zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Premier: Inwestowanie w nowe technologie to nie tylko wizja rozwoju, ale suwerenności państwa

12:42, 07.12.2022;   autor: ansa;   źródło: PAP

Inwestowanie w nowe technologie to nie tylko wizja rozwoju, ale suwerenności państwa– napisał premier Mateusz Morawiecki w liście odczytanym w środę podczas inauguracji II edycji Kongresu 3W: woda, wodór węgiel.


Podziel się:   Więcej

Premier wskazał w liście, że obecna edycja Kongresu odbywa się w cieniu wojny i kryzysu gospodarczego a ciągle odczuwamy skutki pandemii. „Inwestowanie w nowe technologie to nie tylko wizja rozwoju, ale suwerenności państwa"– napisał.

Szef rządu przyznał, odnosząc się do przeszłości Polski i geopolitycznych uwarunkowań, że Polska nie była nigdy w awangardzie zmian technologicznych.

O ile na wcześniejsze rewolucje technologiczne byliśmy spóźnieni, to teraz jesteśmy gotowi na wykorzystanie potencjału drzemiącego w technologiach bazujących na surowcach przyszłości: wodzie, węglu nieenergetycznym i wodorze "– zauważył Morawiecki.

Zaznaczył, że „okoliczności wymuszają intensyfikację prac, konkretyzację wizji i rozwoju oraz propozycję ich implementacji w gospodarce realnej". Podkreślił, że wierzy, iż tegoroczna edycja Kongresu 3W i tym razem dostarczy wielu pomysłów, które będą miały szansę stać się podstawą polityki państwa.

Projekt 3W: woda-wodór-węgiel to nowa inicjatywa Banku Gospodarstwa Krajowego. Celem projektu jest wsparcie świata nauki i biznesu w rozwoju nowoczesnych technologii stosowanych w przemyśle, energetyce i medycynie. Według organizatorów imprezy trzy zasoby– woda, wodór i węgiel– odpowiednio wykorzystane zmienią polską gospodarkę w bardziej innowacyjną i konkurencyjną. 3W to długofalowy projekt, który ma aktywizować społeczeństwo, biznes, świat nauki i administrację państwową. 3W to działania na rzecz zrównoważonego rozwoju gospodarki i społeczeństwa– zaznaczono.


Morawiecki: Nie zwalniamy inwestycji

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28     
05-02-2023
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych