zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier: Jestem za wypracowaniem rozwiązania ws. zbrodniarzy pochowanych w Alei Zasłużonych

21:56, 01.03.2021;   autor: kawi;   źródło: IAR

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że szczątki żołnierzy niezłomnych powinny być pochowane w jak najgodniejszym miejscu. Szef rządu w związku z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych udzielił internetowego wywiadu dyrektorowi Festiwalu Filmowego „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” Arkadiuszowi Gołębiowskiemu.


Podziel się:   Więcej

Zapytany, czy bohaterowie podziemia niepodległościowego powinni spocząć w panteonie, Mateusz Morawiecki powiedział, że jest zwolennikiem tego, „aby takie miejsce powstało”. - Już to obecne założenie architektoniczne [na warszawskich Powązkach] jest bardzo ważnym akcentem na mapie pamięci i prawdy naszej Ojczyzny, ale powinno być jeszcze godniejsze - mówił premier.

Mateusz Morawiecki odniósł się też do sprawy pochówku w Alei Zasłużonych na Powązkach zbrodniarzy komunistycznych, wśród których są osoby, odpowiedzialne za torturowanie, więzienie i mordowanie żołnierzy niezłomnych. Jego zdaniem powinni być napiętnowani, a już na pewno nie być w żadnej Alei Zasłużonych.

Premier mówił, że stopniowo rośnie wiedza o Żołnierzach Niezłomnych, jednak wiele jeszcze należy zrobić, by zajęła ona należne jej miejsce w naszej zbiorowej pamięci.

Mateusz Morawiecki zauważył, że dopiero od niedawna w przestrzeni publicznej obecna jest historia żołnierzy podziemia niepodległościowego i ich sprzeciwu wobec władzy, narzuconej Polsce przez Związek Sowiecki po II wojnie światowej.

Liczba zabitych i straconych sięgała ponad 50 tys.


W poniedziałek 1 marca w związku z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbywają się wydarzenia i uroczystości upamiętniające żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Dzień pamięci został ustanowiony w rocznicę zamordowania członków IV zarządu WiNu, do którego doszło w więzieniu mokotowskim dokładnie 70 lat temu.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony w rocznicę rozstrzelania przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. 1 marca 1951 roku w więzieniu mokotowskim komuniści zamordowali siedmiu członków IV Zarządu Zrzeszenia "WiN". Byli to: ppłk Łukasz Ciepliński, mjr Adam Lazarowicz, por. Józef Rzepka, kpt. Franciszek Błażej, por. Józef Batory, Karol Chmiel i mjr Mieczysław Kawalec. Walka polskiego podziemia niepodległościowego, najpierw z Sowietami, później z komunistycznymi władzami trwała od 1944 do 1963 roku. W latach 1946-1954 zapadło kilka tysięcy wyroków śmierci, z których większość wykonano. Szacuje się, że łączna liczba straconych, zabitych w walce i zakatowanych w śledztwie może sięgać 50 tysięcy osób.

By upamiętnić ofiary tej egzekucji i wszystkich zaangażowanych w antykomunistyczne zbrojne podziemie, 1 marca jest od 2011 roku Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Prezydent zapalił znicz przy ścianie śmierci dawnego aresztu i więzienia w Warszawie

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych