zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier: jesteśmy zobowiązani żeby skorzystać z czasu pokoju, który został nam dany

14:10, 15.08.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

– 100 lat temu Polacy chwycili nie tylko za biało-czerwone flagi, ale też za broń i ukształtowali granice odradzającej się Polski. Tych granic strzegli, bronili i dzięki tamtemu bohaterstwu cieszymy się dziś wolną Polską – powiedział premier Mateusz Morawiecki w Katowicach przed rozpoczęciem defilady w dniu Święta Wojska Polskiego i w 100. rocznicę Powstań Śląskich.


Podziel się:   Więcej

Premier bierze w czwartek udział w defiladzie z okazji święta Wojska Polskiego w Katowicach.

W przemówieniu inauguracyjnym paradę przypomniał: – To nasi przodkowie, 100 lat temu, walczyli o polskość Śląska i tę polskość wywalczyli. To nasi wspaniali bohaterowie, żołnierze, ale i gimnazjaliści, studenci, chłopi i robotnicy z Bitwy Warszawskiej, którzy powstrzymali czerwoną zarazę, którzy szli na Warszawę, Berlin, Paryż obronili wtedy losy Polski i świata.

– Wpłynęliśmy na losy świata i patrząc na dzieło Polaków sprzed lat musimy to wykorzystać powiedział premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, „patrząc na ofiarę naszych bohaterów dzisiaj jesteśmy zobowiązani, żeby tamto dzieło wykorzystać, żeby skorzystać z czasu pokoju, który został nam dany.

– Hart ducha naszych żołnierzy pokazał, jak Polacy cenią wolność, jak cenią niepodległość, nasze umiłowanie wolności, nasz sprzeciw przeciw tyrani, nasze umiłowanie praworządności i demokracji wpłynęło na losy świata trzykrotnie podkreślił Morawiecki.

ch – powiedział premier.
 
 
 
...
 
„Będziemy robili wszystko, żeby polska armia była doskonale uzbrojona”

– Dziękując panu prezydentowi Andrzejowi Dudzie, zwierzchnikowi sił zbrojnych za dbałość o armię polską, chcę też obiecać jako premier Rzeczpospolitej Polskiej, że będziemy robili wszystko, żeby armia polska we współczesnych czasach była doskonale uzbrojona, żeby proces jej modernizacji postępował jak najszybciej, bo wiemy doskonale, że dzisiejszy wróg czasami nie staje z otwartą przyłbicą, czasami są to zagrożenia hybrydowe – mówił Morawiecki.

– Dlatego modernizacja polskiej armii obejmuje również te dziedziny, które właśnie polegają na najnowocześniejszym uzbrojeniu, na walce w cyberprzestrzeni i mamy tutaj coraz lepsze osiągnięcia, coraz doskonalsze sprzęty i broń – dodał premier.
„Przed nami dobry czas, mogą spełnić się marzenia tych, którzy rysowali granice Polski swoją krwią”

Morawiecki dziękował służbom, które w tym roku brały udział w usuwaniu skutków katastrof. Jak podkreślił, to ich służba w czasie powodzi - zarówno wojsk obrony terytorialnej, jak regularnych jednostek wojskowych „bardzo pomogła ludności w bardzo wielu miejscach w kraju”.

Wyraził wdzięczność „za znakomita organizację i gotowość do służenia w każdej chwili”.

– Dzisiaj przed nami dobry czas, mogą spełnić się marzenia naszych ojców, marzenia naszych dziadów, którzy rysowali granice Polski swoja krwią, mogą spełnić się ich marzenia o budowie silnej, sprawiedliwej, solidarnej Rzeczypospolitej. To było także marzenie wyrażane w owym czasie przez Wojciecha Korfantego, i jesteśmy dzisiaj na dobrej drodze do wypełnienia ich dziedzictwa, ich testamentu. Niech Bóg ma w opiece Polskę, polską armię i polskiego żołnierza - powiedział szef rządu.
Defilada Wojska Polskiego

Głównym punktem obchodów Święta Wojska Polskiego jest wojskowa defilada „Wierni Polsce”, w której bierze udział ok. 2,6 tys. żołnierzy. Poza kolumnami pieszymi ulicami Katowic przedefiluje ponad 180 pojazdów, w tym czołgi, transportery Rosomak i samobieżne moździerze Rak, armatohaubice Krab i Dana, samobieżne wyrzutnie rakiet Langusta, wozy dowodzenia Łowcza, pojazdy saperskie Topola, zestaw przeciwlotniczy Poprad, samochody Humvee.

Na niebie zaprezentuje się 60 statków powietrznych, w tym zespół „Biało-Czerwone Iskry”, myśliwce F-16, samoloty transportowe i śmigłowce. Obok żołnierzy Wojska Polskiego przemaszerują też stacjonujący w Polsce żołnierze z USA, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji.

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 
20-02-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych