zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Premier: Jestem pewien, że przedsiębiorcy poradzą sobie w tej sytuacji, w jakiej kształtuje się gospodarka

19:28, 20.06.2022;   autor: ansa;   źródło: PAP

Jestem przekonany, że polscy przedsiębiorcy poradzą sobie również w tej bardzo trudnej sytuacji, w jakiej przyszło nam dzisiaj kształtować okoliczności gospodarcze – podkreślił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki podczas Gali Przedsiębiorcy 2022.


Podziel się:   Więcej

Premier podkreślił w poniedziałek podczas gali, że żyjemy w momencie przełomowym. – Wojna na Ukrainie, wielka zwyżka cen surowców przekładająca się na inflację, o jakiej nie słyszeliśmy od bardzo dawna. To wszystko tworzy zupełnie nowe okoliczności także dla przedsiębiorców. Ale polscy przedsiębiorcy mają można powiedzieć zaszyty gen zmienności i radzenia sobie w takich sytuacjach w sposób szczególny – powiedział szef rządu.

I dlatego – jak dodał – „jestem przekonany, że polscy przedsiębiorcy sobie poradzą również w tej bardzo trudnej sytuacji, w jakiej przyszło nam dzisiaj kształtować okoliczności gospodarcze".

Premier podkreślił, że pierwsze 30 lat wolnej Polski po 1989 roku, to czas akumulacji kapitału. – Tak w pewnym uproszczeniu przedsiębiorcy zaczynający od tych słynnych szczęk z lat 90– tych później rozwijający swoje przedsiębiorstwa odnieśli w bardzo wielu branżach sukces. Czasami wbrew okolicznościom, wbrew kryzysom – podkreślił Morawiecki.

Zaznaczył, że Polska jako państwo też odniosła sukces. – Od 1989 roku tylko Chiny rozwijały się szybciej patrząc na zakumulowany wzrost gospodarczy i tylko Chiny mogą się poszczycić lepszymi parametrami gospodarczymi patrząc na początek okresu i te lata obecne – powiedział premier.

Ale – jak dodał – „następne 30 lat sądzę, że powinny być latami ekspansji polskiego kapitału". – Chciałbym bardzo, żeby nie tylko wielkie polskie firmy, ale także te mniejsze i średnie miały zdolność do ekspansji za granicę, ekspansji na rynki zagraniczne" – podkreślił Mateusz Morawiecki.
 
 
 
...
 
Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda zwrócił uwagę, że z najnowszych danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEODG) w Polsce jest 2 mln 606 tys. 306 aktywnych firm. - To aż o 168 tys. działalności więcej, porównując dane do najtrudniejszego okresu dla polskiej gospodarki z ostatnich dwóch lat, czyli do początku lockdownu wywołanego pandemią Covid 19 - podkreślił.

Dodał, że pandemia pokazała, że polscy przedsiębiorcy przy wsparciu państwa są w stanie przetrwać.

Nagrody Polonica Progressio przyznane zostały w siedmiu kategoriach. W kategorii Inwestor Zagraniczny nagrodę zdobyła firma Pilkington Automotive Poland (producent szyb samochodowych), laureatem kategorii eksporter została marka kosmetyczna Dr. Irena Eris. Nagrodę w kategorii innowator, otrzymała firma recyklingowa Bioelektra Group. Laureatem kategorii firma rodzinna został producent okapów firma Ciarko. Nagrodę w kategorii społecznik, odebrał Stanisław Syguła, założyciel firmy Syguła, działającej na rynku motoryzacyjnym. W kategorii Lider zrównoważonego rozwoju wygrała firma Northvolt Poland, producent baterii do samochodów elektrycznych. Nagrodę specjalną otrzymała ukraińsko-polska firma Modern Expo specjalizująca się w dostarczaniu wyposażenia obiektów handlowych.

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28     
04-02-2023
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych