zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier: jestem przekonany, że przyciągniemy do Polski japońskie inwestycje na 5-7 mld zł

09:58, 21.01.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Po rozmowach z japońskimi przedsiębiorcami spodziewam się, że przyciągniemy do Polski inwestycje w wys. 5-7 mld zł. To dodatkowe tysiące miejsc pracy – mówił premier Mateusz Morawiecki w Tokio. Wśród obszarów współpracy wymienił nowe technologie i energetykę.


Podziel się:   Więcej

W stolicy Japonii szef polskiego rządu wziął udział w trzech sesjach rozmów z przedsiębiorcami japońskimi i polskimi, które zostały zorganizowane przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu. Podczas briefingu dla dziennikarzy premier podkreślał, że w Japonii, będącej trzecią co do wielkości gospodarką świata, jest dużo inwestorów zainteresowanych Polską. Morawiecki zaznaczył, że rozmowy z japońskim inwestorami podczas trzech sesji dotyczyły m.in. nowych technologii, infrastruktury oraz energetyki.

– Cieszę się bardzo, że japońscy inwestorzy, również ci, którzy mają do zaoferowania zaawansowaną technologię, interesują się Polską. Są to technologie, których bardzo potrzebujemy w zakresie elektromobilności, są to wysokie zaawansowane technologie w zakresie budowy infrastruktury, CPK i energetyki. Mogę powiedzieć po tych dzisiejszych rozmowach, że przyciągniemy do Polski kolejne inwestycje w wysokości 5-7 mld zł; dodatkowe tysiące miejsc pracy – mówił Morawiecki.
Podkreślił, że we wtorek wieczorem będzie rozmawiał z premierem Japonii Shinzo Abe, a tematem rozmowy będzie m.in. współpraca w zakresie technologii nuklearnych oraz czystego spalania węgla. – Japonia traktuje Polskę jako jednego ze swoich kluczowych partnerów w UE – stwierdził szef polskiego rządu.

Morawiecki akcentował, że Polska i Japonia mogą współpracować ze sobą także na polu politycznym, zapewniając obniżenie napięć geopolitycznych w regionie. – Mamy wspólnego sojusznika, jakim są Stany Zjednoczony, główny gwarant pokoju i bezpieczeństwa na świecie. Łączy nas biznes, łączą nas inwestycje, gospodarka, ale łączy nas również geopolityka – powiedział premier.

Premier podkreślał podczas spotkania dotyczącego inwestycji, że Polska to jedyny obok Chin kraj, który od 30 lat rozwija się bez recesji i zapewniał japońskich przedsiębiorców, że Polska stwarza dla nich dobre warunki do inwestowania.

– Chciałbym stanąć tutaj kiedyś z polskimi inwestorami i dziękować im za wielkie inwestycje w Japonii, ale wierzę też w to, że wzajemna wymiana handlowa i inwestycje wzajemne są krokiem w kierunku wymiany doświadczeń, wzajemnego zapładniania się myślami, technologiami. Japonię i japońskie firmy traktujemy jako znakomitego partnera w drodze do szybkiego rozwoju wysokich technologii – powiedział szef polskiego rządu.
„Polska gospodarka jest stabilna”

Morawiecki przekonywał też, że polska gospodarka jest stabilna, a infrastruktura jest wciąż ulepszana.

– Chcemy się wsłuchać w głos inwestorów: czego Państwo potrzebujecie, w które kierunki akademickie, uniwersyteckie trzeba inwestować po to, żebyście mieli jak najlepszych partnerów, inżynierów, techników, project managerów, po prostu dobrych pracowników – mówił premier.

Polska i Japonia to partnerzy strategiczni - wskazał premier. Zadeklarował, że będzie chciał to potwierdzić podczas wtorkowych rozmów z premierem Japonii Shinzo Abe.
„Polska w fazie ogromnych inwestycji infrastrukturalnych”

Podczas drugiej sesji rozmów z przedsiębiorcami poświęconej infrastrukturze, szef polskiego rządu mówił, że Polska jest w fazie ogromnych inwestycji infrastrukturalnych. – W najbliższych kilku latach w Europie nie będzie większego niż Polska placu budowy dla dróg, kolei i lotnisk – mówił Morawiecki w odniesieniu do inwestycji związanej z „Centralnym Portem Komunikacyjnym, który budujemy”.

– Obok istniejących w Europie połączeń, które można, umownie powiedzieć, są skonstruowane na osi wschód-zachód, budujemy teraz połączenia północ-południe. Te projekty mają pełne wsparcie rządu polskiego i pełne wsparcie UE - dodał.

Morawiecki podkreślił, że na projekty drogowe w ciągu kilku lat przeznaczonych zostanie ok. 40 mld dolarów, a na kolejowe ok. 20-25 mld dolarów.

– Nowoczesna infrastruktura, jak wiemy, jest krwioobiegiem nowoczesnej, dynamicznej gospodarki. Rozmawiałem już o tym z premierem Japonii kilka miesięcy temu i dzisiaj wieczorem znowu będziemy te tematy poruszać. Cieszę się z rosnących japońskich inwestycji w Polsce - dodał Morawiecki.
„Polska może przeskoczyć pewne etapy rozwoju inwestując np. w elektromobilność”

Podczas trzeciej sesji rozmów z przedsiębiorcami poświęconej energetyce szef polskiego rządu podkreślał, że Polska ma „nietypowy mix energetyczny”, ale traktuje to jako szansę. Ocenił, że Polska może przeskoczyć pewne etapy rozwoju inwestując np. w elektromobilność. – W energetyce jesteśmy u progu podjęcia kluczowych decyzji dotyczących atomu, energetyki atomowej. Wiemy, że Japonia jest najbardziej zawansowanym na świecie państwem w zakresie konwersji energii z węgla na gaz - być może to jest technologia, w obszarze której będziemy współpracować z Japonią – mówił szef polskiego rządu.

Współpracę w dziedzinie energetyki określił jako strategiczną. – Od jakości projektów energetycznych zależy w dużej mierze przyszłość gospodarki. Polska stawia na najnowocześniejsze technologie energetyczne i chcemy współpracować z partnerami japońskimi – przekonywał szef polskiego rządu.

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30   
04-04-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych