zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier: Hymn narodowy jest oznaką jedności naszego narodu

11:41, 08.11.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

– Powinniśmy chcieć słyszeć hymn narodowy jak najczęściej, ponieważ jest on oznaką jedności naszego narodu - oświadczył w piątek premier Mateusz Morawiecki.


Podziel się:   Więcej

W ramach akcji „Szkoła do hymnu” w piątek prawie 4 mln uczniów i prawie 400 tys. nauczycieli z ponad 19 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych wspólnie o symbolicznej godzinie 11.11 odśpiewało cztery zwrotki hymnu narodowego.

W akcji wziął udział także premier Mateusz Morawiecki, który śpiewał hymn wraz z uczniami Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie koło Warszawy.

– Stojąc blisko dzieci słyszałem jak energia śpiewania rośnie. Bardzo piękne to było, kiedy z młodych gardeł ta pieśń wzbierała i brzmiała coraz głośniej, coraz piękniej – mówił szef rządu.


„Szkoła do hymnu”. Akcja z udziałem premiera Morawieckiego

 
 
 
...
 
„Jesteśmy sztafetą pokoleń”

Premier zwracając się do uczniów podkreślił, że musimy pamiętać o tym, że jesteśmy sztafetą pokoleń i nie byłoby naszej dzisiejszej wolności, bez walki, która toczyła się 101 lat temu.

– Mazurek Dąbrowskiego napisany został przez Józefa Wybickiego równo 222 lata temu. Przez te 222 lata tylko 50 lat byliśmy wolnym, niepodległym państwem – mówił Morawiecki.

„Patriotyzm oznacza miłość do własnego narodu, a nie nienawiść do innych narodów”

– Polska mowa, polskie piosenki, literatura nie mogły być pielęgnowane, nie mogły być rozwijane w czasach niewoli. Nasza praca była wykorzystywana przez inne narody. Pamiętamy o tym, wiedząc również, że patriotyzm oznacza miłość do własnego narodu, a nie nienawiść do innych narodów – oświadczył premier.

„Powinniśmy chcieć słyszeć hymn narodowy jak najczęściej”

– Bardzo cieszę się z tego, że Mazurek Dąbrowskiego rozbrzmiewa coraz częściej – powiedział Morawiecki, zwracając uwagę, że Polacy śpiewają hymn dość rzadko.

– Powinniśmy chcieć słyszeć hymn narodowy jak najczęściej, bo jest on oznaką jedności, jedności naszego narodu – stwierdził szef rządu.

„Żyjemy w wolnym państwie”

– Cieszymy się z hymnu bo wiemy, że żyjemy w wolnym państwie, a nie zawsze tak było. (...) Dzisiaj nie musimy na szczęście walczyć o wolność w dramatyczny sposób, ale musimy ją szanować, poprzez pracę, naukę, to do czego każdy jest powołany – powiedział Morawiecki.

Życzył, by wszyscy „potrafili pielęgnować przyszłość kraju, by Polska stawała się coraz piękniejsza i była coraz lepszym miejscem do życia dla wszystkich Polaków bez wyjątku”.

– Silna ojczyzna, świadoma swoich celów, wartości, służy umacnianiu siły moralnej i materialnej całego narodu, całego państwa – akcentował. – Jestem przekonany, że taką ojczyznę budujemy od lat – dodał.

Akcję „Szkoła do hymnu” organizują MEN oraz Rada Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej, która była jej inicjatorem. Jest kontynuacją ubiegłorocznej akcji „Rekord dla Niepodległej”. Młodzi ludzie zaproponowali wówczas, aby z okazji Narodowego Święta Niepodległości zaśpiewać wspólnie polski hymn.