zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier: Jesteśmy otwarci na dalsze zmiany usprawniające system oświaty

15:02, 17.06.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

– Jesteśmy otwarci na dalsze zmiany, które usprawnią funkcjonowanie całego systemu edukacji narodowej – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas kolejnej tury rozmów przy okrągłym stole edukacyjnym. Zapewnił, że pomysły zgłoszone i uzgodnione podczas obrad będą w miarę możliwości wdrażane.


Podziel się:   Więcej

W poniedziałek odbyła się czwarta tura rozmów przy okrągłym stole edukacyjnym. W sesji plenarnej obrad udział wzięli m.in. premier Mateusz Morawiecki i kierownictwo Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Premier zapewnił, że pomysły zgłoszone i uzgodnione podczas obrad okrągłego stołu edukacyjnego będą w miarę możliwości wdrażane.

– Wraz z panem ministrem (Dariuszem) Piontkowskim będziemy starali się przekształcać te nasze wszystkie pomysły w sposób w miarę możliwy, konsensualny na propozycje już czy to ustawowe, czy różnych rozporządzeń, które będą mogły zmieniać działania w obszarze edukacji narodowej, np. w tak ważnej dziedzinie, jaką jest jakość kształcenia nauczycieli, o której tutaj dużo rozmawialiśmy podczas poprzednich sesji, w obszarze związanym z metodyką, egzekwowaniem jakości kształcenia i dopasowaniem mechanizmów wynagradzania do tej jakości kształcenia – powiedział.
W poniedziałek czwarta tura obrad okrągłego stołu edukacyjnego
 
 
 
...
 
„Pewne nowe propozycje”

Premier podkreślał także rolę rodziców w systemie edukacji. Poinformował, że w tym zakresie rząd będzie miał „pewne nowe propozycje”.

– Ta sfera jest niezwykle istotna, bo to rodzice patrzą przez pryzmat swoich dzieci, młodzieży i bardzo chcą partycypować, brać udział w procesie kształcenia, w poprawie całego systemu – powiedział.

Premier wskazał, że kolejny duży obszar to realizacja postanowień porozumienia zawartego przez stronę rządową z Sekcją Krajową Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”, dotyczącego m.in. podwyżek dla nauczycieli. Morawiecki powiedział, że w sumie tegoroczna podwyżka będzie jedną z największych podwyżek w trakcie jednego roku i poprawi sytuację finansową nauczycieli.Premier Morawiecki: Cieszę się, że RDS chce dyskutować o oświacie
„Jesteśmy otwarci na dalsze zmiany”

Premier podkreślił, że podczas obrad okrągłego stołu edukacyjnego głos w sprawie zmian w oświacie mają także uczniowie. – Uczniowie po raz pierwszy tak mocno zabrali głos i ich perspektywa została tutaj ujęta – powiedział premier.

Dziękował także innym uczestnikom debaty: organizacjom pozarządowym, ekspertom i samorządom.

– Jesteśmy otwarci na dalsze zmiany, które usprawnią funkcjonowanie całego systemu edukacji narodowej, całego systemu oświaty – zapewnił.Premier: Podczas prac w podstolikach pojawiają się bardzo ciekawe pomysły
„Część podwyżek dla nauczycieli będzie przekazanych z budżetu państwa”

– Ze względu na skuteczność działania aparatu podatkowego, część środków na podwyżki dla nauczycieli będzie przekazanych z budżetu państwa – powiedział premier Mateusz Morawiecki na zakończenie kolejnej tury rozmów przy okrągłym stole edukacyjnym.

Szef rządu podczas podsumowania poniedziałkowych obrad odniósł się m.in. do pomysłu w sprawie zwiększenia pensum nauczycieli. – Ten wstępny pomysł, który pojawił się w przestrzeni publicznej, wymaga dyskusji, czy w zgodzie ze środowiskiem nauczycielskim podnieść o jedną, dwie godziny, czy więcej, czy nie podnosić wcale. (...) Tutaj nie ma ani żadnych decyzji, to jest raczej coś, co w dłuższej perspektywie chcielibyśmy wydyskutować ze środowiskiem uwzględniając głosy, które się tutaj pojawiły – powiedział premier.

Podkreślił, że wiele głosów podczas debaty odnosiło się do powiązania wynagrodzenia z jakością pracy nauczycieli. – To jest o tyle oczywiste, co bardzo trudne do wypracowania, tak żeby było przyjęte jako sprawiedliwe, obiektywne. To zadanie pan minister edukacji narodowej otrzymał ode mnie w pierwszej kolejności, ale nie oczekuję, że za tydzień to rozwiązanie będzie gotowe. To wymaga bardzo głębokiej debaty wraz ze środowiskiem i związkami zawodowymi środowisk nauczycielskich – powiedział premier.

Jak wskazał, część podwyżek dla nauczycieli będzie przekazanych z budżetu państwa. Podkreślił jednocześnie, że samorządy przez ostatnie 4 lata otrzymały ok 22 mld zł. Jak tłumaczył premier, był to efekt skutecznego uszczelniania systemu podatkowego.

– Pytajmy się wszyscy naszych samorządowców, czy te środki we właściwy sposób spożytkowali. My mamy prawo domagać się (...) wykorzystania tych środków, które się w budżetach samorządów pojawiły – dodał.

– Jednak mimo wszystko postaramy się jak najwięcej środków z tego miliarda, które od września będą przeznaczone na 9,6 proc. podwyżki, sfinansować z budżetu państwa. Ale te pieniądze powinny się w całości znajdować w samorządach i one tam są – podkreślił.


Kolejna tura obrad okrągłego stołu edukacyjnego. Debata z udziałem premiera
Poziom kształcenia w przedmiotach ścisłych

Premier zwracał także uwagę na niższy poziom kształcenia w przedmiotach ścisłych. Zaznaczył, że „świat przyszłości wymaga od nas znajomości informatyki i przedmiotów ścisłych”. – W dłuższej perspektywie naszej reformy będę bardzo prosił o wzmacnianie naszej fizyki czy matematyki i innych przedmiotów ścisłych – powiedział.

Szef rządu mówił także o bezpieczeństwie w szkołach, które – jak przekonywał – jest systemowym elementem, jaki ministerstwo będzie wprowadzało. Szef rządu zgodził się także z sugestiami, by dialog dotyczący edukacji zszedł na poziom Wojewódzkich Rad Dialogu Społecznego. – System nie powinien podlegać szokowym terapiom, tylko ewolucji – podkreślił szef rządu.

– Myślę, że w ciągu najbliższych kilku tygodni pan minister (Dariusz Piontkowski) będzie mógł zaproponować kilka zmian odzwierciedlających naszą debatę, tych które będą się cieszyły największym stopniem konsensusu, porozumienia – powiedział premier.


Premier: Podczas prac w podstolikach pojawiają się bardzo ciekawe pomysły

Kalendarz transmisji

Grudzień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych