zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier: III i IV kwartał to będzie czas szybkiego odbicia gospodarczego

17:09, 19.01.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Drugi, a zwłaszcza trzeci i czwarty kwartał w tym roku to będą dobre, a może i bardzo dobre kwartały szybkiego odbicia gospodarczego dla Polski – powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.


Podziel się:   Więcej

Według Morawieckiego, „jak uda się osiągnąć zbiorową odporność dzięki szczepionkom i temu, że część populacji przeszła, przebyła tę straszą chorobę (COVID–19 – red.), to myślę, że i gospodarczo ruszymy ostro do przodu. Jestem przekonany, że drugi, trzeci, drugi a zwłaszcza trzeci i czwarty kwartał w tym roku to będą dobre, a może i bardzo dobre kwartały szybkiego odbicia gospodarczego dla Polski” – zapowiedział premier.

– Chciałbym bardzo podziękować wszystkim rodakom, ale także przedsiębiorcom – oświadczył szef rządu. – Wiem, jak jest wam ciężko, wiem, jak trudno jest patrzeć na budowany przez lata biznes, na portfel klientów, który topnieje, na rynek, który znika – ale myślę, że z tą pandemią od strony gospodarczej będzie tak, że później ten przymrożony świat gospodarczy będzie wracał w miarę po tym jak zadziała program szczepionek stosunkowo szybko do normalności – wyraził nadzieję Mateusz Morawiecki.

– Możemy powiedzieć, że nasze decyzje sprzed Bożego Narodzenia, za które niektórzy nas krytykowali (o wprowadzeniu obostrzeń – PAP) dzisiaj zdaniem innych przywódców Unii Europejskiej okazały się bardzo dla Polski dobre – powiedział. Jak mówił, jeśli Polska dziś ma nieco lepsze położenie od innych krajów pod względem liczby zachorowań, „to wiąże się z tym, że jesteśmy w tym trudnym procesie obostrzeń, restrykcji, że przechodzimy przez niego w sposób solidarny i ogromnym stopniu odpowiedzialny”.
Morawiecki podkreślił, że celem rządu jest jak najszybsze opanowanie epidemii w kraju i dlatego nie spieszy się on ze zwiększaniem ruchu turystycznego o charakterze międzynarodowym. – Widzimy, iż w państwach, gdzie pandemia była przygaszona, jak np. w Irlandii, nastąpił gwałtowny, niespodziewanej siły wybuch. Widać więc, z jakimi ryzykami wiąże się odpuszczanie tych rygorów, które są stosowane – wyjaśnił premier.

Status zaszczepionych coś zmieni?


Prezes Rady Ministrów nie wykluczył „doprowadzenia do pewnych konkluzji” w kwestii rozmów o statusie osób zaszczepionych, jakie będą jednym z punktów agendy następnego unijnego szczytu, którego początek zaplanowano na czwartek. Jak zaznaczył, „są bardzo różne zdania na ten temat również w Grupie Wyszehradzkiej”.

– To nie jest tak, że wszystkie państwa mają jednolity pogląd w tej kwestii. Są państwa południa Europy, które żyją z turystyki w dużym stopniu i im zależy, żeby naszych obywatelu jak najszybciej motywować do wyjazdów tam, na południe – powiedział. Premier podkreślił jednak, że priorytetem polskiego rządu jest walka z epidemią na terenie naszego kraju.

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30 31    
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych