. Otworzyliśmy dla uchodźców domy, szkoły, rynek pracy – wyliczał.

Dodał, że stworzyliśmy także „bardzo szeroki front dyplomatyczny, który miał realny wpływ na zaostrzenie europejskiej polityki sankcji wobec Rosji”.

Jak dodał, Polska apelowała także, że wojny nie da się wygrać bez wsparcia militarnego i dziś jest ono Ukrainie udzielane. – Jesteśmy w Unii ambasadorami na rzecz pokoju oraz obrońcami wolnej i niepodległej Ukrainy – oświadczył szef rządu.


Premier: Jeszcze trzy miesiące temu nikt nie dawał szans Ukrainie na otrzymanie statusu kandydata do UE
– To wszystko sprawia, że już dawno o Polsce nie mówiło się tak wiele i tak dobrze – podkreślił.

Jesteśmy w punkcie zwrotnym naszej historii, kiedy to umacniamy swój status lidera Europy Środkowo-Wschodniej – dodał.


„Jeśli Europa ma być silna, musi przyjąć Ukrainę, Mołdawię i państwa Bałkanów Zachodnich”
Premier zwrócił równocześnie uwagę, że kryzys i długotrwałe przygotowywanie się Rosji do wojny całkowicie rozregulowały ceny paliw na globalnych rynkach, napędziły globalną inflację, sparaliżowały rynek energetyczny i żywnościowy.

Jak mówił, inflacja drenuje dziś praktycznie wszystkie kraje Wschodu i Zachodu, nie tylko Polskę.

– Kryzys, który odczuwamy, odczuwają także inny – stwierdził. Przypomniał jednocześnie pomoc, którą rząd udzielił Polakom w ostatnim czasie. Wyliczył, że m.in. zostały obniżone podatki i uruchomione zostały tarcze: antykryzysowa, antyinflacyjna i antyputinowska. Wszystko po to, by ochronić polskie rodziny i pomóc im przetrwać niespokojne czasy.


Premier: Jesteśmy gotowi, by dyskutować kolejne mechanizmy unijne dot. kwestii gospodarczych
Premier przyznał, że nie może wskazać, kiedy wróci normalność i skończy się globalny kryzys ekonomiczny, ale może obiecać ciężką pracę dla Polski, do czego, jako premier się zobowiązał.

– Obiecuję, że na wszystkie sprawy Prawo i Sprawiedliwość będzie patrzeć z perspektywy bezpieczeństwa finansowego polskich rodzin – zadeklarował. – I dla nas to absolutnie naturalne, że za tymi obietnicami od razu idzie realizacje – dodał.

Zapewnił, że filozofia Prawa i Sprawiedliwości to filozofia państwa aktywnego, stojącego ramię w ramie z polskimi rodzinami i gotowego odpowiedzieć na wszystko, co przynosi nam życie.


„Planowane inwestycje kluczowe dla przeciwdziałania trudnościom dotykającym rynki finansowe”

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
20-03-2023
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych